Suurbritannia tervishoiutöötajad nõuavad noorte meeste surmajuhtumite kiiret uurimist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. jaanuar 2022 kell 9:47Tervisenõustamise ja taastamise meeskonna HART (Health Advisory & Recovery Team) liikmed on ühinenud teiste akadeemikute ja tervishoiutöötajatega, et kutsuda üles viivitamatult uurima 15–19-aastaste noormeeste suremuse põhjusi seoses koroonavastase vaktsineerimisega. 13. jaanuaril toimunud ülemkohtu istungil kinnitas ONS (Office for National Statistics – Suurbritannia statistikaamet), et noorte meeste suremus on viimase kaheksa kuu jooksul märkimisväärselt tõusnud, võrreldes 2015.–2019. aasta sama perioodiga. Inglismaal ja Walesis on registreeritud vähemalt 65 lisasurma, kuigi koronerini jõudnud juhtumitest teatamise viivituse tõttu võib see arv olla suurem. Sama aja jooksul oli Covidiga seotud vaid kaks surmajuhtumit.

 

HARTi mure seisneb selles, et surmade tõusu ajavahemik langeb kokku vaktsineerimisega selles vanuserühmas, kellel on teadaolevalt suurenenud risk müokardiidi (südamepõletiku) tekkeks, eriti pärast teist vaktsiiniannust. ONS ei kiirusta eriti nende surmajuhtumite uurimist tagant, vaid on teatanud, et kavatseb seda juhtumeid uurida, “kui on saadaval usaldusväärsemad andmed”.

Koroona vastu vaktsineerimine selles vanuserühmas on olnud pandeemia algusest peale vastuoluline, riskid ja eelised on olnud teada, kuid „koolihäirete vähendamiseks” soovitati noori siiski vaktsineerida. Noorte vaktsineerimisest saadav marginaalne kasu tuleb seada küsimärgi alla, kui kasvõi mõningal määral on märgata suremuse suurenemist. Omikroni vähese ohu ja teisest annusest tuleneva suurenenud riski tõttu on tasakaal kasu ja kahju vahel veelgi enam kaldu.

Rohkem kui 80 teadlast ja tervishoiutöötajat on allkirjastanud avaliku kirja – mis on saadetud Sajid Javidile (Suurbritannia terviseminister), Chris Whittyle (Suurbritannia juhtiv tervisenõunik), Patrick Vallance’ile (Suurbritannia teadusnõukoja liige) ja asjaomastele rahvatervise asutustele –, milles nõutakse noorte meeste surmajuhtumite kiireloomulist uurimist.

Kirjale allakirjutanud kutsuvad Sajid Javidi ja tema nõustajaid üles neid surmajuhtumeid kiiresti ja põhjalikult uurima ning peatama lastele ja noortele vaktsiini manustamine seni, kuni vaktsineerimine on surmade põhjusena välistatud.

 

Loe täispikka kirja ja vaata, kes pöördumisele alla on kirjutanud, SIIT.

 

Allikas: hartgroup.org

 

Toimetas Hando TõnumaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt