Skeptik räägib psühhedeelikumidest: Tallinnas esineb “Meemimasina” autor Susan Blackmore

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. september 2018 kell 18:35



Jätkame Telegramis Psycherence 2018 esinejate tutvustamist. 21. septembril Tallinnas Alexela kontserdimajas peetav esmakordne psühhedeelikumide ja tead(v)use konverents toob Eestisse neli väga põnevat rahvusvaheliselt tunnistatud spetsialisti, kellest üks on siin käinud ka varem – raamatu “Meemimasin“ autor ja esinejate seltskonnast end ainsana skeptikuna määratlev Susan Blackmore. (Varem oleme tutvustanud Luis Eduardo Lunat ja Jeremy Narbyt.)

 

Kirjanik, lektor ja raadiohääl Susan Blackmore esineb loenguga “Teadvuse saladus: illusioonide kütkes või vaba”. Kas sa oled praegu teadvel? Kui oled, siis millest sa teadlik oled? Millest olid sa teadlik hetk tagasi? Mulle tundub, et sa arvad, et tead, ehkki sa tegelikult ei tea. Seda seepärast, et me kõik laseme oma meelel end petta. Teadvuseuurijad ei tea veel, kuidas tuua meel ja mateeria kokku ning kuidas lahendada Teadvuse Suurt Probleemi. Levinud ideed nn teadvuse sisust ja teadvuse voost tekitavad jätkuvalt segadust.

Publiku osalusel püüame demonstreerida, kuidas meie teadvus võib olla illusoorne ja kuidas meie meelepete meid ikka ja jälle lõksu püüab. Kas sellest on võimalik vabaneda? Ehk näitab meditatsioon teed meele rahustamiseks; ehk võimaldab teadlikkus meil lahti lasta minevikust ja tulevikust; ehk aitavad psühhedeelsed ained läbi näha duaalsuse illusioonist.

Isiklike kehaväliste, meditatsiooni ja psühhedeelikumide kasutamise kogemustele tuginedes tutvustab Blackmore erinevaid viise, kuidas me end illusioonidest vabastada saame.

Susan Blackmore on vabakutseline Plymouthi Ülikooli külalisprofessor. Tema lemmikuurimisteemad on evolutsiooniteooria, teadvus, meditatsioon ja meemid, millest räägib ka tema enimtuntud teos “Meemimasin“ (eesti keeles ilmunud 2003, läbimüüdud), mis on inglisekeelses kultuuriilmas vaieldamatu bestseller.

Silver Teinbas kirjutab Sirbis, et Blackmore’i teooria meemidest on tõenäoliselt üks tuntumaid ja algupärasemaid meemiteooria edasiarendusi. Blackmore lähtub suuresti Richard Dawkinsi memeetikateooria visandist ja lisab algvariandile hulgaliselt toetavat materjali. Idee on lühidalt järgmine. Bioloogiline ja kultuuriline areng on ühelt poolt sarnaseid ja samas ka erinevad. Kui bioloogilise arengu ehituskivid on geenid, mis siis läbi põlvkondade edasi liiguvad siis kultuurilise arengu puhul on ehitusühikuteks meemid. Meemid on siis korrastatud infoühikud, mida siis inimesed üksteisele edasi annavad. Mõlemad paljunevad ja levivad kohe kui selleks võimalus tekib. Geenid läbi kehade ja meemid läbi imiteerimise ja teadvuse.

Susan on omandanud akadeemilised teadmised ja kraadid psühholoogia, füsioloogia, keskkonna psühholoogia ja parapsühholoogia erialal Oxfordi ja Surray ülikoolides. Ta on kirjutanud üle 60 teadusliku artikli, lugematul hulgal arvustusi ja kaasautorlust erinevatele raamatutele. Ta on kaaskirjutaja ajalehele The Guardian ja ajakirjale Psychology Today. Tema töid on tõlgitud üle 20 keelde.

Nõutud lektori ja peaesinejana peab ta teadvust avardavaid loenguid maailma ülikoolides ja konverentsidel. Lisaks sellele on ta legaliseerimise aktivist, Anyone’s Child, Edge.org ja TED Talks liige. Susan Blackmore’i panus innovatiivse mõtleja ja maailma arengu mõjutajana viis ta 2015. aastal 100 Global Minds ridadesse.

Susan Blackmore’i raamatud:

“Dying to Live“ (surmalähedastest kogemustest, 1993)

“In Search of the Light“ (autobiograafia, 1996)

“Test Your Psychic Powers“ (kaasautor Adam Hart-Davis, 1997)

“The Meme Machine“ (1999) (eesti keeles “Meemimasin”, 2003)

“Consciousness: An Introduction“ (õpik, välja antud alates 2003, viimane 2011)

“Zen and the Art of Consciousness“ (2011)

“Seeing Myself: The New Science of Out-of-Body Experiences“ (2017)

Psycherence’il kõnelevad legendaarseks muutunud teadvuseseisunditeeksperdid Luis Eduardo Luna, Jeremy Narby, Susan Blackmore ja Dennis McKenna, kes on aastakümneid pühendunud teadvuse ja psühhedeelikumide uurimisele. Konverents teadvusest ja psühhedeelikumidest pakub võimalust kogeda maailma avaramast vaatenurgast. Psycherence’il kuuled huvitavaid arut(l)usi inimeksistentsi puudutavatel teemadel.

Mis on teadvus? Viimaste aastakümnete teaduslikud uuringud on tekitanud rohkem küsimusi kui vastuseid. Üks on selge, mõõta seda ei saa, aga sellest räägitakse palju. Võib olla ei olegi inimkond veel valmis mõistma kogu oma olemust – teadvust, mida me endas kanname. Millised on meile kättesaadavad vahendid teadvuse uurimiseks, mõjutamiseks ja kogemiseks? Konverentsil on sünkroontõlge eesti keelde.

 

Vaata lisaks: PsycherencePiletilevi, Susan Blackmore´i veebileht

Pildid: Anderson Debernardi, erakogu

 

Toimetasid Sander Soomaa ja GoodNews



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt