Psycherence – mitte pelgalt konverents, vaid hedonistlik psühhedeelne elamus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. september 2018 kell 22:20



Reedel, 21. septembril toimub Tallinnas ajalooline sündmus – konverents, mida teaduse, psühhedeelia ja muutunud teadvusseisundite huvilised on oodanud juba kuid. Psycherence 2018 on psühhedeelikumide ja tead(v)use konverents, kuid see ei tähenda ainult loenguid, vaid tervet päeva intellektuaalset, esteetilist, hedonistlikku ja kindlasti ka psühhedeelset elamust.

 

Näiteks on sündmuse ligi 110-pealine korraldusmeeskond hoolitsenud selle eest, et Alexela kontserdimajas toimuval konverentsil on neli taimse gurmeetoiduga pausi, loengusaali on kunstiliselt kujundanud äsja legendaarselt kõrbefestivalilt Burning Man naasnud Eesti tiim, sündmuse helikujunduse on loonud hetkel Amsterdamis resideeruv Hendrik Saare, silmailu pakub sündmuse peakorraldaja, psühholoogiamagistri Alar Tammingu isiklik (psühhedeelne) kunstikogu jne.

 

Telegram osales päev enne sündmust ennast Psycherence´i pressikonverentsil, millest teeme teile ka lühikese kokkuvõtte.

“Psühhedeelikumid on teema, mis puudutab väga paljusid teadusalaseid suundi. Sellega on seotud meditsiin, bioloogia, antropoloogia, ajalugu, kunstivoolud ja samamoodi puutuvad sellega kokku tänapäeva teadvusuurijad. Samas on see teema olnud väga pikalt ühiskonnas tabu. Konverentsi eesmärk on tutvustada neid teemasid tabude ja eelarvamuste vabalt. Konverentsi eesmärk kindlasti ei ole mingite ainete tarvitamise propageerimine vaid pigem teaduse propageerimine,“ ütles sissejuhatuseks Alar Tamming.

Tamming rääkis, et kõik neli esinejat on tema jaoks parimad eksperdid ja põnevamad esinejaid, keda ta ise on korduvalt erinevatel konverentsidel kuulnud. Päeva modereerib Peter Wroblewski, kellega kohtuti Wasiwaska teadvuseuuringute keskuses ning kuna mees tunneb kõiki esinejaid juba aastaid, sobis just tema kogu meeskonna arvates päevajuhi ametit pidama.

Seejärel said sõna kõik neli esinejat, kes põgusalt oma ettekandeid tutvustasid.

Esimesena sai sõna Dennis McKenna (USA), kes oli üks esimesi, kes 70ndate alguses, koos oma legendaarse venna Terrence McKennaga, hallutsinogeenide ja etnobotaanika maailma teaduslikult uurima asus. McKenna räägib konverentsil lisaks psühhedeelikumidele ka neist ainetest, mis ei ole psühhedeelilised ent ometi psühhoaktiivsed, samuti neinest, mida leidub üllatavates allikates: putukates, mereloomades, mürgistes loomades ja bakterites.

Dr Susan Blackmore (UK), vabakutseline autor, lektor, raadiohääl , Plymouthi Ülikooli külalisprofessor ja raamatu „Meemimasin“ (eesti keeles ilmunud 2003, läbimüüdud) autor, küsis pressikal oselejatelt: „Kas sa oled praegu teadvel?“ – küsimus, mille üle saavad kuulajad juurelda ka konverentsil, sest kui sa oled teadvel, siis millest sa teadlik oled? Susan püüab publiku demonstreerida, kuidas meie teadvus võib olla illusoorne ja kuidas meie meelepete meid ikka ja jälle lõksu püüab… Ehk aitavad psühhedeelsed ained läbi näha duaalsuse illusioonist.

Antropoloog Luis Eduardo Luna (Brasiilia), Wasiwaska uurimiskeskuse Florianópolises juht, teeb ülevaate yajé ja ayahuasca kasutamisest Amasoonia põlisrahvaste animistlikus maailmakäsitluses ja iidses taimetarkuse kontekstis.

Antropoloogiadoktor Jeremy Narby (Kanada) on elanud aastaid koos Ašaninka indiaanlastega Peruu vihmametsas ja omandanud sügava kogemuse šamanistlikust elukäsitlusest lisaks oma põhjalikule teaduslikule taustale (ajaloo magister Cantebury ja antropoloogia doktorikraad Stanfordi ülikoolist). Oma ettekandes räägib ta sellest, kuidas Amasoonia rahvad on ammustest aegadest pidanud teatud taimi, nagu ayahuasca ja tubakas, õpetajateks. Tänapäeva teadlased on avastanud, et taimed on võimelised õppima, suhtlema ja tegutsema ning neil on mälu, seepärast on hakatud neid pidama pigem “isikuteks“ kui “objektideks“. Jeremy toonitas pressikonverentsil, et taimed suhtlevad omavahel ja et nii taimed kui loomad on intelligentsed olendid, kes on võimelised õppima. Seetõttu võiks näiteks ayahuasca kohta öelda metsa telekas.

Lõpetuseks nentis Jeremy Narby, et hetkel on maailma lõbustusainete kaalukauss lookas alkoholi all, ent ka seened on murdmas end pidutsemisse. Dennis McKenna ütles see peale, et peol süüakse seeni tavaliselt 1-2 grammi, ent miks juhtuks siis, kui sinna tuleks veel mõni gramm lisaks? “Siis see ei oleks enam meelelahutus vaid juba midagi sügavamat,“ arvas ta.

Psycherence konverentsil on ka ametlik afterparty, mis toimub Erinevate Tubade Klubis Telliskivi Loomelinnakus. Psühhedeelseid mõõtmeid avatakse seal sellise teadvusseisundit muutva aine, nagu “muusika“ abil. Peo helilise ja visuaalse poole eest kannavad taas hoolt Eesti burnerid ja Burning Mani DJ-d.

 

Vaata lisaks: Psycherence 2018, Psycherence FB, Psycherence (after)party FB

Fotod: Telegram

 

Toimetas Hando Tõnumaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt