Teadlased lõid ühisrahastuse kampaania psühhedeelikumide tasuta kasutamiseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. aprill 2015 kell 14:55norra teadlasedNorra teadlased Teri Krebs ja Pål-Ørjan Johansen, kes leidsid oma hiljutises uurimustöös, et psühhedeelikumide kasutamist ei saa seostada vaimsete häiretega, on loonud ühisrahastuse platfromil IndieGoGo kampaania MDMA ja psilotsübiini tootmiseks ning tasuta jagamiseks. Teadlaste sõnul on ohutute psühhedeelikumide tarvitamine ja nautimine inimõigus, mille eest tuleb võidelda. Antud kampaaniaga loodetakse tuua tähelepanu antud ainete ravipotentsiaalile ning vajadusele muuta seadusandlust, et inimesed üle maailma saaksid legaalselt hankida puhast ja kontrollitud MDMA-d või psilotsübiini kas uurimistegevuseks või raviotstarbeks.

 

Ühisrahastuse teel loodetakse pikemas plaanis koguda 1 miljon dollarit, et sünteesida MDMA-d ja psilotsübiini nii meditsiiniliseks kasutamiseks kui globaalseks uurimistööks. Vajaduse psühhedeelikumide sünteesimise järele on loonud praegune süsteem, mille kohaselt peavad antud ainete uurimiseks teadlased saama nii litsentsi oma uuringule kui ka leidma firma, mis oleks nõus (ja litsentseeritud) neile aineid tootma. See on aga äärmiselt keeruline ning aeganõudev, mistõttu paljud teadlased hülgavad oma uuringud juba eos. Projektiga tegelev MTÜ EmmaSofia on aga juba teinud kokkuleppe Norras asuva laboratooriumiga, millel on ainete sünteesimiseks olemas vajalikud litsentsid. Projekti õnnestumisel saab arst läbi EmmaSofia endale antud laborist MDMA-d või psilotsübiini tasuta tellida niipea kui ta on saanud oma uuringuks või patsiendi ravimiseks vajaliku litsentsi. Aineid hoiustab ja saadab teele vajalike lubadega firma, mis tegeleb ravimite tarnimisega apteekidesse. Ainsaks kuluks tellijale on ainete saatmiskulu ning mõnes riigis ka lisatasu kontrollitud ainete tellimise eest.

Kogutavast miljonist dollarist plaanitakse 300 000 kulutada meditsiinilise psilotsübiini sünteesimiseks, sama palju raha on määratud ka meditsiinilise MDMA tootmiseks. Ülejäänud 400 000 dollarit on mõeldud ainete propageerimiseks, näiteks kohtuistungite ja lobitööga Ühinenud Rahvaste Organisatsioonis (ÜRO) ning Maailma Tervishoiuorganisatsioonis (WHO). Teadlaste sõnul suudaksid nad antud rahastusega toota mitu kilo vajalikke psühhedeelikume ning et suurem osa rahast läheks kallite litsentsitasude maksmiseks.

 

Farmaatsiafirmad uuringuid ei toeta

Teadlaste sõnul on nende eesmärki vaja ühiselt rahastada, sest firmad ja farmaatsiatehased ei ole selle sponsoreerimisest huvitatud mitmel põhjusel. Esiteks, kuna psilotsübiiniga ravimiseks piisab vaid väikesest kogusest, ei ole sellelt võimalik teenida kuigi suurt kasumit ning teiseks pole võimalik MDMA-d või psilotsübiini patenteerida. Ühtlasi saadetakse ühisrahastusega sõnum, et avalikkust huvitab uurimustöö psühhedeelikumide valdkonnas ning neid soovitakse ravimitena kasutada. Siiani on teadlased leidnud, et MDMA ja psilotsübiiniga saab edukalt ravida näiteks alkoholismi ja depressiooni ning leevendada hirmu ja ängistust vähki põdevatel patsientidel.

Selleks, et ergutada inimesi kampaaniat toetama, on toodetava MDMA ja psilotsübiini saajate nimekirja tipus just projektile raha annetanud. Muidugi mainitakse ära, et aine saaja on vastutav enda riigis vajalike seaduslike lubade saamise, saatmiskulu ning legaalsete tasude eest. MDMA kui Eestis müügiloata ravimi kasutamiseks ja impordiks tuleb luba taodelda Ravimiametist.

 

Endine Norra Ülemkohtu kohtunik: psühhedeelikumide keeld põhineb peamiselt ignorantsusel

MTÜ EmmaSofia nõuniku ja endise Norra Ülemkohtu kohtuniku Ketil Lundi sõnul on psühhedeelikumid olnud ajalooliselt laialdases kasutuses ning neil pole kunagi olnud mingit avalikku tervist negatiivselt mõjutavat omadust, mis õigustaks nende ära keelamist. Ta usub, et psühhedeelikumide keeld põhineb peamiselt ignorantsusel ja eelarvamustel ning seega on ebaloomulik sekkumine inimeste õigusele vabalt praktiseerida oma religiooni ja uskumusi ning elada oma eraelu oma äranägemise järgi, mis on kaitstud ka inimõiguste konventsioonide poolt. See tähendab, et inimestele psühhedeelikumide mitte võimaldamine on otseses vastuolus inimõigustega, mistõttu EmmaSofia püüabki saavutada antud ainetele vähemalt ravimi staatust.

EmmaSofia ettevõtmist saab toetada nende ühisrahastuse kampaanialehel, ühtlasi soovitatakse saata WHO-le ametlik palve eemaldamaks MDMA ja psühhedeelikumid ÜRO 1971. aasta psühhotroopsete ainete konventsiooni nimekirjast. Samuti on võimalus psühhedeelikumide poliitikat mõjutada osaledes 2016. aasta ÜRO üldassamblee narkootikumide erisessioonil. Norras on võimalik liituda planeeritava kliinilise katsega või aidata arendada Oslos MDMA ja psühhedeelikumide kliinikut, mis ravib rahvusvahelistel patsientidel posttraumaatilist stressihäiret, alkoholismi, narkootikumide sõltuvust ning teisi häireid.

Vaata ka videot:

 

Allikad: Vice News, ZME Science, EmmaSofia kampaania IndieGoGo lehel

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt