15 küsimust, mida arstilt enne vaktsineerimist küsida

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. november 2023 kell 14:42



Foto: Freepik

Vaktsiinikahjustusega Laste Vanemate Ühing on kokku pannud rea küsimusi, mida oleks soovitav arstilt või vaktsineerimist läbi viivalt meditsiinitöötajalt enne protseduuri teostamist küsida. Oleks ju ainult aus, et meedik oskab neile küsimustele vastata, seda enam, et nõuete kohaselt peaks ta enne vaktsineerimist tuvastama võimalikud vastunäidustused, teatama võimalikest kõrvaltoimetest ja nõustama muude teemaga seotud küsimuste korral.

 

Toome teieni 15 punkti, kõik 20 leiab VLVÜ Facebooki lehelt.

1. Millised koostisained sisalduvad selles vaktsiinis?

2. Kas kõigile neile ainetele on tehtud ohutustestid, nii üksikute ainete kui nende erinevate kombinatsioonide osas? Kes on olnud testide teostaja, kas on võimalik lugeda ohutustestide tegemise metoodika kirjeldust ja tulemusi?

3. Milline on halvim kõrvalnäht, mis selle vaktsiiniga kaasneda võib?

4. Kas on inimesi või näidustusi, kelle/mille puhul ei tohiks seda vaktsiini kasutada? Miks?

5. Millised on minu õigused kui see vaktsiin peaks minule või minu lapsele kahjulikult mõjuma?

6. Mida peaksin tegema kui minul või mu lapsel avaldub peale vaktsineerimist selle kahjulik toime või kõrvalnäht?

7. Kas eksisteerivad ohutusuuringud kahe või enama vaktsiini samaaegse kasutamise osas? Kas on teada uuringute teostaja, metoodika, tulemused?

8. Kas on tehtud uuringuid võrdlemaks vaktsineeritute ja mittevaktsineeritute tervislikku seisundit pikema aja vältel alates vaktsineerimise hetkest? Kas on teada uuringute teostaja, metoodika, tulemused?

9. Kas sel on mingit tähtsust, kui minu pere liikmetel on varem esinenud soovimatuid reaktsioone või kõrvalnähte vaktsineerimisele, autoimmuun- või allergilisi reaktsioone?

10. Kas on teadaolevaid antud vaktsiini ohutusuuringuid, mida ei ole rahastatud vaktsiini tootja, vaktsiini patendi omaniku ega vaktsiini kasutuselevõtu eest vastutava ametkonna poolt?

11. Kui jah, siis mis on nende uuringute käigus selgunud? Millised on uuringud, mis kinnitavad, et antud vaktsiin ei põhjusta vähki ega geneetilisi häireid, ei oma kahjulikku mõju lootele või viljakusele? Kõigi vaktsiinide teabelehtedel on klausel 13.1: Antud vaktsiini puhul pole kunagi testitud selle kantserogeensust, mutageensust, teratogeensust (bioloogiliste väärarengute põhjustamist), ega pärssivat mõju viljakusele.

12. Milline on statistika laste vaktsineerimisjärgsete surmade, kahjustuste ja puuete osas meie riigis? Kui palju on teavitusi vaktsineerimise soovimatutest tagajärgedest?

13. Kes tasub ravi- ja rehabilitatsioonikulud, kui lapsel ilmneb vaktsineerimise järgselt mingi puue või muud tervisekahjustused?

14. Kas meie riigis läbivad arstid koolituse vaktsiinikahjustuste osas? Mida nad vaktsiinikahjustustest teavad? Kas nad on teadlikud 248 tõsisest haigusest, muust tervisehäirest ja puudest, ka surmast vaktsiini tagajärjel, mida on kirjeldatud üle maailma tehtud erinevate uuringute põhjal ja avaldatud 498 korral ainuüksi n-ö peavoolu väljaannetes?

15. Kas minu arst teab, kuidas vaktsiinikahjustuse puhul tuleb käituda ja kuidas seda kahjustust ravida?

 

Telegram tuletab omalt poolt meelde, et kehtivate nõuete kohaselt:

  • Immuniseerimist tohib teostada arst, õde või ämmaemand, kes on täies mahus läbinud immuniseerimisalase täiendusõppekursuse vastavalt Sotsiaalministeeriumi poolt heakskiidetud programmile ja saanud selle lõpetamise kohta tunnistuse. Kursuse minimaalne maht on 16 tundi.
  • Pärast lõikes 1 nimetatud kursuse läbimist tuleb iga viie aasta järel läbida lõikes 1 sätestatud tingimustele vastav 8-tunnine immuniseerimisalane täiendusõppekursus.
  • Immuniseerimise läbiviimisele peab vahetult eelnema immuniseerimise ajutiste ja püsivate vastunäidustuste tuvastamine, mille eest vastutab immuniseerimist teostav tervishoiutöötaja. Immuniseerimise teostaja selgitab patsiendile või tema seaduslikule esindajale immuniseerimise vajalikkust, teavitab teda immuniseerimisega kaasneda võivatest kõrvaltoimetest ja nõustab muudes immuniseerimisega seotud küsimustes.

 

Allikad: VLVÜ Facebook (siit leiad kõik 20 punkti), Riigiteataja

Foto: Shutterstock

 

Toimetas Piret Pärnamaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt