Rootsi julgeolekuanalüüs ennustab Venemaa ebastabiilsust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. mai 2013 kell 21:02 

Rootsi valitsusele reedel esitatud julgeolekuanalüüs hoiatab, et Venemaa liigub vales suunas ja võib piirkonna stabiilsust kõigutada, vahendas Rootsi raadio. Parteiülese kaitsenõustamiskomitee raport on dokument, mille põhjal valitsus langetab alates 2015. aastast kaitsepoliitilisi otsuseid. Ootuspäraselt ei pea mõõdukate parlamendiliikme Cecilia Widegreni juhitav komitee tõenäoliseks, et mõni riik lähemas tulevikus Rootsit ründaks. Muret teeb aga Venemaa, vahendab BNS.

 

“Venemaa poliitiline areng on teinud senisest autoritaarsema pöörde, kasvanud on natsionalism ja tsiviilühiskonnale on päitsed pähe pandud,” ütles Widegren ajakirjanikele raportit tutvustades. Tema sõnul teevad murelikuks ka Vene relvajõudude ambitsioonikad moderniseerimisplaanid. “See suurendab ebastabiilsust 2007. aastaga võrreldes.” Komitee viimane julgeolekuhinnang pärinebki 2007. aastast.

Valitsuse ja parlamendiparteide esindajaist koosneva komitee raportis leitakse, et Rootsi peaks tegema tihedamat koostööd NATO-ga ja teiste Põhjamaadega, isegi Balti riikidega. “Kaitsenõustamiskomitee on seisukohal, et koostöö NATO-ga peaks jätkuma Rootsi partnerluse raames.” Komitee liberaalist liige Allan Widman on koguni seisukohal, et tihedamast koostööst NATO-ga ei piisa, Rootsi peaks alliansiga liituma.

“Tänapäeval toimuvad arengud kiiremas tempos, nad on keerukamad ja neid ei ole nii lihtne ennustada,” ütles Widegren, viidates nii sõjalistele ohtudele kui kliimamuutusele ja looduskatastroofidele. Rootsi peab esmatähtsaks koostööd Europopa Liidus. “Meie julgeolek sõltub üha enam Euroopa integratsioonist ja laienemisest,” öeldakse raportis ja hoiatatakse, et iga rünnak piirkonnale võtab sihtmärgiks rohkem riike kui ainult Rootsi.

Vaoshoituma hinnangu pooldajad juhtisid tähelepanu asjaolule, et Euroopa on Vene energiakompaniide tähtis turg ja Moskva ei ole finantspõhjustel huvitatud läänenaabritega pahuksisse sattumisest.

 

Allikas: BNS

Loe lisaks: The Local, Delfi

Foto: crossed-flag-pins.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt