The New York Times tunnistab, et valepositiivsetel testitulemustel on tõsised tagajärjed

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. oktoober 2020 kell 17:52The New York Times kirjutab, et valepositiivsetel koroonaviiruse testitulemustel võivad olla tõsised tagajärjed. Jättes kõrvale suuremad PCR-testi puudutavad vastuolud, võib isegi pealtnäha kvaliteetset testi kimbutada saastumine, vale käitlemine ja tehnilised tõrked, mis tuvastavad koroonaviirust seal, kus seda tegelikult ei ole. Mõnedes kohtades on kasutatud ka antigeeni kiirteste, millel on kuni 60%-line veamäär.

 

24. oktoobril 2020 avaldati Journal of Infection teadusajakirjas artikkel, mis väidab, et SARS-CoV-2 diagnostiliste PCR-testide Ct väärtusi (mille järgi otsustatakse, mitu korda geneetilist materjali paljundatakse ja millal kuulutatakse inimene positiivseks) ei tohiks kasutada viirushulga otseseks hindamiseks. Nimelt on tampoonide abil kogutud materjali hulk ebatäpne, kuid seda veamäära ei võeta viirushulga hindamisel arvesse.

Lisaks tunnistatakse USA Haiguste Kontrolli ja Tõrje Keskuse (CDC) PCR-testi juhendis (lk 38), et “Viiruse RNA tuvastamine ei pruugi viidata nakkusliku viiruse olemasolule või sellele, et 2019-nCoV on kliiniliste sümptomite põhjustaja.”

Hologic, Inc. 2002-03 SARS-CoV-2 analüüsi (Panther Fusion®️ System) kasutusjuhendis (lk 2) on öeldud, et “inimene võib olla positiivne (nakatuda) ning olla endiselt sümptomivaba ja terve”.

Creative-Diagnostics tooteteave SARS-CoV-2 Coronavirus Multiplex RT-qPCR testimiskomplekti (CD019RT) kohta: “See toode on mõeldud ainult teadusuuringuteks, mitte diagnostiliseks kasutamiseks.”

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna kodulehel on välja toodud: “RT-PCR on peamine viirushaiguste, sealhulgas SARS-CoV-2, diagnostika meetod. RT-PCR tuvastab viiruse RNA, mitte nakkava viiruse ja seetõttu on meetodi võime määrata patsientide nakkusohtlikkuse kestust piiratud. … Inimesed, kelle test viiruse RNA suhtes on positiivne, pole tingimata nakkusohtlikud.”

The New York Times väidab (põhjendamatult), et koroonaviiruse testi valepositiivsed tulemused on väga haruldased, kuid siiski väljendatakse nende suhtes aina suuremat muret.

Millised on valepositiivsete tulemuste negatiivsed tagajärjed?

 

Mittevajalik isolatsioon

Koroonaviiruse testi positiivne tulemus käivitab tagajärgede ahelreaktsiooni. Haiguste Tõrje ja Ennetamise Keskuse (CDC) avaldatud juhiste kohaselt peaksid positiivse tulemusega inimesed isoleerima ennast vähemalt 10 päevaks pärast sümptomite tekkimist (kui neil on üldse sümptomeid).

See tähendab 10 päeva, mis veedetakse sõpradest ja perest eemal, ning 10 päeva potentsiaalset produktiivsuse kaotust koolis või tööl.

Johns Hopkinsi ülikooli patoloog ja diagnostika ekspert dr Benjamin Mazer ütles, et virtuaalsete platvormide üha suurem kättesaadavus võib selle ülemineku mõnele lihtsaks teha. Kuid inimeste jaoks, kes saavad tööd teha vaid kohapeal või kellel puudub rahaline puhver, “võib see olla suur asi,” ütles ta. “Nad võivad palgast ilma jääda. Nad võivad töö kaotada.”

Ka hooldajad võivad valepositiivse tulemuse tõttu sattuda keerulisse positsiooni, mis võib sundida neid eralduma lastest, vanematest pereliikmetest või muudest haavatavatest kontaktidest. 

Piiratud ruumidega rajatiste puhul võib inimese paigutamine asjatusse isolatsiooni võib seadmed, arstiabi ja kontrolltestid võtta ära kelleltki, kes neid ressursse rohkem vajaks.

Uued haiguspuhangud

Teatud tingimustel võib valepositiivne tulemus tõsta koroonajuhtumite arvu. Rahvarohked rajatised, nagu hooldekodud, vanglad või haiglad, võivad koroonaviiruse suhtes positiivseid inimesi isoleerida koos tervete inimestega.

Halvima stsenaariumi korral, “kui inimene pole tege

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt