Ontario politseinikud: Koroonapiirangute jõustamine on vastuolus politseiniku ametivandega

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. mai 2021 kell 11:35Kanadas esitas grupp eri korrakaitsejõududesse kuuluvaid aktiivses teenistuses ja pensionil olevaid politseiametnikke hagi Ontario provintsi kohaliku omavalitsuse pandeemia haldamise korra vastu, väites, et reeglite jõustamine nõuab politseinikelt põhiseaduse järgimiseks antud vande rikkumist, vahendab The Canadian Pressi ajakirjanik.

 

Hagis loetletakse mitmeid punkte, sealhulgas seda, et liikumispiirangud ja kodus püsimise korraldused on sõjaseisukorras kohaldatavad meetmed, mida provintsi omavalitsus ei ole pädev kehtestama. Juhtumi käigus taotletakse, et politsei juhtkond, poliitikud ja rahvatervise eest seisvad ametnikud ei sekkuks seaduse rakendamisel ja jõustamisel politseinike kaalutlusõiguse kasutamisse.

Hagi põhiseadusega vastuolus olevate piirangute vaidlustamise kohta esitati aprilli lõpus 19 politseiniku, sealhulgas kahe Toronto politseiniku nimel, kes on praegu sisejuurdluse all seoses väidetava piirangute rikkumisega, mis on seotud sotsiaalsetel kogunemistel osalemisega.

 

Omavalitsus ei ole pädev kehtestama sõjaseisukorra meetmeid 

Ontario omavalitsusjuhile Doug Fordile, Ontario peaprokurörile, viiele politseiülemale ja föderaalametnikele on esitatud tsiviilhagi. Kohtus seni lahendamata hagis esitatakse mitu avaldust, sealhulgas mainitakse asjaolu, et jumalateenistuste ja meeleavalduste pidamine on kogunemisvastastest piirangutest vabastatud ning et sulgemised ja kodus viibimise korraldused on sõjaseisukorras kohaldatavad meetmed, mida provintsi omavalitsus ei ole pädev kehtestama.

Hagi alusel soovitakse, et kohus kuulutaks, et provintsidevahelise liikumise piirangud rikuvad Kanada õiguste ja vabaduste hartat, mis omakorda sunnib politseinikke piirangute kohaldamisel oma ametivannet rikkuma. Juhtumi käigus taotletakse, et politsei juhtkond, poliitikud ja rahvatervise eest seisvad ametnikud ei sekkuks seaduse rakendamisel ja jõustamisel politseinike kaalutlusõiguse kasutamisse.

Politseinikke esindav advokaat Rocco Galati ütles, et tema arvates on seda sorti hagi Kanadas esimene omataoliste seas.

“Minu teada on see esimene kord, kui politseinikud pöörduvad reaalselt kohtusse valitsuse seadusandliku ja täidesaatva võimu vastu, väites, et seadused, mida nad on kohustatud jõustama ja mille täitmise tagamine kuulub nende ametikohustuste hulka, on tegelikult vastuolus mitte ainult nende ametivande, ametikohustuste täitmise ning ametiga, vaid ka põhiseadusega,” ütles ta hiljutisel pressikonverentsil.

 

Teisitimõtlejatest politseinikud on tõrjutud

Galati ütles, et politseinikud – neist 15 aktiivses teenistuses ja neli pensionil olevat isikut – soovivad, et kohus selgitaks nende rolli ettekirjutuste kohaldamisel, mis on tema sõnul “liiga ebamäärane ja laiapõhjaline ning pole piisavalt selge, et ettekirjutusi ühtselt ja õiglaselt kohaldada”. Ta väidab, et ettekirjutuste vastu sõna võtnud politseinikud on „tõrjutud“.

Üks hagejatest, Yorki piirkondliku politsei konstaabel Christopher Vandenbos ütles, et kohustus jõustada koroonapiiranguid on tekitanud politsei ridades lõhe. “Lõhe, mille tunnistajaks me oleme, on väga sügav,” ütles ta pressikonverentsil.

Ontario peaprokuröri pressiesindaja ütles, et provintsi ametkonnale edastati hagi esitamise teade 29. aprillil. “Ontario provintsi seisukoht on, et hagi on täiesti põhjendamatu ja see palutakse kohtul lühidalt tagasi lükata,” ütles Brian Gray e-posti teel saadetud avalduses.

Toronto politsei pressiesindaja Allison Sparkes kinnitas, et korrakaitsejõud olid kohtumenetlustest teadlikud. “Toronto politseiteenistuse seisukoht on, et provintsi hädaolukorra seadused on õiguslikult kehtivad. Politseiteenistus eeldab, et selles töötavad politseinikud täidavad oma seaduslikke tööülesandeid ja kohaldavad seadusi,” ütles ta oma avalduses.

 

Kiriklikul kogunemisel käinud politseinikud said süüdistuse

Toronto politseiühing, mis esindab tuhandeid politseinikke, ütles, et ei saa seda küsimust otseselt kommenteerida, kuid politseiteenistus üritab pandeemiat hallata nii hästi, kui võimalik. “Me teame, et politseiteenistuse liikmed seisavad silmitsi täiesti uue väljakutsega – kuidas kohalike kodus püsimise korralduste täitmise tagamise kaudu suurendada avalikku turvalisust. Jälgime olukorda tähelepanelikult ja loodame, et saame edaspidi arutelu jätkata, kui meie kommentaarid ei mõjuta enam kohtupidamist,” ütles politseiühingu juht Jon Reid oma avalduses.

Hamiltoni ja Niagara korrakaitsejõudude esindajad ütlesid, et nad ei anna kohtuvaidluse pidamise ajal kommentaare. Kanada peaprokuröri büroo ja teised kohtuvaidluses nimetatud korrakaitsejõud juhtumit kohe ei kommenteerinud.

Eelmisel kuul teatas Toronto politseiteenistus, et on algatanud uurimise pärast seda, kui internetti postitati video, millest nähtus, et kaks kohalikku politseinikku olid tööväliselt rikkunud Ontarios kehtestatud korraldust kodus püsida. Video on seotud avaliku kirikliku kogunemisega Aylmeris Ontarios, kus on näha kohalviibivate inimeste ja kohaliku politsei vastasseis.

Hiljem kinnitas Aylmeri politseiülem, et seoses juhtumiga esitati Ontario taasavamise seaduse alusel süüdistus kahele väljaspool tööaega kogunemisel osalenud Toronto politseinikule.

 

Allikad: Global NewsNational Post, Toronto News

Foto: Pexels / Amine M’siouri / foto on illustratiivne

 

Tõlkis ATCG Tõlkebüroo

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt