Tõnis Mägi: kuidas on võimalik, et olulised kultuuri- ja muusikainimesed on pigem praeguse olukorraga nõus?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. mai 2021 kell 22:46Foto: Kiur Kaasik / Kroonika

“Kui ma vaatan viimaseid sündmusi Tallinnas, saan taaskord aru, et paraku enamus inimestest jätab kohale tulemata. Ei viitsita, pelgavad. Ei tea, kas laiskusest või orjameelsusest,” ütleb helilooja ja laulja Tõnis Mägi oma kommentaaris fotograafi ja blogija Tarvo Alevi 15. mail Vabaduse väljakul toimunud meeleavalduse teemalisele küsimusele kajastusele

 

Tere Tarvo.

Kirjutasid mulle, et küsida, mida ma arvan hetkel Eestis ja maailmas toimuvast? Paraku ei midagi rõõmustavat. On analüütikuid, kes väidavad – kolmas maailmasõda juba käib. Meedia valetab või ei räägi kogu tõde (kui kasvõi vaadata USA valimisi). Neid riike, kes hoiavad selja sirgu (näiteks Poola või Ungari), sildistab ajakirjandus paariariikideks.

Meie mured on peaaegu identsed kogu maailmas. 2+ 2, politsei vägivald, korruptsioon, lausvaled meedias jne. Väga palju sarnaseid olukordi võib leida esimese vabariigi ajast. Bolševike kulla ja briljandi ešelonid, mis vurasid Eestist läbi 20-ndatel. Peegelduseks tänapäeva Danske ja Swedpanga rahapesu. Niipea, kui „huulepulga“ valitsus võimule tuli, oli üheks esimeseks asjaks rahapesu uurimine lõpetada. Kes lubas? Kes sai kasu?

Danske panga rahapesu oli suurelt osalt seotud Venemaa „musta“ rahaga. Mulle tundub, et keegi /või isegi mitu/ kõrgetest poliitikutest on saanud korraliku tasu. Tasu reetmise eest. Tänane uudis kaitseväe orkestri laiali saatmisest on ettevaatlikkusele kutsuv. Muusika on vaimne. Kaplan on vaimulik. Saadeti minema.

Hämmastav on see, et olulised kultuuri- ja muusikainimesed on pigem praeguse olukorraga nõus? Kuidas on see võimalik?

Andsin mitmed aastad tagasi intervjuu Maalehele ja 2018. a. Postimehele, kus rääkisinn, et taaskord tulevad käsud ja suunised mujalt. Seekord pole tegemist Kremli käega, vaid Brüsseliga. Kui vaid lugeda, mida kirjutavad

Kui ma vaatan viimaseid sündmusi Tallinnas, saan taaskord aru, et paraku enamus inimestest jätab kohale tulemata. Ei viitsita, pelgavad. Ei tea, kas laiskusest või orjameelsusest. Karl Ernst von Baer on öelnud midagi sellist: „Eestlased käituvad halvasti nendega, kes on oma seisuselt madalamal positsioonil. Ülemuste ees aga lömitatakse.“ Midagi pole muutunud. Samas on siiski ka imesi juhtunud. Kuidas on küll võimalik, et Vabadussõja võitsime?

See on mehiste poiste süda ja patrootide veendumus. Me võidame.

Meil on veel lootust.

Aga ikkagi – mida teha? Arvan, et väga oluline on n.ö. südameharidus. Austus, armastus.Tarkus. Mitte teha seda, mida sa ei taha, et sulle tehtaks. Mina, mina, mina teen, mina ütlen, mina otsustan. Selline on postmodernistlik maailmapilt.

TÕNIS MÄGI

 

Mida rääkisid Tarvo Alevile meeleavalduse kohta ka Emil Rutiku, Elvis Brauer, Silvia Ilves, Varro Vooglaid, Kalle Grünthal, Emma Lepasoo ja Kaisa Virgebrau, saad lugeda siit.

 

Allikas: Ühe isa lugu blogi

Foto: Kiur Kaasik / Kroonika

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt