Kohtuotsus: FDA peab Pfizeri dokumendid avalikustama 75 aasta asemel 8 kuu jooksul

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. jaanuar 2022 kell 16:13Foto: Canva

Texase föderaalkohtunik andis 6. jaanuaril USA Toidu- ja Ravimiametile (FDA) korralduse avalikustada andmed, millele amet tugines Pfizeri COVID-19 vaktsiinile kasutusloa andmisel, kehtestades dokumentide avaldamiseks ajakava, mille tulemusena peaks kogu teave avaldatama umbes kaheksa kuu jooksul, vahendab Reuters

 

See on ligikaudu 75 aastat ja neli kuud kiiremini, kui FDA väitis, et kulub teabevabaduse seaduse (FOIA, Freedom of Information Act) taotluse täitmiseks arstide ja teadlaste rühmal, kelle valduses on vaktsiini kohta hinnanguliselt 450 000 lehekülge materjali. FDA-l endal kulus aga täpselt 108 päeva alates sellest, kui Pfizer alustas litsentseerimise dokumentide koostamist (7. mail 2021), kuni hetkeni, mil FDA andis litsentsi Pfizeri vaktsiinile (23. augustil 2021).

FDA ei eitanud, et neil on kohustus seaduse järgi see info avaldada, kuid nad palusid algselt kohtult võimalust avaldada 500 lehekülge kuus, mis oleks tähendanud, et materjal avalikustatakse 75 aasta jooksul.

Kohtunik Mark Pittman teatas oma otsuses, et keeldub resoluutselt agentuuri poolt välja pakutud graafikust.

Reutersi ajakirjanik märgib, et on sel kohtuvaidlusel silma peal hoidnud novembrist alates ja loodab, et 8 kuu jooksul saab tänu dokumentide avaldamisele kinnitust, et vaktsiinid on turvalised.

Ometi on juba esimesed avaldatud 500 lehte kinnitanud, et Prizeri vaktsiiniga seotud informatsioon ei ole nii lilleline, kui alguses lubati. Loe selle kohta Telegramis avaldatud kokkuvõtet siit.

Miks ja kuidas kohtusaaga alguse sai?

FDA lubas korduvalt Covid-19 vaktsiinide osas “täielikku läbipaistvust”, sealhulgas Pfizeri COVID-19 vaktsiini litsentseerimisega seotud küsimustes. Seda lubadust silmas pidades taotlesid 2021. aasta augustis ja vahetult pärast vaktsiini heakskiitmist enam kui 30 riigi mainekamate ülikoolide akadeemikut, professorit ja teadlast ligipääsu andmetele ning teabele, mille Pfizer esitas FDA-le COVID-19 vaktsiini müügiloa saamiseks.

FDA vastus? Nad ei vastanud midagi. Septembris esitas advokaat Aaron Siri teabe nõudmiseks FDA vastu hagi.

Seepeale palus FDA novembris föderaalkohtunikul anda selle teabe täielikuks esitamiseks aega aastani 2076.

Kuid nagu Aaron Siri kohtus välja tõi – FDA-s on palgal üle 18 000 inimese ja kindlasti saab osa neist rakendada selleks, et aidata avaldamiseks ette valmistada dokumente, mille nad ise suutsid väidetavalt läbi töötada 108 päevaga.

Siri kliendid ehk teadlaste, arstide ja akadeemikute ühendus Public Health and Medical Professionals for Transparency (PHMPT) on lubanud kogu FDA-lt saadava teabe avaldada oma kodulehel phmpt.org.

Allikad: lingid artikli sees

Foto: Canva

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt