KÄES! Riigikogu SOTK vastus petitsioonile “Koroonameetmed ei ole põhjendatud. On aeg naasta tavaelu juurde!”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. jaanuar 2021 kell 16:35Foto: Canva

26. jaanuaril, napilt nädal peale esimest Riigikogu sotsiaalkomisjonis toimunud arutelu kollektiivse pöördumise “Koroonameetmed ei ole põhjendatud. On aeg naasta tavaelu juurde!” üle, saatis SOTK oma seisukoha – ütleme juba ette ära, et nad ei pidanud allakirjutanute nõudmiste rahuldamist pea mitte üheski punktis vajalikus.

 

18. jaanuaril toimunud veebikohtumisel, kus esimest korda petitsiooni sisu arutati, tegelikult sisulist arutelu ei toimunudki. Täiesti tähelepanuta jäi 10 188 allkirja kogunud algatuse keskne mõtekas koroonameetmete kasud kaaluvad üles nendest tulenevad kahjud?ja riigiametnikud tegelesid peaasjalikult seni tehtu õigustamisega.

Sotsiaalkomisjoni esimees teatas vaid tund aega kestnud kohtumise lõpuks, et neil on nüüd aega pool aastat petitsiooni menetleda ja kindlasti kohtuvad nad kõik sel teemal veel korra.

Huvitav, kas kiiruga läbi veetud kohtumisele järgnes jooksujalu tehtud otsus seetõttu, et napilt nädal hiljem (26. jaanuaril) liikusid tervelt kolm Riigikogu sotsiaalkomisjoni liiget edasi vabariigi valitsusse? Komisjoni esimehest Tõnis Möldrist sai keskkonnaminister ning liikmetest Liina Kersnast ja Signe Riisalost vastavalt haridus- ja teadusminister ja sotsiaalkaitseminister…

Igatahes ei olnud 18. jaanuaril peetud istungi salvestusega rahul lisaks pöördumise algatajatele Telegram.ee-st ka teised allakirjutanud (kelle eest muide sooviti salvestust peita – selle kohta sai avaliku kirja ka õiguskantsler Ülle Madise).

18. jaanuari SOTK istungi salvestus:

Siin valik populaarsemaid kommentaare sotsiaalmeediast 18. jaanuaril toimunud veebiistungile:

 • Üllar Lanno on 7 aastat töötanud AS Toyota Baltic turundusdirektorina ja võtab sõna, et arstiks õppimine kestab 10 aastat… Järelikult on ta lisaks meditsiinilisele spetsialiseerumisele saanud ka karburaatori-spetsialistiks. Kuhu me niimoodi jõuame?
 • Wtf? Üle 10 000 inimese annavad allkirja petitsioonile ja siis otsustavad “helged pead”, et selle petitsiooni arutelu on kinnine ja keegi seda näha ei tohi?
 • Kunagi olid NLKP kongressi kõned. Ajamasinas käidud
 • On nad hüpnoosis?
 • Jõudsin pool ära kuulata. Inimesed vs. robotid.
 • Pean ka 20.minutil käega lööma. Kui sealt edasi midagigi mõistlikku veel tuli, siis palun pange siia timestamp.
 • Hei! Teate armsad Hando ja Mariann, ma andsin ka allkirja, kuid ma ei saanud sealt mitte ainumast vastust, mitte ühelegi küsimusele. Kõik kommissionis osalejad andsid päheõpitud stampvastuseid, kuid teie küsimustele, pestitsiooni küsimustele ei vastanud mitte keegi. Nad isegi ei kuulanud või pigem nad ei tahtnud isegi kuulda neid küsimusi ja ajasid oma, täielikku tühist jama. See kõik on nii kurb. Ja sellised petsitsioonidega istungid peavad olema avalikud, kuid ülbe ja juhmaka käitumisega Tõnis Mölder aina kaagutas, et kommission ütleb, kommission otsustab jne. Sama tsirkus toimus ka Peeter Proose esitaud petitsiooniga, mille videot ma nägin, kus ka mina allkirja andsin, et tühistada meilt ära võetud inimõigused, seadus 165 SE. Lihtsalt kurb. See on inimeste vastane kuritegu, mida valitus, Terviseamet ja teised instantsid korraldavad! Ja nii on! Hando ja Mariann, soovin teile ikka ja alati õnne ja rõõmu, edu ja armastust kõiges! Ma tänan teid mõlemat!
 • Mingit arutelu ei toimunud, mingeid sisulisi diskussioone ei toimunud, ühtegi teaduslikku fakti ei esitatud, Just.min. ei rääkinud kõigist Korralduses olevatest seaduse vigadest. Ei ole mõtet rohkem kirju saata, peab kohtu poole pöörduma või 10k inimesega otse valitsusse minema.
 • Loomulikult on lihtne oma kõrgepalgaliselt positsioonilt rääkida ja dikteerida oma mingeid alusetuid väljamõeldud seadusi, mida me kõik nagu järgima peaks… need ametnikud on 3d maailmas ja sealt midagi normaalselt loota pole…nii palju rumalat juttu pole kaua aega kuulnud…
 • kuulasin otsast lõpuni: väiksema ja suurema ülbuse keskel oli justiitsmin esindaja kes tegegelikult ainukesena aru saab, et asi on ebaseaduslik ja mäda. Ilmselgelt enamus eestimaalasi ei mõista meie õigusruumi põhimõtteid ja seal meid ära hämataksegi. Keegi ei saa meile , mis iganes ettekäändel või seaduse või määrusega piirata meie vabadusi rohkem kui seda lubab põhiseadus. Meie tegelikud väljakutsed ongi selles, et kui piltlikult vilistatakse põhiseaduse ülemuslikkusele ja sellega naeruvääristatakse kogu seadusandlust ja luuakse anria olukord – igaüks teeb vastavalt oma julguse taseme, mida tahab. Kogu koronoona pettus põhineb faktoloogiliselt põhjendamatul hirmutamisel ja meil on kõigil aeg oma teadmiste taset nendes asjades selleni, et mingid mõtetu teaduskomisjoni ei saa ja ei vlitsegi meie elusid…
 • See arst Üllar ei saanud maski küsimusest ka teisel korral aru. Muidugi opi saalis on see vajalik, kus on teistsugune õhk ja ventilatsioon loodud masinate poolt. Aga viiruse ajal maski kandmine. Tema on arst ja ma pean teda uskuma… 10 aastat õppinud koolis. Nüüd on küsimus, et mida seal koolis õpetatakse?
 • Jälle õpikunäide sellest,kuidas toimub kallutatud ringkaitse,sama stiil oli kasutusel Estonia huku uurimise komisjoni arutelul,Margus Kurmi küsimustele vastates-peaasi,et jutt jookseks petitsiooni sisust kõrvale ja saateaeg võimalikult kiirelt otsa saaks-link
  https://www.youtube.com/watch?v=Ss0AMlKzIEw .”Vaja ära teha järgneva kuue kuu jooksul”! Päikest!
 • Vaatasin seda petitsiooni kaks korda läbi, täiesti mõtlematult antakse vastuseid, kokutatakse, mõmisetakse, mitte midagi tarka ei öelda. Oma peaga nad samuti ei mõtle, vaid kinnisilmi suruvad sõnaotseses mõttes paska inimestele. Muidugi mis kõige olulisem, lihtrahvalt nõutakse piiranguid, aga ise nad kõik seal riigikogus sülitavad nendepeale. Paha hakkab kuidas absoluutselt kõigi riikide poliitukud naeravad selle pandeemia peale, et neil on suur võim. Mitte kauaks, riigiesindajad on esimesed kes lõpuks upuvad, aga nad ei saa sellest aru, kuna võim on nad pimedaks teinud. Enne covidit ei hoolinud mitte keegi vanuritest ega nõrgema immuunsüsteemiga inimestest ja nüüd järsku hoolivad? EI see on vale, vanurid on riigile koormaks ja samuti ka nõrgemad inimesed, neist on ju tegelikult vaja lahti saada, vot milleks on see süsteem nüüd ehitatud, aga lammastele seda selgeks ei tee, vaid see on ju labane vandenõudeooriku jutt ja lamemaalase jutt eksole. Kõik need inimesed kes seda covidi ila ei usu, kummardus teile ja sirgeseljaga edasi. Samuti Telegrammile, et seisate inimeste õiguste eest. Toetan 100% teie tegevust, lots of love❤️
 • Kuulasin. No kui selle komisjoni liikmed otsustavad inimeste saatusi, siis ma ei oska küll midagi enam arvata ! Üllar ei saanud ju ühestki küsimusest aru! Inimene, kes on harjunud targa häälega lollusi rääkima. Haridus – mis iganes tegelane, nämmutas täielikku mõttetust ja ega teised paremad olnud. Sisulisi vastuseid kahjuks ei kuulnud.😮 Tuleks teha uus petitsioon.
 • Saate esimene pool, Telegrami esinemine, oli suurepärane ja ma lootsin palju. Ülejäänu aga oli krampe tekitavalt valus lollus ja ma ei suutnudki lõpuni kuulata 🙁 Ei oska öelda muud, kui tule taevas appi….. Kas PÄRISELT on intelligentsed inimesed pimeduse ja lollusega löödud??? Kuidas see võimalik on? Ma oleks nagu sattunud maailma, kus igaüks räägib erinevat keelt ja on erinevast kultuurist – sa küsid ja sulle vastatakse mõistmatus keeles.
 • Utopia – UK TV sari 2013/2014 kajastub selles istungis …
 • Kuulasin ka ära.kommenteerida oleks palju.Kuulad ja imestad, kuidas ühed räägivad aiast, teised aia august. Ma nõustun sellega, mida H ja M tahavad saavutada aga seda istungit kuulates on arusaada, et see läheb niikuinii edasi samamoodi nagu siiani. Nad ei kuula ju, lihtsalt teevad oma ettemääratud tööd. Aga aitähh, et proovite vähemalt 🙏🏻
 • Piltlikult, läksite liivakasti juurde ja hakkasite rääkima arengupeetusega inimestele , et te olete liiga vanad selle liivakasti jaoks, et aeg on edasi liikuda , lapsed ootavad. Aga Üllar ja teised ei saanud midagi aru ja ajasid oma tõde ja tahavad kindlasti liivakastis edasi kuseda. Kokkuvõtteks see on perses liivakast, kui selle seltskonnaga ei võeta midagi ette. Rääkimistest ei saada aru, võibolla peaks neile joonistama, kindlasti ei tohiks ükski terve mõistusega inimene neid enam toetada.
 • Kole vaadata, isegi poliitikud ei tea, et nende käitumine näitab välja kui nad valetavad, ainult 2 inimest rääkis ausalt 🤔 mina loobun lõplikult maski kandmisest, milleks, koroonat ei ole ja viiruseid ei näe
 • Totaalne kognitiivne dissonants!Lihtne on olla loll,kui raha tuleb seina seest! Sellised siis otsustavad meie elude üle! David Icke`i kuldsed sõnad:”Poliitikud on probleem,mitte lahendus!” Kuhu ja kuidas edasi?
 • Nad ei kuule ega näe ajavad oma joru !
 • t2ielikult idiootsed ja ‘poliitkorrektsed’ ja m6ttetud kommentaarid k6igi nende teist osaliste poolt, nad nagu yldse ei kuulanudki mida Hando ja Mariann alguses r22kisid, ikka nad ajasid seda sama oma mula edasi
 • Üllar Lanno täielik kloun ikka. Ta ajab täiesti oma jura, ei saa arugi kas ta üldse kuulab või ei.
 • Ma ei usu et Maris Jesse ja Üllar Lanno teadlikult seda teevad nad on lihtsalt naiivsed ja suure EGO.ga ametnikud.Ainuke inimene Eestis kes teab mis tegelikult toimumas on Lutsar.Mida päev edasi seda rohkem me aga näeme et see agenda on õhku lendamas ja koroona pettus paljastatakse.Ainuke mis neil on võimalik,see on aega võita,seda teatrit pikendada.Seega oleks jõuline sõnum Maris Jesse-le ja Üllar Lanno-le hoida juba madalat profiili sest kohtu alla lähevad kõik sellised mutrikesed kes kaasa mängivad vahet pole,kas teadlikult või teadmatuses. Samuti meditsiini töötajatel oleks aeg valetamine lõpetada ja tegutseda julgelt oma südametunnistuse järgi ja võtta sõna mis tegelikult toimub.
 • Kusjuures ma olen just täitsa kindel, et mitte kedagi ei panda vastutama, kõik kanalid lihtsalt üks hetk lõpetavad sellest pasundamise, tekitatakse mingist tühjast-tähjast uus paanika ja see kaotatud aasta ja inimeste hävitatud elud vajuvad lihtsalt unustustehõlma… kuniks tullakse järjekordse uue plaaniga välja 😕 Meditsiinitöötajad ei valeta, nad teevad lihtsalt seda mida kästakse, võibolla ka väikeste abitasudega. ma ise mõtlesin, et kui neid soomesõitjaid nüüd iga kord Eesti-Soome vahet sõites testile suunatakse, siis issand milline äriidee ju! Enda sõbrad olid kõik jõulude ajal koroonas, olid ametkondipidi seostatavad ja kokkupuuted välja uuritavad, sellegipoolest ei olnud neil kellegil midagi peale väikse nohu viga, mõnel polnud sedagi. Ja tegu peaks olema siis surmava viirusega, andke padruneid ausalt…
 • Jäetakse mulje nagu me ei hooliks vanematest inimestest, et kas nende elud on väärt meie meelest, kes me peame piiranguid ebaõiglasteks. Nii suur silmakirjalikkus neilt, kes nüüd tähtsustavad ainult ühte haigust. Eakad ja krooniliste haigustega inimesed kuuluvad riskigruppi igast muude valdkondade juures ka, näiteks on neil suurem tõenäosus surra või saada raskeid vigastusi trepist kukkumise või autoõnnetuse tagajärjel. Panna kogu ühiskond selle eest vastutama on täielik nonsens.

Ja kõige pikem vaataja kommentaar:

 • Jesse ja teised peavad järgmisel korral vastates lähtuma konkreetsetest küsimustest ja argumenteerima reaalsete numbrite abil, mitte esitama mingeid häguseid poliit-paskville, millega justkui polegi lubatud nõus mitte olla. Olukord on kehva, kui ametnikud endale ette kujutavad, et avalikult kättesaadavatele ja üheselt mõistetavatele näitajatele (eelmiste aastatega võrreldav üldine suremus, nullilähedane suremus nooremates vanusegruppides, ümberlükatud “asümptomaatiliste haigete” vale miljonitesse ulatuva valimiga Wuhanis jne jne jne!) saab ülbel toonil hämades teise tähenduse anda ja tegelikult üldse mitte vastata! CT-PCR test ei sobi diagnoosimiseks ja see on kindel fakt. Sellel testil põhinevad aga nii “haigestunute” statistika, lockdownid, maskikohustus kui ka väljatöötatud mRNA vaktsiinid. See on ennekuulmatu praak! Ülbus on täiesti liigne, Jesse ja Lanno.

Tundub, et kohalikud ametnikud polegi võimelised ise mõtlema ja Eestis ei saa enam sõltumatult otsuseid teha. WHO maski-paradigma muutus peale 2020 aprilli (peale aastakümneid raskeid viirushooaegu ja ei mingeid maskikohustusi) ja sisuliselt üleöö. Anthony Fauci erinevad väljaütlemised mõnenädalase vahega on selles osas naeruväärsed. Viirus levib aerosoolina ja seetõttu on täiesti mõttetu üritada selle levikut piirata tervetele inimestele maskikandmise kohustusega, ja veelgi rumalam on sundida lapsi kandma 7 tundi maski. See viirus leivb 7 tundi samades ruumides koos viibivate isikute vahel igal juhul, kui seal kellelgi viirust leidub! WHO kirjutab oma kodulehel teadust ringi ja on sellega ka haledalt vahele jäänud.

Meetmed peavad lähtuma reaalsetest numbritest ja mitte tekitama suuremat kahju kui viirus ise.

FAKTID 2021 jaanuaris – Covid-19 suremus (CFR – case fatality rate, Covid-19 surmade hulk kinnitatud Covid-19 haigete seas):

Alla 20 aastastel (33% inimkonnast) = 0,003% (1/30 000st haigestunust)
20-49 aastastel (41% inimkonnast) = 0,02% (1/5000st haigestunust)
50-69 aastastel (17% inimkonnast) = 0,5% (1/200st haigestunust)
üle 70 aastastel (9% inimkonnast) <= 5% (1/20st haigestunust)
Allikas: CDC

Järgmine kord võiks ametnikud olla paremini ette valmistunud, oluliselt kärbitud ülbusega, ning vastata konkreetselt petitsioonis väljatoodud probleemidele. Tegemist pole mingi marginaalse grupi petitsiooniga, vaid väga valdavate meeleoludega ühiskonnas.

 

RIIGIKOGU SOTSIAALKOMISJONI VASTUS PÖÖRDUMISELE

Koroonameetmed ei ole põhjendatud. On aeg naasta tavaelu juurde!

Nagu 26. jaanuaril meile saadetud vastuses seisab, siis Riigikogu sotsiaalkomisjon otsustas 25. jaanuari komisjoni istungil mitte nõustuda esitatud kollektiivse pöördumisega (RKKTS § 15212 lg 4).

Oma seisukohta põhjendavad nad mitmed punktis teisisõnu sellega, et “teised teevad ka nii”, hoolimata sellest, et iga riigi olukord on väga erinev (nt asustustihedus, sotsiaalsed kombed, elanikkonna vanus jne) ja loogiline oleks, et vastavalt sellele oleks erinev ka olukorrale lähenemine.

“Arusaadav on, et kehtestatud piirangud toovad kaasa tuntava negatiivse mõju tervele ühiskonnale (ettevõtlus, haridus, vaba eneseteostus jm), kuid rahvatervise kaitse kui põhiseaduslik väärtus, kaalub negatiivse mõju üle,” seisab SOTK vastuses. Huvitav, et rahvatervise kaitse on põhiseaduslik väärtus, aga teistes põhiseaduslikest väärtustest sõidetakse teerulliga üle…

Komisjon toetas ühte petitsiooni seisukohta: riskirühma kuuluvaid isikuid tuleb eriti kaitsta. “Seetõttu on eakamate isikute vaktsineerimisega alustatud hooldekodudes ning liigutakse edasi ülejäänud eakate vaktsineerimise suunas,” on nende lahenduseks. Petitsiooni antud seisukoha teine pool – “… ja teistel inimestel tuleb lubada tavaeluga jätkata” – jäeti tähelepanuta.

Üks huvitav lause leidus SOTK-i vastuses veel: “Sotsiaalkomisjoni istungil selgitas Terviseameti esindaja, et riigid soovivad saavutada meetodit, millega lihtsalt tuvastada isikud, kes on vaktsineeritud või COVID-19 läbi põdenud, et sellised isikud vabaneksid karantiini kohustusest.” Me hoiame silma peal, et vaktsineerimine jääks ikka vabatahtlikuks – nii nagu seaduses kirjas.

Riigikogu sotsiaalkomisjon jõudis oma kiirelt kokku klopsitud vastuses järeldusele, et “Vabariigi Valitsuse kehtestatud piirangutes ei ole põhjust kahelda, need on kehtestatud rahvatervise hoidmise eesmärgil ning teadusnõukoja ja Terviseameti soovitustel. Seetõttu otsustas komisjon Teie esitatud kollektiivse pöördumisega mitte nõustuda, konsensusega.

Lisaks otsustas komisjon saata pöördumises esitatud küsimused vastamiseks teadusnõukojale, kellel palutakse saata selgitused ka pöördumise esindajale.”

Très bon, jääme siis põnevusega teadusnõukoja ekspertarvamust ootama ja kui see saabub, avaldame ka Telegram.ee-s.

Ja SUUR AITÄH kõigile teile 10 188 inimesele, kes pöördumise allkirjastasid. Järgmiste (ja suurtemate) tegudeni! ;)

Täiskujul SOTK vastust saad vaadata ja soovi korral ka alla laadida SIIT.

 

Lõpetuseks – on aeg tegutseda!

Mis on nende petitsioonide mõte, kui Riigikogu komisjonide poolt mingit sisulist arutelu ei toimu – pöördumise esitajaid ei kuulata mitte selleks, et mõista, vaid selleks, et ennast õigustada. Ütlen ausalt, et eriti Maris Jesse sõnavõttu kuulates tekkis mul tunne, et ma ei ole mitte riigi ja rahva käekäigu pärast mures kodanik, kes on viimased aasta aega igapäevaselt koroona teemat sügavuti uurinud, vaid mingi tüütu kärbes, kes tema pea ümber tiirleb ja tema mugavat toolil istumist segab. Huvitav, kas SOTK ja teised istungil osalenud ametnikud on üldse kursis, et nende “pandeemia” alustala PCR-testi usaldusväärsus on isegi ERR-i veergudel küsimärgi alla pandud?

Eks riigile oli see petitsioon+arutelu väga hea diil – näiliselt komisjon ja ametnikud kuulasid ja hoolisid ning pöördujatel (so 10 188 allakirjutanul) oli koht, kus auru välja lasta.

Aga ärge end liiga mugavalt oma toolidele sättige, head riigiteenistujad. Just praegu on susisemas mitmed uued organisatsioonid ja kohtuasjad, mis teid üsna pea tegudele ärgitavad ja vastutust võtma sunnivad. See ei ole ähvardus – see on lubadus.

 

Mariann Joonas

Telegrami peatoimetaja

 

Foto: Canva

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt