Tallinnas toimuval psühhedeelikumide konverentsil esineb antropoloog Luis Eduardo Luna

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. september 2018 kell 21:32Sel aastal on Eestis peetud mitmeid põnevaid rahvusvahelisi konverentse, nagu näiteks Mindvalley, ja sügis ei jää suvele kuidagi alla, sest juba 21. septembril toimub Tallinnas Alexela kontserdimajas esmakordselt psühhedeelikumide ja tead(v)use konverents Psycherence 2018. Muutunud teadvuse seisundeid käsitleval konverentsil esineb neli maailmas hinnatud kõnelejat ja sel nädalal tutvustame neid kõiki Telegrami veergudel. Esimesena on teie ees Brasiilia antropoloogiaprofessor Luis Eduardo Luna.

 

Luna esineb loenguga “Yajé/Ayahuasca (Banisteriopsis caapi) – kultuuriline, teaduslik ja kunstiline ülevaade”. Kavas on: sissejuhatav ülevaade yajé ja ayahuasca kasutamisest Amasoonia põlisrahvaste animistlikus maailmakäsitluses ja iidses taimetarkuse kontekstis; ayahuasca kasutamine sakramendina Brasiilia religioonides alates 1930. aastatest; 1990. aastate algusest alates järjest suurenev palverändurite sissevool Amasoonia regioonidesse ja taimeravi praktikute, nii põlisrahvaste esindajate kui ka Lääne kultuuriruumi inimeste aktiivne globaalne liikumine; kogemuslike ja terapeutiliste ringkondade tekkimine üle kogu maailma, mille läbi avardub ka antud valdkonna kunstiline ja muusikaline looming ning teaduslik uurimine.

Mis on selliste kogemuste potentsiaalid ja ohud uues kogu maailma hõlmavas kontekstis? Missugune on nende ja teiste psühhoaktiivsete ravimtaimede ja ainete mõju sotsiaalsetele muutustele ja keskkonna teadlikkusele? Mis on nende taimede terapeutilised võimalused nii füsioloogiliselt kui ka kogemuslikult? Milliseid uusi ideid võivad need kogemused meile paljastada inimteadvuse müsteeriumi osas? Kõik need põnevad küsimused saavad ettekandes ka vastuse.

Luis Eduardo Luna juhib Florianópolises Wasiwaska uurimiskeskust, mis koondab ülemaailmset võrgustikku kõige eesrindlikematest teadlastest ja aktivistidest antropoloogia, etnobotaanika, psühhoteraapia, psühhofarmakoloogia, nägemuskunsti ja teadvusuuringute valdkondades.

Antropoloogiaprofessorina on Luna üle 40 aasta uurinud Peruus ja Kolumbias erinevaid inimgruppe ja religioone, kes kasutavad inimteadvust mõjutavaid taimseid sakramente ja ravimeid. Ta on kogu maailmas tuntud Amasoonia põlisrahvaste šamanismi ja muutunud teadvuseseisundite ekspert, kes on võtnud elutööks uurida psühhointegraatortaimede (nagu nt ayahuasca) mõju inimesele.

Luna on kureerinud nägemuskunsti näituseid Euroopas, Lõuna-Ameerikas ja Ameerika Ühendriikides ning lavastanud dokumentaalfilme. 2002. aastal austas St Lawrence’i Ülikool teda audoktori nimetusega. Ühtlasi on ta auväärsete Guggenheim Fellowshipi ja Linnean Society teadusringkondade liige.

Luis Eduardo Luna raamatud:

“Vegetalismo: Shamanism Among the Mestizo Population of the Peruvian Amazon“ (1986)

“Ayahuasca Visions: The Religious Iconography of a Peruvian Shaman“ (1991) koos Pablo Amaringoga

“Inner Paths to Outer Space: Journeys Through Psychedelics and Other Spiritual Technologies“ (2008) Slawek Wojtowiczi, Rick Strassmani ja Ede Frecskaga

“Ayahuasca Reader: Encounters With the Amazon’s Sacred Vine“ (2000), toimetanud koos Steven F. White’iga, sellele ilmus 2016 ka teine täiendatud väljaanne

Dokumentaalfilmid (16 mm):

“Don Emilio and His Little Doctors“ (1982)

“And So, I Tell Them To Paint“ (1991)

Vaata ka lühikest intervjuud:

Psycherence’il kõnelevad legendaarseks muutunud teadvuseseisunditeeksperdid Luis Eduardo Luna, Jeremy Narby, Susan Blackmore ja Dennis McKenna, kes on aastakümneid pühendunud teadvuse ja psühhedeelikumide uurimisele. Konverents teadvusest ja psühhedeeliast pakub võimalust kogeda maailma avaramast vaatenurgast. Psycherence’il kuuled huvitavaid arut(l)usi inimeksistentsi puudutavatel teemadel.

Mis on teadvus? Viimaste aastakümnete teaduslikud uuringud on tekitanud rohkem küsimusi kui vastuseid. Üks on selge, mõõta seda ei saa, aga sellest räägitakse palju. Võib olla ei olegi inimkond veel valmis mõistma kogu oma olemust – teadvust, mida me endas kanname. Millised on meile kättesaadavad vahendid teadvuse uurimiseks, mõjutamiseks ja kogemiseks? Konverentsil on sünkroontõlge eesti keelde.

 

Vaata lisaks: Psycherence, Piletilevi

Pildid: Anderson Debernardi, erakogu

 

Toimetasid Sander Soomaa ja GoodNewsKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt