Suur ülevaade: PCR-testide A ja O

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. oktoober 2021 kell 17:51Mida see tähendab, kui öeldakse, et Eestis lisandus 1119 uut koroonaviiruse juhtumit?

 

17. oktoober 2021 seisuga on Eestis tehtud 2 027 130 koroonaviiruse testi, neist positiivseid on 172 514 ehk ca 8,5%. Kokku on surnud 1426 positiivse koroonatesti saanud inimest.

Paljud eeldavad, et juhtum tähendab haigust või nakatumist, kuid tegelikult tähendab see vaid PCR-testi positiivset vastust, olenemata sellest, kas inimesel on sümptomid või mitte. 

Kunagi oli haiguste diagnoosimisel oluline ka sümptomite olemasolu ehk kliiniline pilt. Kuna Covid-19 on väidetavalt enneolematu spetsiifiline haigus, peaks olema loogiline, et me tuvastame haigestunud inimesi ka sümptomite järgi, kuid kahjuks mitte. Kõik baseerub kurikuulsal PCR-testil, mis võimaldab epideemial kesta igavesti.

Kuigi Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on öelnud, et ainult positiivsest testist ei piisa diagnoosi määramiseks, ei ole Eestis seni seda soovitust kuulda võetud.

 

Kas teadsid, et PCR-testi ei saa kasutada nakkusliku viiruse tuvastamismeetodina?

PCR-testi täpsuse hindamiseks puudub kuldstandard

Testide täpsuse – st rangelt öeldes „tundlikkuse” ja „spetsiifilisuse” – määramiseks tuleb neid teste võrrelda „kuldstandardiga”, mis tähendab kõige täpsemat saadaolevat meetodit.

Näiteks rasedustesti kuldstandard oleks rasedus ise. Kuid nagu ütles Austraalia nakkushaiguste spetsialist Sanjaya Senanayake ABC teleintervjuus vastuseks küsimusele “Kui täpne on [COVID-19] testimine?”: „Kui meil oleks uus test kuldse stafülokokki tuvastamiseks veres, on meil juba verekultuurid olemas – see on meie kuldstandard, mida oleme aastakümneid kasutanud ja mida saaksime selle uue testiga võrrelda. Kuid COVID-19 jaoks pole meil kuldstandardit.”

Kuid selle asemel, et klassifitseerida testid SARS-CoV-2 tuvastamiseks ja COVID-19 diagnoosimiseks ebasobivateks või juhtida tähelepanu sellele, et ainult isoleerimise ja puhastamise teel tõestatud viirus võib olla usaldusväärne kuldstandard, väidab Watson täie tõsidusega, et ka COVID-19 diagnoos, kaasa arvatud PCR-test võib “praktiliselt” olla parim võimalik kuldstandard. Kuid see pole teaduslikult õigustatud.

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt