Bostoni pommimees Tamerlan Tsarnajev oli mõistusekontrolli ohver?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. detsember 2013 kell 15:20



Bostoni maratonil toimunud pommitamise ümber keerleb mitmeid vandenõuteooriaid ning on üsna kindel, et tõde selle kohta on visa selguma. Seni aga arutletakse selle üle, kas vennad Tsarnajevid olid tõesti süüdlased ning kui jah, siis mis neid selleni tõukas. Boston Globe’is ilmunud artikli järgi võis Tamerlan Tsarnajevit tegutsema sundida mõistusekontroll.

 

Tamerlan Tsarnajev hukkus Bostoni pommitamisele järgnenud tulevahetuses politseiga ning tema vend Džohhar Tsarnajev ootab oma kohtuistungit. Teada on see, et nende tabamiseks korraldatud inimjahi ajal hüüdsid mehed, et nad ei teinud seda. Kas nad üritasid politseinikke eksitada või tõepoolest ei olnud need nemad, kes Bostoni maratonil pommiplahvatustega tapsid kolm ning vigastasid sadu inimesi?

 

Tamerlan kuulis peas hääli

Boston Globe’i ülevaate sõnul kuulis Tamerlan peas hääli ning tal oli ka alter ego, kellega ta väga hästi läbi ei saanud. Donald Larking, kes käis Tamerlaniga samas Bostoni mošees, väitis, et Tamerlan uskus, et need hääled olid osa “võimsast mõistusekontrollist”, mis on moodus “inimese mahamurdmiseks ning alternatiivse isiksuse loomiseks, millega isik peab koos eksisteerima”. Larkingi sõnul sai ta Tamerlaniga sõbraks ning nad jagasid oma mõtteid vandenõuteooriate ja poliitika kohta.

“Ta arvas, et USA ei peaks sekkuma nii palju teiste riikide asjadesse ning  tegelema rohkem oma ühiskonnaga. Talle üldse ei meeldinud USA riigi sekkumine Afganistanis ja Iraagis,” ütles Larking. Artikli sõnul usaldas Tamerlan Donaldile infot häälte kohta oma peas ning ütles talle, et ta on neid juba pikemat aega kuulnud ning et tal on teooria selle kohta, mis võib teda mõjutada.

“Sa võid anda signaali, fraasi või žesti ning sellega tuua välja alternatiivse isiksuse ja panna seda asju tegema. Tamerlan arvas, et keegi võis seda temaga teha,” selgitas Larking. Tamerlan oli ka oma emale kurtnud, et talle tundub, nagu temas oleks kaks erinevat inimest ning et kuuldavad hääled muutuvat üha valjemaks. Larkingi sõnul oli ta korduvalt öelnud, et ta oli lõhestunud nende kahe inimese vahel ning talle ei meeldinud see.

“Ta ütles, et keegi ütleb talle asju, mida ta peab tegema ning et ta üritab seda eirata, kuid seda on raske teha. Mida iganes tal ka ei kästud teha, ta ei tahtnud seda,” ütles Larking. Tema sõnul tulid hääled Tamerlani pähe ootamatutel hetkedel ning muutusid ajaga üha käskivamaks ja järjepidavamaks. Hääled olid lõpuks hakanud teda käskima ning nõudma, et ta sooritaks kindlaid tegusid, mida ta kunagi oma sõbrale ei täpsustanud.

 

Mõistusekontrolli ohvriks on pidanud end ka varasemad tulistajad

Mitmete vägivaldsete sündmuste puhul on arutletud selle üle, kas mängus võis olla mõistusekontroll. Näiteks väitis Aurora kino tulistaja James Holmes oma kaasvangile Steven Unruhile, et teda “programmeeris” veresauna läbi viima “kuri” terapeut. Unruh väitis, et Holmes ütles talle, et ta tundis ennast tulistamise ajal nagu videomängus ning et talle oli tehtud ajuloputust neuro-lingvistilise programmeerimisega. Samuti oli kindel oma mõistusekontrolli all olekus Aaron Alexis, kes 2013. aasta septembris tappis Washingtonis asuvas mereväe peakorteris 12 inimest.

“Ma olen viimased kolm kuud olnud ultramadalsageduse rünnaku all,” kirjutas Alexis sõnumis, mille uurijad said kätte pärast intsidenti, “ja kui olla päris aus, siis see mind selleni viiski.”

Nii Alexise kui ka Tsarnajevite perekonnaliikmed arvasid, et nad kannatasid skisofreenia all, kahe mehe erinevus seisnes aga selles, et Alexis otsis ravi, aga Tamerlan Tsarnajev mitte.

 

Allikad: Infowars, The Independent, 21 Century Wire

Foto: RT / Barcroft Media

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt