Kahjude vähendamine rohujuure tasandil: “Uimastitarvitaja piiblit” saab tasuta alla laadida 

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. juuli 2023 kell 9:40Fotokollaaž: Monkey Business Images + Amazon.com + Canva.com

Eestis drastiliselt tõusnud uimasti üledoosist põhjustatud surmade arvu tõttu peame vajalikuks järgmise info avaldamist. Autor Dominic Milton Trott jagab oma põhjaliku teatmiku “The Drug User’s Bible” (“Uimastitarvitaja piibel”) viimatist versiooni kahjude vähendamise ja mõistuspärase uimastipoliitika eest seisva Londoni organisatsiooni Volteface veebilehel tasuta.  

 

Esmakordselt 2019. aastal ilmunud 638 leheküljeline uimastikahjude vähendamise teemaline teatmeteos on tarvitajaskonna seas laialt tuntud kasulik teaberessurss, mis nüüd on saadaval ka tasuta PDF-versioonina, vahendab Volteface 

Raamatu autor on 12 aasta jooksul isiklikult manustanud rohkem kui 180 psühhoaktiivset ainet, osa neist botaanilised, osa sünteetilised, seisab teose tutvustuses. Iga kogemuse puhul jäädvustas ta eluliselt olulist ohutusteavet, sh eeldatavalt mõjude avaldumiseni kuluva aja, tavaliste läviannuste, manustamisviiside ja mõjude eeldatava kestuse kohta. Igast eksperimendist on koostatud ka “reisiaruanne” (ingl trip report), milles autor kirjeldab üksikasjaliselt isiklikku kvalitatiivset kogemust. Tänu sellele on võimalik vahendada muid väärtuslikke adumusi nagu analüüsivõime või enesekontrolli kaotamise ulatus.  

PDF-vormingus raamatu saab alla laadida siit 

 

Kuidas aidata teisi 

“Kahjude vähendamise teemalise teabe kõigile kogukonna liikmetele kõikjal kättesaadavaks tegemine on tõepoolest elulise tähtsusega,” selgitab Dominic Milton Trott. “Just teadmatus on tõesti see, mis nii palju inimesi tapab. Ning kogukonnana peame tõepoolest andma endast parima selleks, et ohutusvõtete rakendamine kujuneks osaks meie loomusest ja et elementaarne ohutusteave jõuaks kõigini, kes seda vajavad.”  

Seetõttu soovitab autor oma teost alla laadida ja levitada. “Teadmatus tapab, kuid loodetavasti aitab see algatus päästa vähemalt mõned elud,” arvab ta. “PDF-vormingu laialdane kasutamine võib aidata tõstatada kahjude vähendamise teemat kohtades, kus sellest varem mööda vaadati.”  

“Pidage meeles, et seda ressurssi saate kasutada millal ja kus iganes soovite,” lausub autor kokkuvõtteks, “ning et haridus päästab elusid. Hoidke end!”  

Telegrami toimetus tuletab meelde, et eestikeelseid materjale uimastitega seonduvate ohtude vähendamise kohta leidub sageli täeindataval veebilehel narko.ee, kust saab ka muud temaatilist teavet ja on võimalik reaalajas vestelda tugiliini nõustajaga. Äsja avaldas Tervise Arengu Instituut seal soovitused ohutumaks pidutsemiseks suvefestivalidel, kus võidakse tarvitada ka keelatud uimasteid.  

 

Allikad: lingid artikli sees

 

Tõlkis ja toimetas Allar Pajuste

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt