Psühhoaktiivne aine MDMA aitab ravida kõrvakohinat

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. aprill 2014 kell 18:49



Hiljuti toimunud rahvusvahelisel konverentsil arutati uusi viise kõrvakohina ehk tinnituse ravimisel ning Aucklandi ülikooli teadlased loodavad, et konverents annab hoogu ka nende edasistele uurimustele, kuidas ravida tinnitust üsna ebatavalisel moel – aine MDMA  abil, mis on uimasti ecstasy üks komponent.

 

Tinnitus ehk kõrvakohin on subjektiivselt kuuldav heli ehk vilin kõrvades, mille põhjuseks ei ole tegelik heli. See võib esineda iseseisva kaebusena või olla seotud kõrva piirkonna mis tahes haigusega. Heli kõrvas kuuleb vaid inimene ise, teised seda ei taju. Kuna pole teada, miks tinnitus tekib, pole sellele ka tõhusat ravi – enamasti püütakse välja selgitada konkreetne põhjus ja seda ravides loodetakse, et häiriv pinin kõrvus ise ära kaob.

Tinnituse all kannatab mingil eluperioodil ligi 15% inimestest. See võib olla pidev või vahelduv ning selle valjus võib muutuda. Sageli on see hullem vaikuses, häirides eelkõige näiteks õhtul vaikses toas magama jääda püüdes. Kõrvakohin iseenesest ei ole ohtlik, kuid äärmiselt häiriv ning võib tuua kaasa keskendumus- ja unehäired. Pikema aja vältel võib see segada töö tegemist ja suhteid ning toob kaasa tugeva stressi.

Kõrvakohinat on seostatud ka kuulmislangusega, kuid see ei pea paika: tinnitus ei põhjusta kuulmise langust, kuid see võib olla kuulmist kahjustavate tingimuste ohusignaaliks. Tinnitus võib esineda täiesti iseseisva kaebusena ilma kaasnevate haigusteta või olla väga paljude erinevate kõrvahaiguste üks sümptomitest (näiteks kõrvavaik või võõrkeha väliskuulmekäigus, kõrvapõletikud, kõrva kasvajad, mürakahjustus, otoskleroos  jne). Kui kõrvakohina põhjuseks on kõrvakäikude blokeerumine, siis kaob enamasti kõrvade puhastamisel ka tüütu heli. Kõige sagedamini on tinnituse põhjuseks pikaajaline mürarikkas keskkonnas viibimine või ühekordne šokeerivalt vali heli. Kõrvakohinat halvendavad mõningatel juhtudel suitsetamine, alkoholi tarvitamine, kofeiinijoogid ning stress ja kurnatus.

 

MDMA uuringuid loodetakse alustada õige pea

Uus-Meremaa Aucklandi ülikooli professor Grant Searchfield ütles konverentsi eel seda teemat kommenteerides, et on piisavalt andmeid inimeste kohta, kellel tinnitus kadus pärast ecstasy võtmist ning see on tekitanud huvi, kuidas see täpselt mõjub. “Selle kohta ei ole veel põhjalikke uurimistöid, aga me loodame need õige pea läbi viia,“ ütles Searchfield. Katseid loodetakse alustada juba selle aasta maikuus. Loomulikult eeldab MDMA kasutamine uuringuteks väga ranget kontrolli. Teine Aucklandi ülikooli teadlane Daniel Spiegel on kommenteerinud, et arvestades viisi, kuidas MDMA aju mõjutab, ja seda, kuidas tinnitus tekib, võib nende mehhanismide vahel olla seos.

Tinnitus võib raskematel juhtudel kesta väga pikka aega. Jon Merritt, kes on selle all kannatanud juba 30 aastat, ütles, et ta oleks valmis võtma igasugust arsti poolt lubatud ravimit, et sellest tüütust häirivast helist vabaneda. Seni ei ole toimivat ravimit leitud, kuid loodetakse, et MDMA uuringud toovad sellesse valdkonda uusi arenguid.

 

Allikad: Stuff, Inimene.ee, Web Med

Foto: entmags.org

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt