Video! Kaubanduskeskustes inimesi ahistavad politseinikud rikuvad seadust? (+ juristi kommentaar)

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. jaanuar 2021 kell 12:56Alates möödunud aasta lõpust, kui vabariigi valitsus kehtestas ebaseadusliku maskide kandmise nõude siseruumides, on hakanud üha enam seadust rikkuma ka Eesti Politsei, ahistades inimesi kaubanduskeskustes ja nõudes maskide kandmist. Juhime tähelepanu, et isegi kriis.ee lehel on selgelt kirjas, et maski kandmist ei saa nõuda inimeselt, kes seda tervislikel põhjustel ei saa teha. Sellegi poolest on politsei muutunud gestapo-sarnaseks üksuseks, kes ahistab ja terroriseerib enda rahvast.

 

Tõenäoliselt on selle põhjuseks asjaolu, et vabariigi valitsuse kuritegeliku käitumise (äride sulgemine, majanduse põhja laskmine, inimõiguste piiramine jne) tagajärjel pole politsei osanud enam eriti midagi oma ajaga peale hakata. Mida ongi neil teha, kui enamus ärid ja meelelahutusasutused on kinni, õhtused ja öised tänavad praktiliselt inimtühjad aga ego-ja powertrip vajavad rahuldamist? Siis jääbki üle minna kaubanduskeskustesse lolli mängima ja oma jõudu rakendama.

Järgmiseks näitame teile Telegrami lugeja Andrese saadetud videot, mida mees ise tutvustab nii: “Oli vana aasta viimane päev. Pidin minema Lõunakeskusesse mõningaid hädavajalikke ostusid tegema. Esmalt külastasin pangaautomaati peasissepääsu kõrval. Peale seda seisatasin hetkeks, et mõelda edasist käiku. Ei saanudki pikalt mõelda, kui ligi astusid kaks politsei tunnustega härrat, kes varjasid oma nägusid maskide taga. Nad teatasid, et mul on kohustus maski kanda. Mina ütlesin, et seda ma küll teha ei saa, mul on selleks mõjuv tervislik põhjus. See neid ei huvitanud. Samuti ei olnud nad nõus allkirjastama vastutuse võtmise kinnitust. Viitasin ka Vabariigi Valitsuse 19. augusti 2020. a korralduse nr 282 „COVID-19 haiguse leviku tõkestamiseks vajalikud liikumisvabaduse ning avalike koosolekute pidamise ja avalike ürituste korraldamise piirangud“ muutmise seletuskirjale. Ka see neid ei huvitanud. Mis siis juhtus – vaata videost!”

 

Jurist Andrei Vesterineni kommentaar:

“Ma leian, et politseinikud rikkusid mitu korda enda tööülesannet ja seadust. Mina aitan politsei poolt ahistatud inimesel pro bono teha avalduse politseile selleks, et politsei sisekontrollibüroo alustaks juurdlust selle intsidendi osas ja kontrolliks politseinike käitumist.

Ma väga tahaks, et politseinikud saaksid aru, et nende põhiline ülesanne on kuritegevuse vastu võitlemine, mitte käia kaubanduskeskustes ja jagada maske. Hetkel tundub nagu nende töö oleks tüdrukute moodi reklaamiflaierite jagamine. Politseinikud peaksid kaitsma rahva heaolu, mitte jagama maske.” 

Kas politsei vorm tõendab tema isikut?

Videos väidavad politseinikud, et nimesilt nende mundril tõendabki nende isikut ja isikut tõendavat dokumenti ei ole neil eraldi esitada vaja. Tundub, et ametnikud ei ole seadusega kursis, sest Politsei ja piirivalve seadust (PPVS) lugedes avaneb teistsugune pilt:

§ 37 1. Vormiriietus ja ametitõend

(5) Politseiametnik peab esitama isikule, kelle suhtes ta täidab ametiülesannet, ametitõendi. Politsei vormiriietust kandev politseiametnik peab esitama ametitõendi isikule ainult tema nõudmisel.

(6) Politseiametnik võib käesoleva paragrahvi lõikes 5 nimetatud kohustuse täitmise edasi lükata, kui see on vältimatult vajalik vahetu ohu tõrjumiseks.

(7) Politseiametnikul ei ole käesoleva paragrahvi lõikes 5 nimetatud kohustust, kui selle täitmine ei ole ametiülesande olemusest või eesmärgist tulenevalt võimalik.

Ehk siis – kui inimene seda küsib, peab politseinik oma isikut tõendava dokumendi esitama. Antud juhul ei olnud ka mingit pinevat olukorda, mille tõttu ei oleks olnud võimalik dokumenti esitada.

 

Sündmuse lühikirjeldus Andrese poolt:

31.dets.2020 läksin Lõunakeskusesse mõningaid hädavajalikke ostusid tegema. Sisenesin keskusesse ca kell 12:00. Esmalt külastasin pangaautomaati peasissepääsu kõrval. Peale seda seisatasin hetkeks, et mõelda edasist käiku. Ei saanudki pikalt mõelda, kui ligi astusid kaks politsei tunnustega härrat, kes varjasid oma nägusid maskide taga. Nad teatasid, et mul on kohustus maski kanda. Mina ütlesin, et seda ma küll teha ei saa, mul on selleks mõjuv tervislik põhjus. Minu põhjendus neid ei huvitanud. Samuti ei olnud nad nõus allkirjastama paberil vastutuse võtmise kinnitust (ArmyLaw büroo poolt koostatud). Viitasin ka Vabariigi Valitsuse 19. augusti 2020. a korralduse nr 282 „COVID-19 haiguse leviku tõkestamiseks vajalikud liikumisvabaduse ning avalike koosolekute pidamise ja avalike ürituste korraldamise piirangud“ muutmise seletuskirjale. Ka see neid ei huvitanud. Edasist vestlust hakkasin telefoniga salvestama ja teavitasin sellest härraseid, kes oma sõnade järgi olid politsei ametnikud. Ütlesin korduvalt, et ma ei saa tervislikel põhjustel maski kanda ja VV korraldusest tulenevalt ei pea ma seda tegema. Siis nad otsustasid mind alandada ning sunniviisiliselt ja füüsiliselt tirisid mind endaga kaasa! Politseiauto juures ma soovisin nende isikud tuvastada, sest see kõik meenutas pättide mitte politsei käitumist ja ma kahtlustasin, et tegemist on politseimundris petistega. Nad keeldusid pikka aega oma dokumendi esitamisest ja nõudsid põhjendamatult minu dokumenti.

Kui politsei riietuses härrad tagasi keskusesse suundusid, helistasin Terviseametisse. Sain kinnitust, et see, mis juhtus oli seadusevastane. Suundusin ka ise keskusesse politseinike otsima, et neile sellest teada anda. Minu kiire tegutsemine aitas päästa ühe naisterahva samasugusest potentsiaalsest saatusest ja väärkohtlemisest – tabasin politseinikud otse teolt, kui nad hirmutasid oma järgmist ohvrit maskisundusega. Teatasin, et nad rikuvad seadust oma käitumisega. Seepeale üritasid nad uuesti mind välja auto juurde suunata. Keeldusin ja ütlesin, et meil on siin tunnistajad. Siis võttis politseinik Paul Palm telefoni ja lubas ülemused kutsuda, kes selgitavad asja. Olin meeleldi nõus. Peale päris pikka telefonikõnet oma ülemusega, teatas ta, et nüüd Terviseamet uurib minu terviseandmeid ja selgitab välja, kas mul on tervisega seotud põhjusi maski mitte kanda ja kui ei ole siis menetleb mind. Küsisin, et kuidas Terviseamet saab uurida minu delikaatset terviseinfot, kuid nad isegi ei kuulanud lõpuni minu ütlusi. Seejärel ca kella 13:15 politseinikud lahkusid sündmuskohalt ja suundusid keskusest välja.

 

Foto: politsei.ee + Canva

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt