NSA juhi sõnul jagasid Euroopa luureagentuurid ise nendega andmeid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. oktoober 2013 kell 9:02



USA riikliku julgeolekuameti (NSA) juht Keith Alexander kinnitas teisipäeval, et Euroopa luureagentuurid jagasid ise oma Ühendriikide kolleegidele andmeid ja kõik meediakajastused, mis väidavad midagi muud on “täielikult valed”. Kindrali sõnul olid kõik praeguses meediakäras väljatoodud telefonikõnedest ja elektronkirjavahetustest pärit andmed saadud USA NATO partneritelt ehk Euroopa luureagentuuridelt.

 

“Et oleks veelkord täiesti selge – meie ei ole Euroopa kodanike kohta informatsiooni kogunud. Kõik on jäänud tavapärase luuretöö ja rangelt seaduse piiridesse,” ütles Alexander esindajatekoja luurekomitee seadusandjatele, kui temalt päriti aru ajaleheartiklite kohta, mis põhinevad Edward Snowdeni lekitatud dokumentidel.

Elektroonilist luuret prantslaste ja hispaanlaste telefonikõnede järele viisid läbi nende riikide luureteenistused, mitte USA riiklik julgeolekuamet, kirjutas teisipäeval Wall Street Journal. Artikkel on vastuolus Itaalia, Prantsusmaa ja Hispaania meedia varasemate väidetega, mille kohaselt kogus NSA neis riikides miljonite telefonikõnede kohta andmeid. Artiklid põhinesid USA endise luuretöötaja Snowdeni avalikustatud salajastel dokumentidel NSA jälgimisprogrammidest, mis tõid kaasa pahameelelaine kogu maailmas.

Alexanderi sõnul tõlgendasid Euroopa meediaväljaanded Snowdenilt saadud informatsiooni valesti. “Prantsusmaa, Hispaania ja Itaalia väited, et NSA kogus infot kümnete miljonite telefonikõnede kohta, on täielikult valed. Ajakirjanikud esitasid tõenditena küll ekraanikuvad andmetöötluse eesmärgil kasutatavast veebirakendusest, kuid ei nemad ega ka andmed varastanud isik ei saanud aru, mida kujutab endast nähtud informatsioon,” selgitas NSA direktor.

Senati luurekomitee juht Dianne Feinstein toetas Alexanderi seisukohta, et Euroopa meediaväljaanded eksisid. “Ühendriigid ei kogunud andmeid Saksamaa ja Prantsusmaa kohta. Seda tegid need riigid ise. Pealegi ei puudutanud kogutud info nende kodanikke, vaid andmeid NATO sõjalise tegevuse kohta, näiteks Afganistanis,” lausus senaator.

USA riikliku luureteenistuse juht James Clapper nimetas teisipäeval samuti meedias edastatud informatsiooni “ebatäpseks ja eksitavaks”. “Oleme juba korduvalt seletanud, et USA kogub samasuguseid luureandmeid nagu kõik teisedki riigid, et kaitsta ennast terrorismi ja massihävitusrelvade ohu eest. Meie luureandmete kogumises pole olnud midagi erakordset ega ebatavalist. Samuti pole rikutud ühtegi seadust,” ütles Clapper.

Sama kinnitas veelkord ka Alexander, kes märkis ühtlasi, et samamoodi koguvad eurooplased informatsiooni ameeriklaste kohta.

Clapper tõdes lõpetuseks, et ka teiste riikide ja nende liidrite kohta informatsiooni kogumine kuulub luuretegevuse alustõdede hulka ja oleks äärmiselt kummaline, kui sellega ei tegeletaks.

 

 

Allikad: BNS, New York Times

Foto: krem.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt