19 aastat tagasi šokeeris maailma Guantanamo vangide piinamine kirurgiliste maskidega

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. november 2021 kell 9:04Foto: REUTERS/U.S. Department of Defense/Petty Officer 1st class Shane T. McCoy/Handout

Kui Suurbritannia valitsus nõudis 2002. aastal USA-lt aruannet Guantanamo kinnipeetavate kohutavate elamistingimuste kohta, põhjustasid peavoolumeedias avaldatud pildid suurt nördimust. Isegi maailmakuulus BBC ja mainekas Saksa päevaleht Frankfurter Allgemeine Zeitung olid šokeeritud fotodest, kus vangid põlvitasid käeraudades, peas kõrvaklapid ja nina-suu piirkonda katmas maskid. Endise USA kaitseministri Donald Rumsfeldi avalduse kohaselt oli tegemist “õigustatud ohutusmeetmetega”. 

 

Skandaalses Guantanamo piinamislaagris kohustati kinnipeetavaid maski kandma nende alandamiseks. Meditsiinilises teadusajakirjas BMJ ilmunud artiklis vahendati tol korral briti arst dr Duncan Forresti sõnu, kelle hinnangul tajumeelte kinni katmine rohkem kui 20 tunniks võib tekitada koheseid ja jäädavad füüsilisi ja psüühilisi kahjustusi.

Võiks ju arvata, et täna – 20 aastat hiljem – on midagi sellist täiesti mõeldamatu. Kaitsemaskide puhul (FFP2-maskid), mis on paljudes riikides ka määruse kohaselt osa Covid-19 kaitsemeetmetest, on esmapilgul kahtlemata tegemist “õigustatud ohutusnõudega”. Kuid kas see on ikka piisavalt põhjendatud, eriti kui ka peavoolumeedia sõnul ei takista see viiruse levikut? Järgnevate küsimuste vastused aitavad meil selgust saada.

  1. Kas on olemas teaduslikud uuringud, mis kinnitavad maskide kandmise vajalikkust ja selle proportsionaalsust? Kas seadusandjal on olemas tõenduspõhine materjal, millele kõnealused määrused toetuvad?
  2. Kas on olemas teaduslikke uuringuid ja ekspertarvamusi, mis ei toeta maski kandmise kohustust?
  3. Kas on olnud avalikke diskussioone, kus on arutatud maskide vajalikkuse ja nende kahjuliku mõju üle?
  4. Kas nimetatud määruse vastu sõna võtnud meditsiinitöötajatele ja teadlastele on kehtestatud sanktsioone?
  5. Kas peavoolumeedia kajastab teemat mitmekülgselt ja objektiivselt ning kas vastuarvamusi ka avaldatakse?
  6. Milline on kohtupraktika nende puhul, kes keelduvad kaitsemaskidest?
  7. Kas valitsus ja peavoolumeedia avaldavad meile tugevat survet?

Mitmete punktide puhul võib aimata halba…

Punkt 1: Ei. Saksa põhiseaduskohtus (VfGH) on juba mitmete menetluste käigus sellekohane määrus tühistatud, sest puudusid tõendid selle nõude vajalikkusest ja proportsionaalsusest, kuigi vastav taotlus selleks föderaalministrile sai tehtud (loe ühest põneva kohtuhagi järellain

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt