Kas maskinõue on vahend täieliku allumise saavutamiseks?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. aprill 2021 kell 12:04Kui Suurbritannia valitsus nõudis 2002. aastal USA-lt aruannet Guantanamo kinnipeetavate kohutavate elamistingimuste kohta, põhjustasid peavoolumeedias avaldatud pildid suurt nördimust. Isegi mainekas Saksa päevaleht Frankfurter Allgemeine Zeitung oli šokeeritud fotodest, kus vangid põlvitasid käeraudades, peas kõrvaklapid ja nina-suu piirkonda katmas maskid (loe selle kohta ka teadusuuringut). Endise USA kaitseministri Donald Rumsfeldi avalduse kohaselt oli tegemist “õigustatud ohutusmeetmetega”. 

 

Skandaalses Guantanamo piinamislaagris kohustati kinnipeetavaid maski kandma nende alandamiseks. Kas maskikohustus on tõesti vajalik meetod ohutuse tagamiseks?

Võiks ju arvata, et täna – 20 aastat hiljem – on midagi sellist täiesti mõeldamatu. Kaitsemaskide puhul (FFP2-maskid), mis on määruse kohaselt osa Covid-19 kaitsemeetmetest, on esmapilgul kahtlemata tegemist “õigustatud ohutusnõudega”. Aga kas ikka on? Järgnevate küsimuste vastused aitavad meil selgust saada.

  1. Kas on olemas teaduslikud uuringud, mis kinnitavad maskide kandmise vajalikkust ja selle proportsionaalsust? Kas seadusandjal on olemas tõenduspõhine materjal, millele kõnealused määrused toetuvad?
  2. Kas on olemas teaduslikke uuringuid ja ekspertarvamusi, mis ei toeta maski kandmise kohustust?
  3. Kas on olnud avalikke diskussioone, kus on arutatud maskide vajalikkuse ja nende kahjuliku mõju üle?
  4. Kas nimetatud määruse vastu sõna võtnud meditsiinitöötajatele ja teadlastele on kehtestatud sanktsioone?
  5. Kas peavoolumeedia kajastab teemat mitmekülgselt ja objektiivselt ning kas vastuarvamusi ka avaldatakse?
  6. Milline on kohtupraktika nende puhul, kes keelduvad kaitsemaskidest?
  7. Kas valitsus ja peavoolumeedia avaldavad meile tugevat survet?

 

Mitmete punktide puhul võib aimata halba…

Punkt 1: Ei. Põhiseaduskohtus (VfGH) on juba mitmete menetluste käigus sellekohane määrus tühistatud, sest puudusid tõendid selle nõude vajalikkusest ja proportsionaalsusest, kuigi vastav taotlus selleks föderaalministrile sai tehtud. Viini halduskohus võttis vastu sensatsioonilise otsuse: 31. jaanuaril 2021 toimunud demonstratsiooni keeld oli ebaseaduslik, sest puudusid tõendid määruse kehtestamise vajalikkusest. Ometi kehtestab valitsus järjekindlalt uusi nõudeid ja karmistab piiranguid.

Punkt 2: Jah, tõepoolest on olemas teaduslikud uuringud ja ekspertide arvamused, mis kinnitavad maskide sunniviisilisest kandmisest põhjustatud suurt kahju, seda just psüühikale, eriti laste omale.Punkt 3: Ei. On viimane aeg luua sõltumatute ekspertide komisjon, kus saaksid sõna ka peavoolumeedia poolt tõrjutud, tsenseeritud ja kahtluse alla seatud tipptasemel eksperdid, nagu prof Bhakdi, prof Haditsch jpt.

Punkt 4: Meditsiinitöötajate suhtes, kes ei nõustu piirangutega, rakendatakse rangeid sanktsioone: ametialaste keeldude kehtestamine ja meditsiinipraksiste sulgemine.

Punkt 5: Peavoolumeedia on teemat kajastanud äärmiselt ühekülgselt. Avalikult häbistatakse neid, kes on avaldanud kriitikat piirangute suhtes. Isegi Viini halduskohtu sensatsioonilise otsuse vastu võtnud kohtuniku suhtes avaldas survet üks nn mainekas ajaleht.

Punkt 6: Kaitsemaskide teemal toome ühe näite tööõiguse kohtupraktikast: mitte tööandja ei pea tõendama, et vallandamiseks oli alus, vaid vallandatud töötaja peab tõendama, et maski kandmine on talle põhjustanud tervisekahjustusi. Isegi vastava tõendi (et maski kandmine ei ole võimalik tervislikel põhjustel) väljastanud arst pidi üle elama piinliku ülekuulamise.

Punkt 7: Mitte miski ei näi valitsust rohkem häirivat kui maski MITTEkandmine. Võib arvata, et FFP2 maskide kandmise kohustus kehtestati ainult selleks, et ei oleks valikuvabadust maskide suhtes. Kõik peab olema reeglitele vastav. Siinkohal toome näite kummalisest vastuolust valitsuse käitumises: nimelt sattus Austria Rahvapartei (ÖVP) liige Wolfgang Sobotka konflikti (maski kandmise kohustuse tõttu) Austria Vabaduspartei (FPÖ) liikmetega, samas ise ta reegleid ei järginud, niipea kui oli kaamerate vaateväljast kadunud.

Maski kandmise kohustus ALATI ja KÕIKJAL – kõlab moto. Maskikohustusest on saanud dogma ja allumise sümbol.

 

Allikas: wochenblick.at, lingid artikli sees

Loe ka: Amnesty International, NCBI

Foto: REUTERS/U.S. Department of Defense/Petty Officer 1st class Shane T. McCoy/Handout

 

Tõlkis ATCG TõlkebürooKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt