Ühendkuningriigi andmed näitavad, et COVID-19 pole ohtlikum kui gripp

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. veebruar 2022 kell 16:58Foto: Freedom Podcast Twitter

Omikron käitub järjest enam nagu tavalised gripivariandid, vahendab The Telegraph. Tõsi, koroonaviiruse omikron-tüvi levib ülikiiresti (loe: mittemidagiütlev positiivne PCR-test), kuid haiglasse satuvad vaid vähesed patsiendid ja veel vähem intensiivravi osakondadesse. Seda kinnitavad uued surmajuhtumite arvud Suurbritannias, millele viitab The Telegraph: pärast seda oli seitsme päeva jooksul kuni 26. jaanuarini ainult üks surm 714 positiivse juhtumi kohta – st 0,14%. Vahepeal on see määr jätkuvalt langenud, eriti kuna juhtumiandmetesse on lisatud sadu tuhandeid uuesti nakatumisi. Nakatumise suremuse määr (IFR), st surmajuhtumite arv kõigi nakatunud inimeste suhtes näitab sarnast pilti. Paul Hunter East Anglia ülikoolist määras selle umbes 0,06 protsendile.

 

Ühendkuningriigi jälgimisrakenduse andmed koroonasümptomite jälgimiseks, mis edastati The Telegraphile, viitavad sarnasele suunale: Ühendkuningriigis on alates detsembri algusest olnud üle 9,2 miljoni Covid-nakkuse ja 10 670 surmajuhtumit – mis vastab IFR-ile 0,11% sel perioodil.

Kui võtta arvesse, et päevaülevaates on surmajuhtumid praegu ülehinnatud, on suremus tõenäoliselt oluliselt madalam. 21. jaanuaril lõppenud nädalal teatati 1698 koroonasurmast, kuid riiklik statistikaamet (ONS) registreeris ainult 1484, millest vaid 1082 oli põhjustatud peamiselt viirusest.

Kogemused on näidanud, et tavalise gripi suremuse arvutamine on keeruline tegevus. Lähtudes USA haiguste tõrje keskuste (CDC) andmetest aastatel 2017–2018 hindavad eksperdid aga gripi IFR-iks ligikaudu 0,12% ja suremuse määraks 0,27%. USA andmed aastate 2010–2020 kohta näitavad, et sümptomitega gripipatsientide keskmine suremus on 0,1 protsenti.

 

Omikron (inglise keeles ‘omicron’ anagramm on ‘moronic’ ehk tõlkes nõdrameelne, lapse aruga).

Selles kontekstis väärib erilist tähelepanu asjaolu, et paljud eksperdid peavad COVID-19 grippi oluliselt surmavamaks, võttes aluseks kumulatiivse suremuse, mis on praegu ligikaudu 0,9 protsenti ehk peaaegu kümme korda kõrgem kui gripp.

 

Viirus areneb levima, mitte tapma

The Telegraphi sõnul on praegu tõenäoline, et “isegi miljonite Covidi juhtude korral detsembris ja jaanuaris ei vasta liigne talvine suremus isegi tänavusele halvale gripiaastale – rääkimata tasemest, mida oleme näinud eelmistes lainetes”. Aruannete andmed näitavad, et omikroni laine halvimal päeval nakatus (positiivne PCR test) 272 223 inimest, samas kui suurim hukkunute arv oli 21. jaanuaril 291, mis on enam kui tuhande surmajuhtumi võrra väiksem kui eelmise talve pandeemia tipphetkel.

Ühendkuningriigi riikliku statistikaagentuuri ONS uued andmed annavad selle arengu kohta täiendavaid tõendeid. Need näitavad, et surmajuhtumite arv Inglismaal jääb praegu alla selle aastaaja viie aasta keskmise. Selle taustal pole üllatav, et Johnsoni administratsioon soovib koroonameetmed peaaegu täielikult kaotada.

Omikron näitab ilmselgelt, et koroonaviirus hakkab käituma nagu teisedki variandid enne teda: see areneb eelkõige levima, mitte tapma.

 

Allikad: The Telegraphreitschuster.de

Foto: Freedom Podcast Twitter

 

Toimetas Hando TõnumaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt