ÜRO plaanib Põhja-Koread inimsusevastaste kuritegude eest karistada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. veebruar 2014 kell 11:42



ÜRO inimõiguste nõukogu määratud ekspertide paneel avaldas esialgse versiooni raportist, milles Põhja-Korea juhti Kim Jong Uni süüdistatakse isiklikult riigis toimuvate inimsusevastaste kuritegude eest.

 

ÜRO inimõiguste nõukogu 47-liikmeline foorum algatas uurimise Põhja-Korea tegevuse suhtes juba aasta tagasi, selle aasta 28. märtsil peaks toimuma raporti soovituste üle hääletamine. ÜRO inimõiguste nõukogu paneel hoiatas Põhja-Korea juhti Kim Jong Uni esmaspäeval isiklikult kuritegude läbiviimise eest, ähvardades teda rahvusvahelise kriminaalkohtuga.

 

Esialgne kokkuvõte raportist

400-leheküljeline raport loetleb Põhja-Koreas läbi viidud kuritegusid: piinamisi, orjastamisi, seksuaalkuritegusid, poliitilisi repressioone ja massilist näljutamist. Põhja-Koread süüdistati ka veel ligi 120 000 inimese vangilaagrites hoidmises. Muu hulgas oli nõukogule antud üksikasjalike tunnistuste hulgas juhtum naisest, keda sunniti oma last uputama; näited lastest, keda peale sündimist vaigistati ja näljutati; ning perekondadest, keda piinati välismaiste seebiooperite vaatamise eest.

Nõukogu avaldatud 36-leheküljeline raporti kokkuvõte kritiseerib muu hulgas ka Põhja-Korea poliitilisi ja julgeolekustruktuure, mainides, et valitsus kasutab rahva terroriseerimiseks jälgimissüsteeme ja hirmu, võtteid, mis ei ole ka USA jaoks tundmatud.

 

Põhja-Korea vastuväited

Paljud pealtvaatajad usuvad, et igasuguste Põhja-Korea vastaste sammude astumisel on takistuseks Põhja-Korea naaber ja lähim liitlane Hiina. Hiina on ÜRO Julgeolekunõukogu alaline vetoõigusega liige. Raportis noomitakse ka Hiinat Põhja-Korea põgenike kodumaale tagasisaatmise ning ligi 20 000 Hiinas sündinud Põhja-Korea naiste lastele tervishoiu ja hariduse tagamise raskendamist.

Põhja-Korea keeldus uurimises osalemast ning ÜRO komisjoni külaskäigust, kommenteerides raporti leide kui Euroopa Liidu, Jaapani ja USA vaenuliku poliitika ja inimõiguste politiseerimise tulemust. Põhja-Korea on väljendanud ka seisukohta, et ÜRO raport põhineb võltsitud materjalidel, mille eesmärk on inimõiguste sildi all muuta riigi süsteemi ja valitsust.

Raporti avaldamine võib veelgi suurendada pingeid USA ja Põhja-Korea vahel. Hiljuti nõudis Põhja-Korea Lõuna-Korea ja USA ühiste iga-aastaste sõjaliste õppuste The Foal Eagle ärajätmist, kommenteerides, et tegemist on otsese provokatsiooniga Põhja-Korea suhtes. The Foal Eagle’i sõjalised õppused peaksid algama 24. veebruaril.

 

Allikad: The New York Times, BBC News, Reuters, USA Today, Telegraph, Infowars

Foto: Scanpix

 

Toimetas Hendrik Mere

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt