Uuring: maagiliste seente manustamisel väheneb poolehoid autoritaarsetele poliitvooludele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. november 2023 kell 8:53



Foto: PexelsPixabay

2017. aastal avalikustati Briti psühhofarmakoloogia liidu teaduslikus ajakirjas Journal of Psychopharmacology uurimus, milles vaadeldi teatud seeneliikides leiduva psühhedeelse aine psilotsübiini tarvitamise mõju inimeste looduslähedusele ning poliitilistele vaadetele. Katsega leiti, et hallutsinogeeni tarvitanutel suurenes ühtsustunne loodusega ning vähenes poolehoid autoritaarsetele poliitvooludele.

 

Eelmisel aastal asusid Briti teadlased Taylor Lyons ja Robin L. Carhart-Harris uurima psilotsübiini mõju ravile allumatu depressiooniga patsientidel, keskendudes just muutustele nende loodusläheduse ning liberalismi-autoritaarsuse poliitilise perspektiivi tajumises. Teadlased võtsid oma uuringu aluseks varasemad teadustööd, mis leidsid, et klassikalised psühhedeelsed ained võivad kutsuda esile püsivaid muudatusi iseloomujoontes, suhtumistes ning uskumustes.

Lyons ja Carhart-Harris viisid oma uurimust läbi 14 inimese peal, nendest pool olid katsealused ja pool kontrollgrupp. Esimestele manustati kahel korral psilotsübiini (suukaudselt 10mg ja 25mg, ühenädalase vahega). Kõiki osalejaid hinnati ühe nädala ning 7-12 kuu pärast loodusläheduse skaala (Nature Relatedness Scale ehk NR-6) ning poliitiliste vaatenurkade küsimustiku (Politival Perspective Questionnaire ehk PPQ-5) põhjal. Tulemustes leiti, et psilotsübiini manustanud katsealused tundsid ennast märkimisväärselt enam loodusele lähedasena, sealhulgas toodi eraldi välja, et nad tundsid varasemaga võrreldes end rohkem looduse osana kui välise vaatlejana. Ühtlasi leiti, et katsealuste poolehoid autoritaarsetele seisukohtadele vähenes märgatavalt, nagu ka nende depressiooni sümptomid. Kõik efektid püsisid ka 7-12 kuud pärast aine tarbimist ning antud muutuseid ei täheldatud kontrollgrupis.

Antud pilootuurimus viitab tõenäosusele, et psilotsübiini tarvitamine koosmõjus psühholoogilise tugisüsteemiga võib esile kutsuda püsivaid muudatusi patsientide suhtumistes ja uskumustes. Kuigi uuringu autorid tõid välja, et katse väikese valimi tõttu ei saa väita kindlat seost just psilotsübiini ning registreeritud muutuste vahel, pani see siiski aluse põnevale hüpoteesile, mida loodetavasti uuritakse edasi ka tulevikus ning siis juba suurema osalejate arvuga.

 

Allikad: NeuroScienceNews, PsyPostJournal of Psychopharmacology

 

Toimetas Annika Urvela

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt