KOROONA KAOB PILDILT: piirangud tühistanud Texases on nakatumiste arv langenud rekordiliselt madalale

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. aprill 2021 kell 9:34Foto: Miguel Gutierrez Jr./The Texas Tribune

Texases on koroonapiirangud, sealhulgas maski kandmise nõue, tänaseks ajalugu. Kuu aega tagasi tühistas Texas kõik koroonapiirangud: see samm ei halvendanud koroonanumbreid ning uute nakkuste arv on langenud rekordiliselt madalale. Sarnane pilt avaneb ka Wyomingis ja Mississippis. Sel nädalal teatas Texase vabariiklasest kuberner Greg Abbott ka vaktsiinipassi nõude tühistamisest.

 

Märtsi alguses, rohkem kui kuu aega tagasi, avas Texas riigis lihtsalt kõik asutused, kaotati maskide kandmise nõue ning piirangud restoranides. Texase kuberner Greg Abbott säutsus: “Ma just teatasin, et Texas on 100% avatud. KÕIK. Olen lõpetanud ka riikliku maski nõude.“ Elu Texases on jälle normaalne – isegi pesapalli mängitakse taas staadionitel 40 000 inimese ees.

Joe Biden nimetas Texase avamist “neandertallase mõtlemiseks”. Nüüd on aga möödas kuu ning uute koroonanakkuste arv on jätkuvalt langenud. Hoolimata kõigist õudseid haigestumiste arvusid ennustavatest aruannetest on osariigi koroonanumbrid praegu madalamad kui eelmise aasta juunis.

Ka koroonasurmade arv langeb pidevalt ning näib, et sulgemiste ja muude nõuete tühistamine ei ole nakkusprotsessi lihtsalt mõjutanud. Ka Mississipis ja Wyomingis on sarnane olukord – needki USA osariigid tühistasid suurema osa koroonapiirangutest ning uute nakkuste ja koroonasurmade arv mõlemas osariigis langeb endiselt.

Need andmed seavad põhimõtteliselt kahtluse alla lukustuse tõhususe. Ka Rootsi näide, kus ilma teise laine sulgemiseta ei ole nädalasuremus kõrgem kui Saksamaal, on tekitanud märkimisväärseid kahtlusi koroonameetmete tõhususes.

 

Texas keelab vaktsiinipassid

Ühtlasi teatas kuberner Greg Abbott teisipäeva hommikul vaktsiinipasside keelustamisest. Kuberner jõustas esmaspäeval täidesaatva määruse, mis keelab kõik määrused, mis nõuavad teksaslastelt enne toote või teenuse saamist oma vaktsineerituse tõendamist. Korraldus keelab ka kõigil riigi poolt rahalisi vahendeid saavatel ettevõtetel ja üksustel vaktsiinidokumentide nõudmise.

“Teksaslaste elu normaliseerub iga päevaga, kui aina rohkem inimesi saab Covid-vaktsiini. Texas ületab sel nädalal 13 miljonit manustatud annust,” ütles Abbott teisipäevases videoteates. “Need vaktsiinisüstid aitavad aeglustada Covidi levikut, vähendada haiglaravi vajavate inimeste arvu ja surmajuhtumeid.”

“Kuid nagu ma kogu aeg olen öelnud – vaktsiinid on alati vabatahtlikud ja kedagi ei sunnita vaktsineerima. Valitsus ei tohiks nõuda teksaslastelt mingit tõendit vaktsineerimise kohta ja seda, et keegi peab avaldama isiklikku terviseteavet lihtsalt igapäevaeluliste toimingute tõttu,” lisas kuberner. “Seetõttu andsin välja täidesaatva määruse, mis keelab Texases valitsuse poolt nõutavad vaktsiinipassid. Jätkame veel teksaslaste vaktsineerimist ja rahvatervise kaitsmist, aga teeme seda ilma teksaslaste isikuvabadusi jalge alla tallamata.”

„Ärge tallake meie isikuvabadusi jalge alla!“ säutsus Abbott 6. aprillil Twitteris.

Selle määrusega avatakse ka hooldekodud ja teised hooldusasutused, kes saavad nõuda külastajatelt vaktsineerimise tõendeid vastavalt vajadusele oma elanike kaitsmiseks.

 

Ka Florida kuberner peab vaktsiinipassi isikuvabadust ohustavaks

Abbotti korraldus saabus pärast seda, kui Florida vabariiklasest kuberner Ron DeSantis andis eelmisel nädalal välja sarnase korralduse. DeSantis teatas oma kavatsusest märtsis toimunud pressikonverentsil.

“On täiesti vastuvõetamatu, kui valitsus või erasektor kehtestavad teile nõude, et peate tõendama vaktsineeritust, et lihtsalt osaleda ühiskonna normaalses elus,” ütles DeSantis. “Tahate minna kinno, kas peaksite näitama tõendit? Ei. Kui soovite minna mängu vaatama või teemaparki? Ei. Nii et me ei toeta seda.”

“Me oleme alati öelnud, et tahame seda pakkuda kõigile, kuid tegemata seda kellelegi kohustuslikuks. Seda soovitati võtta siis, kui olete haavatavad, aga me ei ole seda kellelegi peale sundinud,“ ütles DeSantis, rõhutades, et vaktsiinipassid ohustaksid oluliselt ameeriklaste privaatsust.

“Kui te selle endale võtate, siis annate kogu selle teabe mõnele suurkorporatsioonile. Tahate, et rebane valvaks kanakuuti? See on täielik jama! Minu arvates on sellel tohutu mõju privaatsusele – seda pole vaja kasutama hakata!“ ütles kuberner.

 

Vaktsiinipassi kasutatakse USA “kõrgematest kõrgemas” kantsis – New Yorgis

New Yorgist sai esimene osariik, kes kehtestas veebruaris Covid-19 vaktsiinipassi.

Daily Wire kirjutas:

Excelsiori passiks (ld. k excelsior tähendab “kõrgematest kõrgem” ja see on ühtlasi ka New York City moto – toim.) nimetatud passi kasutati esialgu sellistes suurtes kohtades nagu Madison Square Garden. Kuid järgmisel nädalal kasutavad seda kogu riigi kunsti- ja meelelahutuskohad.

“Nagu lennufirma pardakaardiga, saaksid inimesed oma tervislikku seisundit tõestada digitaalse QR-koodiga,” teatas USA Today.

“Oma identiteedi kinnitamiseks tuleb alla laadida rakendus Excelsior Pass, sisestada oma nimi, sünnikuupäev ja sihtnumber ning vastata reale isiklikele küsimustele. Andmed pärinevad riigi vaktsineerimisregistrist ja seotakse paljude eelnevalt heakskiidetud testimisettevõtete andmetega.”

 

Allikad: TichysEinblick.de, Daily Wire

Foto: Miguel Gutierrez Jr./The Texas Tribune

 

Tõlkis ja toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt