Kas satelliidid on olemas? Telegram käis Kuu peal! (osa 3/3)

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. aprill 2019 kell 16:30Foto: Erik Kulu – University of Tartu, ESTCUBE team / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

“Siin on kolmas ja viimane osa minu intervjuust satelliidiekspert Viljo Allikuga. Eelmisi osasid saad lugeda siit: 1/3 (seal saad kuulata ka Kuule saadetud Telegram.ee helisõnumit) ja 2/3. Tänases osas tuleb välja kaks väga huvitavat nüanssi. Esiteks see, et Viljo Alliku sõnul “Kuu tiirlekski ümber Maa, ja samuti terve universum, kui me eeldaksime, et Maa paigal seisab“. Täpselt seda ma eeldangi ning minu tajud ja meeled seda ka kinnitavad. Teiseks, Viljo Allik kasutab programmi “Orbitron“, mis näitab, kus Kuu parajasti on. Hr Alliku sõnul on tegemist tasapinnalise kaardiga, kuhu on välja venitatud kera. Kuid naljakal kombel on see kaart täpselt samasugune nagu seda on lameda Maa portaalidega Pacman-mudeli kaart, millest kirjutasin teises osas,” kirjutab Hando Tõnumaa.

 

Kas EstCube pildistas ka ISSi?

Seda oleks nii väikese satellidiiga ja kasutusel olnud kaamera omaduste tõttu väga raske teha. Ka EstCube orbiit oli polaarorbiit, mitte ekvatoriaalne orbiit nagu ISS-l. Aga teoreetiliselt oleks seda hea teleskoobiga võimalik teha. EstCube kaamera puhul oleks ISS ehk mõne piksli suurune, arvestades võimalikku minimaalset kaugust mõlema objekti orbiitide vahel (ISS 350 …400 km, EC1 650 km) ehk tegelikult näeks EC1 pardalt ISS-i ainult veidi paremini, kui maapinnalt.

 

Milline kaamera oli EstCube’il?

Suhteliselt tagasihoidlik, resolutsiooniga 640 x 80 pikslit, fookuskaugusega 50 mm.

Kas EstCube kaamera oli juhuslikult kalasilma läätsega, mis keerab kõik pildid kumeraks?

Kalasilmast oli selle objektiiv üsna kaugel, 35mm optika fookuskaugusele taandatuna oli see minu mäletamist mööda 50 mm, mis on suhteliselt keskmine fookuskaugus näiteks portreefotograafias. Kõige põhjalikum info selle kaamera kohta on olemas Henri Kuuste lõputöös:

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt