Business Insideri kolumnist: andmeid jälgitakse inimeste kontrollimiseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. juuni 2013 kell 13:43



 

10. juunil andis raadiosaatele “Coast to Coast AM” intervjuu David Seaman, kes on sõltumatu ajakirjanik ja kirjutab regulaarselt meediaväljaandele Business Insider. Ta on olnud külaline uudistekanalites CNN, FOX, ABC News Digital ning esindab end YouTube’i kanalis DavidSeamanOnline. Suured meediakontsernid on teda tsenseerinud liigse paljastava info avaldamise pärast.

 

Mida sa oled kuulnud seoses Edward Snowdeniga?

Tema lekitatud dokumendid on viinud USA ajaloo suurima paljastamiseni ja see ei ole minu arvamus, vaid Daniel Ellsbergi, kes lekitas 7000-leheküljelise analüüsi Ameerika otsuste vastuvõtmisest Vietnamis Külma sõja ajal.

 

 

Snowden esitas tõendeid, et sideettevõtetele on antud salajane käsk, mis nõuab telefoniandmete jagamist jälitustööks. Tänapäeva tehnoloogia ei nõua enam jälgimiseks massilist personali, vaid kasutatakse andmete hankimise tarkvara, mis kõik Ameerika-sisesed telefonikõned koos asukohaga salvestab. Samuti lekitas mees The Guardianile dokumendid, mis räägivad 2007. aastal algatatud projektist PRISM. See programm võtab andmeid suurematelt internetiettevõtetelt, seal hulgas Facebookilt, Google’ilt, Yahoolt ja Skype’ilt. PRISM jälgib inimeste videosid, fotosid ja näeb reaalajas eelnevalt nimetatud teenuste vahendusel peetud jutuajamisi. Tekib küsimus, kuidas üldse Bostoni pommitamine teoks sai, sest Venemaa luureagentuur FSB oli juba eelnevalt teavitanud USA-d radikaalsetest Tsarnajevi vendadest.

 

Kas jälgimine on võimu kuritarvitamine?

Absoluutselt. Põhiseadus ütleb, et inimestel on õigus kaitsta ennast, maja ja isiklikke dokumente põhjendamata läbiotsimise eest. Nad rikuvad seadust ja pealegi rahastatakse seda maksumaksja rahast. See paneb kahtluse alla, milline valitsus meil on ja miks nad nimetavad antud paljastust riigireetmiseks. Nende sõnul tehakse kõike riigi julgeoleku pärast, kuid seda võidakse ära kasutada inimestelt info väljapressimiseks või nende šantažeerimiseks – näiteks kui on vajadus mõnda kongressi liiget survestada. Mina isiklikult arvan, et andmete jälgimist ei tehta terrorismi pärast, vaid inimeste kontrollimiseks ja rahutuste vältimiseks.

 

 

 

Kas on võimalik, et president Obama teatab nüüd avalikult riiklikus televisioonis, et tänu NSA-le ja programmile PRISM hoiti ära laiaulatuslik tuumarünnak?

Praegune administratsioon ei ole tagasihoidlik ning neile meeldib hoobelda saavutustega nagu Marsi missioon, mis võib paraku olla vaid tähelepanu kõrvalehajutamine millestki. Kindlasti on neil vaja nüüd leida, millega uhkustada ja õigustada kogu luuramist. Neil on kaks varianti inimeste viha vaigistamiseks – öelda, et lõpetavad need programmid, kuigi reaalselt seda ei arvatavasti tehta, või mõtlevad välja stsenaariumi, kus suur oht ameeriklaste eludele ära hoiti.

 

Kas Snowdenit riigireeturiks nimetada on õiglane?

Kui Snowden tegi endast video, kes ta on ja miks dokumendid lekitas, siis tundus ta mulle aus ja korralik inimene olevat. Ta oli nagu kangelane, kes õigetel põhjustel seda tegi. Mõned tunnid hiljem hakkas aga avalikus huvi tundma, miks ta põgenes Hongkongi ja ei jäänud kodumaale nagu hea ameeriklane. Meedia ei pööranud samuti tähelepanu andmete salvestamisele ja kes selle taga on, vaid keskendusid selle asemel Snowdenile, kes on nende arust vanglat vääriv suurejooneline nartsissist.

Mulle tundub, et on kahte liiki lekkeid. Esiteks need, mis on ametnike poolt heaks kiidetud, nagu juhtum, kus USA saatis arvutiviiruseid Iraani tuumaprogrammi blokeerimiseks. Kuigi see leke kahjustas rahvusvahelist julgeolekut, see pani president Obama väga heasse valgusesse ning meedia kajastas seda väga detailselt. Aga viimane leke pani valitsuse lõugu langetama ja ellujäämisrežiimi sisse lülitama. Mulle tundub, et nad ei soovinud selle juhtumist ning nüüd meedia ei tea, mida kajastada.

 

 

 

Need samad inimesed, kes vajavad NSA luureandmeid, segavad meid sõdadesse, tahavad teiste riikide loodusvarasid ja proovivad maailmaga manipuleerida – paar aastat tagasi oleks nad meid hulludeks vandenõuteoreetikuteks nimetanud, aga enam nad vist seda teha ei saa.

Jah. Keegi ei vaata sind imelikult, kui lähed võõrasse seltskonda ja hakkad arutlema, et Ameerika valitsus luurab su järgi. Me peaksime võimalikult palju antud teemal rääkima ja välja uurima, miks seda tehakse ning samuti rahumeelseid proteste selle vastu korraldama.

 

 

Kuula intervjuud siit  (algab 1:17:30).

David Seamani Youtube’i kanal.

Fotod: static3.businessinsider.com, 1.ibtimes.com, venturebeat.files.wordpress.com, anunews.net, en.trend.az

 

Toimetas Laur Raudsoo

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt