Legendaarse ayahuasca-raamatu “Kosmiline siug” autor Jeremy Narby annab Tallinnas loengu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. september 2018 kell 20:16



21. septembril Tallinnas Alexela kontserdimajas peetavale psühhedeelikumide ja teadvuse konverentsile Psycherence 2018 tuleb kõnelema neli rahvusvaheliselt tunnustatud muutunud teaduvusseisundeid uurinud teadlast ja tutvustame neid kõiki sel nädalal Telegrami veergudel. Esimesena andsime ülevaate Brasiilia antropoloogiaprofessor Luis Eduardo Luna poolt oodatavast, nüüd on teie ees Kanada päritolu Šveitsi antropoloogiadoktor ja raamatu “Kosmiline siug“ autor Jeremy Narby.

 

Narby esineb loenguga “Taimed õpetajatena / taimed isiksustena”. Amasoonia rahvad on ammustest aegadest pidanud teatud taimi, nagu ayahuasca ja tubakas, õpetajateks. Tänapäeva teadlased on avastanud, et taimed on võimelised õppima, suhtlema ja tegutsema ning neil on mälu, seepärast on hakatud neid pidama pigem “isikuteks“ kui “objektideks“. Antropoloog Jeremy Narby pilgu läbi saame teada rohkem nendest erinevatest perspektiividest ja mõistame mismoodi taimede tajumine isiksustena, mitte toorainena nagu tänapäevases tarbimismaailmas kombeks, muudab kogu inimese suhet universumiga.

Jeremy Narby on antropoloogiadoktor, kelle uurimusteos “Kosmiline siug: DNA ja teadmiste lätted“ oli Eestiski kaua läbimüüdud raamatute nimekirjas. Narby on alates 1980. aastatest uurinud etnofarmakoloogia ja šamanistlike praktikate seoseid DNA ja teadvuseväljadega ning andnud välja mitmeid selleteemalisi raamatuid.

Teadlane ja teadusajakirjanik Tiit Kändler on “Kosmilise siu“ kohta öelnud, et luges selle läbi ühe hooga. Narby kirjeldab nii omaenda kui ka teiste kogemusi, mis saadud ayahuasca mõjul. See jook pole lihtne juua, organism hakkab vastu, on halb ning vastik. Kuid seeläbi saadud kogemus pani noore antropoloogi mõtlema, kas mitte tavateadlased indiaanlaste salatarkust ei alahinda.

Amasoonia šamaanid on valmistanud oma nõiarohtu ayahuasca’t mitu tuhat aastat. Segus peab olema kaks taime, mida keedetakse mitu tundi. Üks sisaldab hallutsinogeenset ühendit nimega dimetüültrüptamiin, mida nõristab ka inimaju. Kuid suu kaudu sissevõetult ei ole ühendil toimet, kuna selle blokeerib üks maoensüüm. Keeduse teine taim aga sisaldab just seda maoensüümi inaktiveerivat ainet. Nõnda pääseb hallutsinogeen ajju ja vallanduvad eredad nägemused.

Kui indiaanlaste käest küsida, kust nad taimede kohta kõike teavad, kinnitavad nad, et on õpetust saanud taimedelt enestelt. „See on metsa televiisor,” ütles üks neist.

Kõige suurema mulje jätsid Narbyle kaks eredat kokkukeerdunud madu, mida ta oma nägemuses nägi. Selliste madude kujundeid kohtab paljudel indiaanlaste, aga ka teiste põlisrahvaste maalingutel ja käsitöötaiestel. „Taimekommunikatsiooni saladus on teaduse pimetähn,” kirjutab Narby ja visandab oma tee selle pimeduse valgustamiseks.

Narby on elanud aastaid Ašaninka indiaanlastega Peruu vihmametsas ja omandanud lisaks oma põhjalikule teaduslikule taustale (ajaloo magister Canterbury ja antropoloogia doktorikraad Stanfordi ülikoolist) sügava kogemuse šamanistlikust elukäsitlusest. Samuti on ta korraldanud ekspeditsioone erinevate valdkondade teadlastele, et süüvida Lõuna-Ameerika põlisrahvaste põhjatutesse taimetarkustesse. Oma erakordse originaalsuse, selguse ja sügava sisekaemusega on ta võtnud ülesandeks ühendada põlisrahvaste tarkused kaasaegse teadusliku lähenemisega.

Käesoleval ajal töötab Jeremy Narby Šveitsi mittetulundusühingu Nouvelle Planète ainuesindajana Amasoonias, et võidelda ökoloogilise hävitustöö vastu vihmametsades ja viia ellu initsiatiive põliskultuuride säilimiseks. Jeremy on ülemaailmselt tuntud eesrindlike mõtteseoste ja lummavate loengute poolest.

Jeremy Narby raamatud:

“Kosmiline siug: DNA ja teadmiste lätted“ (1995) (Eesti keeles 2001, uustrükk 2018 ESTRA kirjastus)

“Intelligence In Nature“ (2005)

“Psychotropic Mind: The World According to Ayahuasca, Iboga, and Shamanism“ (2010) koos Jan Kouneni ja Vincent Ravaleciga

“Shamans Through Time: 500 Years on the Path to Knowledge“ (2001), toimetajad Jeremy Narby ja Francis Huxley

Dokumentaalfilm:

“Night of the Liana“ (“Liaaniöö“) (2001)

Psycherence’il kõnelevad legendaarseks muutunud teadvuseseisunditeeksperdid Luis Eduardo Luna, Jeremy Narby, Susan Blackmore ja Dennis McKenna, kes on aastakümneid pühendunud teadvuse ja psühhedeelikumide uurimisele. Konverents teadvusest ja psühhedeeliast pakub võimalust kogeda maailma avaramast vaatenurgast. Psycherence’il kuuled huvitavaid arut(l)usi inimeksistentsi puudutavatel teemadel.

Mis on teadvus? Viimaste aastakümnete teaduslikud uuringud on tekitanud rohkem küsimusi kui vastuseid. Üks on selge, mõõta seda ei saa, aga sellest räägitakse palju. Võib olla ei olegi inimkond veel valmis mõistma kogu oma olemust – teadvust, mida me endas kanname. Millised on meile kättesaadavad vahendid teadvuse uurimiseks, mõjutamiseks ja kogemiseks? Konverentsil on sünkroontõlge eesti keelde.

 

Vaata lisaks: PsycherencePiletilevi

Pildid: Anderson Debernardi, erakogu

 

Toimetasid Sander Soomaa ja GoodNews



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt