Kas satelliidid on olemas? Telegram käis Kuu peal! (osa 2/3)

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. aprill 2019 kell 12:47



Foto: NASA + kollaaž

“Jätkan oma intervjuud Eesti satelliidi-spetsialisti Viljo Allikuga. Tänases osas keskendun rohkem NASA võltsingule ja põrgatan ideid, kuidas minu hinnangul see pettus ära süsteemitatakse,“ kirjutab Hando Tõnumaa. Loe esimest osa siit (ja kuula ka Kuule saadetud Telegram.ee helisõnumit). 

 

Kas teoorias on võimalik selline stsenaarium, et NASA või kes iganes paneb näiteks mingi enda saatja teie satelliidi sisse enne üles saatmist?

Selline sabotaaž on väga vähe tõenäoline, meie enda inimesed olid kohal, kui EstCube´i stardiks ette valmistati ja orbiidile saadeti. Huvitav on veel see, et kui EstCube oli juba orbiidil, siis me uuendasime korduvalt alamsüsteemide tarkvara Maa pealt.

Mikrorptsessorid juhivad pardaarvuteid, sidesüsteemi ja kaameraid. Näiteks pardaarvuti tarkvara vahetasime 4-5 korda välja Maa pealt. Lisaks elektritoitesüsteemi ja kaamerasüsteemi tarkvara. Seega on väga raske kellegi teise poolt teha midagi sellist, mis meile märkamatuks jääks.

Aga kui oletada, et meie kohal on kuppel ning me asume justkui hiiglaslikus terraariumis, siis kas teoorias oleks NASA-l võimalik sinna kuplile kuvada signaale, mida raadioamatöörid kinni püüavad?

See oleks äärmiselt keeruline. Sest neid satelliite on ju niivõrd palju ja neid tuleb pidevalt juurde. Ja lisaks peaks olema iga maapealse vaatleja või maajaama jaoks tekitama signaali erineva ajas muutuva doppleri sagedusnihkega.

 

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt