Topeltstandardid: suitsetamine, joomine ja vaktsiinid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. juuli 2021 kell 14:59Kopsuliidu lehelt leiame info, et suitsetamise tagajärjel sureb Eestis keskmiselt viis inimest päevas. Kas me näeme igapäevast survestamist stiilis “palun hooli enda ja teiste tervisest ja lõpeta suitsetamine?”. Ei. Aga suitsetamine ei ole ju nakkav, ütled sa. Tõesti? Kas kõik need suitsetajad on kunagi ise omapäi otsustanud, et nii, nüüd ostan esimese paki ja hakkan suitsetama, või on see toimunud seetõttu, et keegi teine suitsetab ja tahetakse olla seltskonnas vms? Kas tõesti see psühholoogiline nakkus on midagi süütumat võrreldes füüsilisega?

 

Juba igapäevaselt avaldatakse nii tava- kui ka sotsiaalmeedias üleskutseid, et palun vaktsineerige, et kaitsta ennast ja teisi, et me saaksime naasta normaalse elu juurde. Juba öeldakse otse välja, et vaktsineeritud võiksid sügisest saada suuremaid vabadusi kui need, kes on otsustanud seda mitte teha. Sest nii kaitseme inimelusid.

Aga suitsetajate elud (ca 2000 inimest aastas)? Aga alkoholi liigtarbijate elud (ca 600 surma aastas)? Aga rasvunud liigsööjate elud (südame- ja veresoonkonnahaigustesse sureb üle 7000 inimese aastas)?

Nägin üsna kurb-koomilist vaatepilti ühe Tallinna esindusliku kortermaja ees, kus paraadna uksest väljunud soliidne vanahärra lükkas maski lõua alla ja seal samas ukse ees süütas sigareti. Riidelapp seal lõua all ei ole pärast suu ette tõmbamiseks ilmselt enam kuigi hügieeniline, eriti mitte 30+ kraadises leitsakus kaela peal higi kogununa, teiseks, kuidas kaitseb see vanapapi neid, kelle lahtisest aknast tema väljapuhutud toss sisse hõljub (ühe akna peal passisid lapsed)?

Kui Tartu Ülikooli teadlaste sõnul on juuni lõpu seisuga juba ligi 70% inimestest antikehad, “esimese ja teise laine” ajal suri koroona tõttu veidi üle tuhande inimese (kellest julgelt üle 90% olid raskete kaasuvate haigustega ja kelle keskmine eluiga oli võrdeline Eesti keskmise eluaega), siis miks on vaja sellist vaktsiinipropagandat ja inimeste omavaheliste pingete õhutamist? Kas tõesti tuleb spiraalina tagasi juba ajaloohõlma unustatud segregatsioon? Kuidas on võimalik, et liberaalsete väärtusega inimesed on selle poolt, et teiste (antud juhul vaktsineerimata inimeste) elusid piirata?

Ütlen ausalt, et olen ise hetkel jõudnud pea täielikku letargiasse, kus tuimas tardumuses jälgin uskumatuna tunduvaid sõnavõtte poliitikute, arstide ja teadlaste suust, mis meenutavad mulle aastakümnete tagust aega. Isegi see, et end alati teaduspõhisena esitlenud dr Karmen Joller rakendas vaktsiinivankri ette piibli ja jumala, ning kuidagi seda kõike veel teadusega kooskõlas olevana esitles, pani mind ainult jõuetult ohkama.

Saan aru, et see ei ole kahjuks uni, ent mul ei ole ausalt öeldes mitte mingit kahtlust, et ühel hetkel need inimesed ärkavad oma düstoopilisest muinasjutust ja tunnevad piinlikkust või väiksema teadlikkuse korral õigustavad oma tegusid “ma ei teadnud tol hetkel paremini” vabandusega. Sest lihtsalt varem on nii juhtunud ja ajalugu kipub korduma.

Mis saab meie ühiskonnakorraldusest aga siis, kui “naaseb” gripp, mis on ohtlik just eriti lastele? Kas siis pannakse koolid kogu aastaks distantsõppele?

Või millal eraldame ühiskonnast suitsetajad, alkohoolikud ja liigsööjad kui teistele halva mõjuga ohtlikud elemendid, kes meelitavad koos endaga legaalseid mürke tarbima ägedate suitsunurgajuttudest osasaamise, mõnusa peomeeleolu või üle pea kokkulöövate maitseelamustega?

Või laseme inimestel ikkagi ka edaspidi enda elude eest ise otsustada ja vastutada?

Kas ei oleks pikemas perspektiivis mõttekam vaktsineerimispropaganda asemel harida inimesi tervislike eluviiside osas ja teha süstide asemel rangelt soovitatavaks (loe: kohustuslikuks) hoopis igapäevane füüsiline liikumine ja köögiviljade/puuviljade tarbimine iga toidukorra juurde? Kampaaniad alkoholitarbimise ja suitsetamise vähendamiseks? Vaimse tervise toetamine, et väheneks depressioon, läbipõlemine, koduvägivald, enesetapud?

Kuidas saab vaktsineerimine olla terviseteema nr 1, kui selle moodsa haiguse põdejatest jääb ellu enam kui 99% inimestest, ent suitsetajate, alkohoolikute ja liigsööjate suremusprotsent on kordades suurem? Kui koroonameetmetest tulenev kasu on nullilähedane? Kodu-, kooli-, töö,- või seksuaalvägivalda on kogenud iga neljas-viies inimene? Võitleme koolivägivalla vastu, aga soosime avalikult riigi tasemel teisitimõtlejate naeruvääristamist ja tagakiusamist?

Võtame nüüd asja korra kainelt. Kas vaktsineerida tuleb selleks, et kaitsta meie inimesi või selleks, et ühiskond oleks jälle avatud? Ja kas ühiskonda saab avatuna hoida ka näiteks nii, et… lihtsalt hoiame ühiskonna avatuna?

 

Mariann Joonas

Telegram.ee peatoimetaja

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt