Stockholmi rahutused on levinud 15 eeslinna

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. mai 2013 kell 19:08 

Rootsi pealinna Stockholmi rahutused on levinud viieteistkümnesse peamiselt sisserändajatega asustatud eeslinna, kus ööl vastu neljapäeva süüdati taas sõidukeid ja rünnati politseijaoskondi. Rahutused on vallandanud Rootsis debati immigrantide assimilatsiooni üle, sest sisserändajad moodustavad 15 protsenti elanikkonnast, kellest paljudel on arvukatest riiklikest programmidest hoolimata raskusi keele omandamise ja töökoha leidmisega, vahendab BNS.

 

Ööl vastu neljapäeva kutsuti tuletõrje kustutama 90 põlengut, suurema osa puhul oli tegemist süütamisega. Kista linnaosas, mis asub rahutuste alguspunkti Husby naabruses, pilluti kividega kohalikku politseijaoskonda. Kivirahe tabas veel kaht politseijaoskonda linna lõunaosas. Stockholmi lõunapoolses eeslinnas Skogåsis pandi põlema restoran, mis sai tules tõsiselt kannatada.

Noorterahutused said pühapäeval alguse Husby linnajaos. Nelja öö jooksul on viga saanud kaks inimest, üks neist politseinik. Ekspertide hinnangul on rahutuste põhjuseks linnaosade süvenev ebavõrdsus, sotsiaalprobleemid ja usu puudumine tulevikku.

Malmö ülikooli sotsiaalantropoloog Aje Carlbom ütles AFP-le, et immigrantide linnaosas elanikud kannatavad segregatsiooni all. “Noorel inimesel võib olla sellistes segregeeritud piirkondades mitmel moel väga raske elada. Sul ei ole sisuliselt mingit kontakti teiste rootslastega ja paljudel juhtidel ei saada minu arvates aru, kuidas Rootsi ühiskond toimib.”

Rootsi on olnud viimastel aastatel Euroopa juhtiv immigrantide sihtmaa nii absoluutselt kui suhtarvuna riigi elanike kohta. Rahutused ei ole esmakordsed: 2010. aastal märatses sadakond immigrantliku taustaga noorukit Rinkeby eeslinnas. 2008. aastal vallandas islami kultuurikeskuse sulgemine Malmös noorterahutused.

Rahutuste üheks päästikuks peetakse möödunud nädalal politsei poolt toime pandud tapmist, kus võimukandjad tulistasid neid noaga ähvardanud 69-aastast meest 5-6 korda ja mees selle tagajärjel hinge heitis. Juhtum on paljude kodanike silmis liigitatud politseivägivalla alla ning tegu ei ole ainsa taolise juhtumiga Stockholmis.

 

Allikad: BNS, BBC

Loe lisaks: Wall Street Journal, The Local

Pilt: Aftonbladet

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt