Uuring: maagiliste seente manustamisel väheneb poolehoid autoritaarsetele poliitvooludele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. september 2018 kell 10:072017. aastal avalikustati Briti psühhofarmakoloogia liidu teaduslikus ajakirjas Journal of Psychopharmacology uurimus, milles vaadeldi teatud seeneliikides leiduva psühhedeelse aine psilotsübiini tarvitamise mõju inimeste looduslähedusele ning poliitilistele vaadetele. Katsega leiti, et hallutsinogeeni tarvitanutel suurenes ühtsustunne loodusega ning vähenes poolehoid autoritaarsetele poliitvooludele.

 

Eelmisel aastal asusid Briti teadlased Taylor Lyons ja Robin L. Carhart-Harris uurima psilotsübiini mõju ravile allumatu depressiooniga patsientidel, keskendudes just muutustele nende loodusläheduse ning liberalismi-autoritaarsuse poliitilise perspektiivi tajumises. Teadlased võtsid oma uuringu aluseks varasemad teadustööd, mis leidsid, et klassikalised psühhedeelsed ained võivad kutsuda esile püsivaid muudatusi iseloomujoontes, suhtumistes ning uskumustes.

Lyons ja Carhart-Harris viisid oma uurimust läbi 14 inimese peal, nendest pool olid katsealused ja pool kontrollgrupp. Esimestele manustati kahel korral psilotsübiini (suukaudselt 10mg ja 25mg, ühenädalase vahega). Kõiki osalejaid hinnati ühe nädala ning 7-12 kuu pärast loodusläheduse skaala (Nature Relatedness Scale ehk NR-6) ning poliitiliste vaatenurkade küsimustiku (Politival Perspective Questionnaire ehk PPQ-5) põhjal. Tulemustes leiti, et psilotsübiini manustanud katsealused tundsid ennast märkimisväärselt enam loodusele lähedasena, sealhulgas toodi eraldi välja, et nad tundsid varasemaga võrreldes end rohkem looduse osana kui välise vaatlejana. Ühtlasi leiti, et katsealuste poolehoid autoritaarsetele seisukohtadele vähenes märgatavalt, nagu ka nende depressiooni sümptomid. Kõik efektid püsisid ka 7-12 kuud pärast aine tarbimist ning antud muutuseid ei täheldatud kontrollgrupis.

Antud pilootuurimus viitab tõenäosusele, et psilotsübiini tarvitamine koosmõjus psühholoogilise tugisüsteemiga võib esile kutsuda püsivaid muudatusi patsientide suhtumistes ja uskumustes. Kuigi uuringu autorid tõid välja, et katse väikese valimi tõttu ei saa väita kindlat seost just psilotsübiini ning registreeritud muutuste vahel, pani see siiski aluse põnevale hüpoteesile, mida loodetavasti uuritakse edasi ka tulevikus ning siis juba suurema osalejate arvuga.

 

Allikad: NeuroScienceNews, PsyPostJournal of Psychopharmacology

PS. Psühhedeelikumide ja muutunud teadvusseisundite kohta saa kuulda ka 21. septembril Tallinnas toimuval konverentsil Psycherence 2018.

Foto: bigthink.com

 

Toimetas Annika Urvela

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt