Majandusekspert Doug Casey: kõikides süsteemides seisab ees põhjalik restart

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. september 2014 kell 19:28



fbig_doug_casey

Fotod: caseyresearch.com, marketsanity.com

Doug Casey on rahvusvahelise haardega multimiljonärist ärimees ja investor, kes on ühtlasi ka tuntud ja hinnatud autor maailma rahandus- ja majandusringkondades. Ta on kirjutanud raamatud Crisis Investing“, Strategic Investing“ ja The International Man, mis on olnud suurimate läbimüükidega raamatute edetabelite tipus erinevatel maadel. Caseyt usutles Terviseportaali jaoks Andres Lindmäe, kes järgevalt oma intervjuu ka sisse juhatab.

 

Mul oli unikaalne võimalus vestelda Doug Caseyga tema Argentina-kodus, kaunis kohas nimega Cafayate, kust avaneb lummav vaade Andide mäestikule, mille nõlvadel laiuvad viinamarjaistandused ja kus valmistatakse mõnda Argentina parimat veini. Casey osalusega kinnisvaraarendus la Estancia de Cafayate Saltas on ühtlasi tema teine kodu ja mind huvitas, miks mees, kes on elanud maailmas kümnel eri maal, on valinud just selle koha ja peab vajalikuks omada teist elukohta USA kõrval. Tema vastused võivad teid hämmastada, loodetavasti aga panevad need ka mõtlema.

Casey on elanud pikemalt kümnes riigis ja külastanud üle 175 riigi. Seega on tegemist inimesega, kes on kursis maailma probleemidega globaalsest vaatenurgast. Eestis ma tema tõlkeid siiani kahjuks lugema ei ole juhtunud, seega üritan seda olukorda parandada alljärgneva intervjuuga, milles ta jagab oma põhiseisukohti.

Casey on osalenud sadades (sh ülipopulaarsetes nagu David Letterman, Merv Griffin, Charlie Rose, Phil Donahue, Regis Philbin, Maury Povich jt) raadio- ja telesaadetes ning tema artikleid on avaldanud kümned ajalehed ja ajakirjad (sh Time, Forbes, People, Washington Post) üle kogu maailma.

 

Andres: Doug, miks sina, kes sa võiksid lubada endale elamist kus iganes kogu maailmas, oled valinud oma teiseks elupaigaks just Salta Argentinas?

Doug: Välistamismeetodil. Ma olen analüüsinud maailmas toimuvat ja minu kindel veendumus on, et meid ootavad ees suured kataklüsmid ja erinevatel maadel on erinevad võimalused nendega toimetulekuks. Näen seda, et USA ja euroliit on teel kuristikku, elimineerime kohe ka ülerahvastatud ja saastatud Hiina, India, teadaolevad konfliktikolded… Ei jäägi palju võimalusi. Olen sel teemal kirjutanud ka pikema artikli.

Argentina valitsus on muidugi idiootlik, kuid see kehtib praktiliselt kõikide valitsuste kohta maailmas, kuna valitsused tõmbavad ligi psühhopaadikalduvustega isikuid, kes soovivad kontrollida teisi inimesi, selle asemel, et kontrollida reaalsust. Nõme valitsus on halb uudis Argentina kohta, aga see puudutab õnneks vaid Buenos Airest ja selle ümbrust, kus elab enamus rahvastikust. Argentina on suuruselt maailma seitsmes maa, kus elab vaid 40 miljonit inimest ja kus on küllalt piirkondi, mis jäävad valitsuse haardeulatusest kaugele ja kus elu on väga normaalne vaatamata keskvalitsuse tobedusele. Imeilus Salta on üks nendest piirkondadest.

 

Sinu kinnisvaraarendus on ka maailma mõistes väga suur – 360 krunti, lisaks muu vajalik tugistruktuur?

Jah, 550 hektarit, sellest 85 hektarit on viinamarjakasvandused. Meil on suurepärane golfiväljak, maailmaklassi spordiklubi ja spaa, klubihoone, poloväljak ja palju muud – tegelikult kõik vajalik, et inimestel oleks tegevust ja nad saaksid end siin hästi tunda.

 

Siin on tegelikult suur rahvusvaheline kommuun“ – kui palju erinevate rahvuste esindajaid siin juba elab?

Praeguseks müüdud 260-ne krundi omanike seas on esindatud üle 25 rahvuse. Kõige rohkem inimesi on USA-st, teisel kohal on Kanada kodanikud, kolmandal argentiinlased – inimesi igast maailma nurgast.

 

Kas sul on olnud kokkupuuteid inimestega Eestist?

Ei, sina oled esimene. Olen olnud Leedus mõni aasta tagasi ja esinenud sealses meedias, Eestit pole ma kahjuks veel külastanud.

 

Mis on toonud siia need inimesed, kes on ostnud selles arenduses maatüki või maja? Ühine mõttelaad ja arusaam maailmast?

Jah, nii see on. Me avaldame umbes 15 erinevat uudiskirja erinevatel investeerimisteemadel ja osa neist on ka tasuta. Need on väga head, ja inimesed, kes tellivad ja loevad neid nõuandeid jagavad sarnast filosoofiat ja maailmavaadet: me usume inimese vabadusse ja vabasse turgu, seega, need inimesed on liberaalse mõttelaadiga ja tavaliselt edukad ettevõtjad ning vabad mõtlejad ja neile ei meeldi, et keegi neid “valitseb“. Kui räägime riikide valitsustest, siis tihti kipuvad meid valitsema eetiliselt ja intellektuaalselt tasemelt madalamad isikud. Seega jah, siia tulevad sellise vaba mõttelaadiga inimesed.

 

Kasutad palju terminit deep state“(sügav riik). Kust see termin pärineb?

Tegelikult võeti see termin käibele Türgis Ottomani impeeriumi ajal ja see tõendab, et valitsus on palju enamat kui pinnapealselt paistab: pindmised valitsused tulevad ja lähevad, aga sügaval on kontrollivad struktuurid – Türgis kontrollisid valitsust salapolitsei, sõjavägi ja maffia ning need organisatsioonid olid nagu “riik riigis“, nagu teine riik, mis on palju võimsam kui pinnapealne valitsusstruktuur.

See on suur probleem USA-s – meil on sõjalis-tööstuslik kompleks, mis kulutab triljon dollarit aastas sõjaväele ja “julgeolekule“ ning see on ajanud oma haarmed vähkkasvajana laiali ja sisuliselt kontrollib valitsust, nii et seda on väga raske “välja lõigata“ – selles mõttes on see hullem vähkkasvajast, kuna see on ühiskonnas nii juurdunud. Ameerika, mis oli suurepärane ja unikaalne idee, on vaikselt hääbunud peale Teise maailmasõja lõppu viimase viiekümne aasta jooksul ning on vaid üks 225 rahvusriigist, mis nahahaigusena katavad kogu maailma. USA-s ei ole kahjuks enam midagi erilist ega erinevat, vastupidi, “tänu“ oma sõjalisele võimsusele on USA suur oht rahule maailmas. Seda, et USA sõjalist sekkumist siin ja seal maailmas on vaja rahu ja demokraatia kaitseks, on massimeedia poolt loodud müüt.

 

Arstina olen õppinud panema patsiendile kõigepealt diagnoosi, et oleks võimalik määrata ravi. Mis on sinu diagnoos maailma olukorrale – lõppstaadiumis vähkkasvaja?

Jah. Olukord majanduses on tõsine ja seda eelkõige hiiglasliku võlakoorma tõttu. Võlg on üle võimete elamise tunnus. Säästusid on vaid vähestel. Näiteks USA-s saab toiduabi ligi 50 miljonit inimest, enamusel ei ole mingeid sääste. Majandusliku olukorra halvenedes terendavad ees pankrotid.

Maailm on majanduslikult ja rahanduslikult väga ohtlikus seisus, kuna millal iganes asjad lähevad halvaks, on valitsustele omane süüdistada kedagi teist probleemide allikana. Süüdistame araablasi kõrgetes naftahindades, süüdistame hiinlasi, et need toodavad odavamalt ja meie inimesed on töötud… Süüdistame keda iganes… Ja nii tulevad sõjad. On väga tõenäoline, et peagi vallandub tõsine sõjaline konflikt – mitte enam “väike“ piirkondlik sõda nagu Iraagis või Afganistanis. Seepärast eelistan omada võimalust elada kuskil kaugel, kus on olemas kõik eluks vajalik.

 

Sa tegelikult väidad, et meil ei ole tagasiteed, seda haigust ei saa ravida?

Ma ei näe enam võimalust, kuidas. Süsteem peab kollabeeruma, siis saab alles ehitada üles uue. See on nagu mäe tipust alla veerev lumepall – see muutub suuremaks ja suuremaks ning ühel hetkel on seda võimatu peatada – ta veereb alla ja purustab kõik, mis asub all orus. Ja siis me ehitame kõik uuesti üles.

 

Elame kompleksses süsteemis ja komplekssete süsteemide teooria väidab ning ka ajalugu on näidanud, et komplekssed süsteemid tavaliselt kollabeeruvad iseenesest. Kas on nii?

Tegelikult on see termodünaamika teine seadus: mida suuremaks ja vanemaks ning komplitseeritumaks süsteem kasvab, seda rohkem energiat tema käigushoidmiseks vaja on – ühel hetkel pole see enam võimalik ja entroopia võtab võimust. Enamik lääne ühiskondadest on selles ohtlikus seisus.

 

Minu analüüs maailmas toimuvast langeb kokku sinu omaga, samas, isegi paljud mu sõbrad ei mõista, millest ma räägin. Ilmselt on inimpsüühika loodud nii, et üritatakse viimase võimaluseni tegeleda enesepettusega. Albert Einstein on öelnud, et üks suuremaid vigu, mida inimesed teevad, on see, et nad arvavad, et maailm, mida nad on näinud varem, jääb samasugusena kestma kogu nende eluaja.

Absoluutselt! Inimestel on tõesti miskipärast kalduvus eeldada, et asjad, nagu need nende elus siiani olnud on, jäävad samamoodi edasi kestma. Maailm aga on muutumises. Ma ei kuuluta “maailma lõppu“, maailm on saanud ja saab edaspidi suurepäraselt hakkama. Ma väidan, et me oleme olukorras, milles rahanduses, majanduses, sotsiaalsetes ja poliitilistes ning muudes süsteemides seisab ees põhjalik “restart“. Seda juhtub tsivilisatsioonidega aeg-ajalt.

 

Sa räägid võimalikust finantsmajanduslikust kollapsist, sa räägid võimalikust kolmandast maailmasõjast?

Jah. Mulle ei meeldi enam elada USA-s, see riik on nüüdseks juba avalikult ja kiiresti muutumas politseiriigiks. See on fakt, mida inimesed mujal maailmas (ja veel isegi USA-s endas) veel ei teadvusta. Valitsus ja enamus inimestest siin on aga totaalselt pankrotis ning samal ajal on elustandard veel suhteliselt kõrge – “tänu“ võlale. Ja võlg on väga halb asi – see tähendab, et kasutatakse kapitali, mida on vaja tagasi maksta tulevikus – järeltulevate põlvede poolt. Maailma rahandussüsteem põhineb praegu kahjuks võlal.

 

Kui räägime, et rahandussüsteem on maailma vereringe ja rahamass on veri, siis kas võlast rääkides võiksime öelda, et vererõhk on liiga kõrge?

Jah, ma arvan küll! Ma olen väga mures. Tegelikult on maailma pangandus pankrotis – seda pole juhitud klassikalistest pangandusprintsiipidest lähtuvalt – loodud on nn keskpankade süsteem ja see on viimase aastasaja idiootlik leiutis, nende eksisteerimiseks pole tegelikult õigustust, see on läbinisti üks suur probleem.

 

Kui kõigi maailma riikide SKP (sisemajanduse koguprodukt) on kuskil 60 triljonit USA dollarit ja kogu maailma riikide võlg on suurem kui 100 triljon dollarit ning näib, et SKP aina väheneb ja võlakoormus kasvab, siis see ei saa ju hästi lõppeda?

Loomulikult! Inimesed ja riigid on elanud üle võimete, see tähendab võlgu. Ja see võlamull võib lõhkeda üsna varsti. Usun siiski inimkonna progressi inimeste leidlikkuse ja ettevõtlikkuse kaudu – vaatamata valitsuste pidevatele jõupingutustele seda kõike purustada. Ma usun, et kõigepealt on tulemas väga tõsine ja raske aeg, aga kui selle läbime, siis võib sündida midagi senisest hoopis paremat.

 

Intervjuu teist osa loe Terviseportaalist.

 

Küsitles Andres Lindmäe

 

Allikas: Terviseportaal

Fotod: caseyresearch.com, marketsanity.com

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt