Uuring kinnitab, et Texase taasavamisel ei olnud märgatavat mõju Covidi levikule

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. mai 2021 kell 17:02Pärast seda, kui Texasest sai esimene osariik, kes märtsi alguses kõrvaldas nii näomähkmete kandmise kohustuse kui ka äritegevuse piiramise, ütles president Joe Biden, et see otsus kajastas “neandertallase mõtlemist”. Texase Demokraatliku Partei esimees Gilberto Hinojosa kirjeldas kuberner Greg Abbotti käsku “erakordselt ohtlikuna”, hoiatades, et see “tapab teksaslasi”.

 

Bideni Covid-19 tippnõunik Anthony Fauci ütles, et maskikohustuse tühistamine on “tõesti üsna riskantne”, sest “kui rahva tervise meetmeid tagasi võtta, on alati juhtumite ja surmajuhtumite korral hüppelist kasvu nähtud”. Haiguste tõrje ja ennetamise (CDC) keskuse direktor Rochelle Walensky ütles, et tal on “tunne” eelseisvast hukust, hoiatades, et “rahvatervise ennetusstrateegiate” enneaegne lõdvendamine võib viia “neljanda laineni”.

Rohkem kui kaks kuud hiljem pole Abbotti kriitikute ennustatud rahvatervise katastroof realiseerunud. Kolme majandusteadlase uus analüüs kinnitab, et tema otsusel ei olnud Texases Covid-19 juhtudele ega surmajuhtumitele märgatavat mõju, vahendab Reason.com.

“Me ei leia tõendeid selle kohta, et Texase taasavamine oleks toonud kaasa olulisi muutusi sotsiaalses liikuvuses,” teatasid Bentley ülikooli ökonomist Dhaval Dave ja tema kaks kaasautorit riiklikus majandusuuringute büroo aruandes. “Me ei leia tõendeid selle kohta, et Texase taasavamine oleks mõjutanud uute Covid-19 juhtumite arvu viie nädala jooksul pärast taasavamist.”

Dhaval Dave, San Diego osariigi ülikooli ökonomist Joseph Sabia ja SDSU kraadiõppur Samuel Safford vaatasid nutitelefoni liikuvuse andmeid SafeGraphist ja Covid-19 andmetest, mille kogus The New York Times. Nad võrdlesid Texase trende enne ja pärast Abbotti korralduse jõustumist 10. märtsil suundumustega teiste osariikide andmetest, kes säilitasid küll Covid-19 piirangud, kuid olid muidu sarnased.

“Leiame, et Texase taasavamisel oli vähe mõju kodus viibimisele või jalgsi liikumisele paljudes ärikohtades, sealhulgas restoranides, baarides, meelelahutuskohtades, jaemüügikohtades, äriteenuste ettevõtetes, isikliku hoolduse teenustes ja toidupoodides,” raporteerib Dave. “Me ei leia tõendeid selle kohta, et taasavamine oleks mõjutanud uute Covid-19 juhtumite määra. Lisaks leiame, et 10. märtsi taasavamine ei mõjutanud riigi tasandil Covid-19 suremuse määra.”

Need “nulltulemused” olid sisuliselt samad eraldi analüüsis, mis välistas Austini ja Travise maakonna, mis säilitasid kohalikud “näomähkmete mandaadid” pärast seda, kui Abbott üleosariigilise nõude tühistas. Need püsisid ka siis, kui teadlased võrdlesid rohkem linnalisi ja vähem linnalisi maakondi ning võrdlesid varasemate uuringute põhjal maakondi, kus enamik valijaid toetas Bidenit 2020. aasta valimistel, maakondadega, kus enamik valijaid toetas endist presidenti Donald Trumpi.Dave jt pakuvad välja mitu võimalikku põhjust, miks Texase taasavamine ei avaldanud mõju, mida tema vastased kuulutasid: esiteks võis vaktsineerimise suurenemine (trend, millest Abbotti kriitikud olid kindlasti teadlikud) leevendada erinevate leibkondade liikmete vahelist “nakkavust”. Teiseks: võimalik, et enne 10. märtsi taasavamist allusid vähesed näomähkmete nõude täitmisele. Kolmandaks, hõivatuspiirangute kaotamine, mis varem oli enamiku ettevõtete jaoks 75 protsenti ning baaride ja profispordi jaoks 50 protsenti, võis olla liiga väike muudatus, et “mõjutada netopopulatsioonipõhist sotsiaalset liikuvust ja Covid-19 üleriigilist levikut”.

Kokkuvõtteks ütlevad autorid: “Võimalik, et üksikisikute tüübid, keda poliitika mõjutas, võisid omada kõig vähem mõju COVID-19 kasvu trajektooril. On ka võimalik, et nende inimeste arvelt, kes hakkasid pärast piirangute tühistamist rohkem ringi liikuma, kompenseerisid sellist tegevust teine grupp inimesi, kes tegelesid “riskide vältimisega” ja seega liikusid vähem.

Oleks pidanud olema selge, et kui Abbott 2. märtsil teatas piirangute tühistamisest, et tõenäoliselt ei mõjuta tema kavandatud muudatused viiruse edasikandumist otseselt.

See uuring ei tõenda, et lukustustel või vähem karmidel Covid-19 piirangutel ei olnud esialgset mõju riskikäitumisele. Kuid see rõhutab üksikisikute ja ettevõtete eraotsuste ülimuslikkust.

Kui tuleb arutelu õiguslike piirangute kulude ja eeliste üle, siis on mõlemal poolel omad argumendid. “On tõendeid selle kohta, et suur osa kohaliku tööpuuduse varieerumisest pandeemia ajal ei tulene lukustamispoliitikast, vaid pigem rahva reageeringust. Mis tähendab, et ettevõtjad oleksid kannatanud ka ilma lockdown’ideta, kuna tarbijad, kes kardavad Covid-19 nakatumist, vähendasid oma liikumisi ja kulutusi.

Samuti olid Abbotti järelejäänud Covid-19 piirangud vaevalt et ainus takistus Texase majanduse täielikule taastumisele. “Liiga palju teksaslasi on töövõimalustest kõrvale jäetud,” ütles Abbott taasavamisest teatades. “Liiga paljud väikeettevõtete omanikud on oma arvete maksmisega hädas. See peab lõppema. Nüüd on aeg Texas 100-protsendiliselt avada.” Vastupidiselt oletusele, et 10. märtsi taasavamine vähendaks töötust, väidavad Dave jt, et nende uuring seda ei tõestanud.

 

Allikad: Reason.com, lingid artikli sees

Foto: Artem Beliaikin / Pexels

 

Tõlkis ja toimetas Hando Tõnumaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt