Vaatame saadaolevale infole näkku: kas koroonaviiruse test on pettus?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. mai 2020 kell 12:29Nagu selgub erinevatest andmetest ja uuringutest, on koroonaviiruse test, mille tulemustel põhinevad juba kuid kõikjal maailmas kehtivad eriolukorra piirangud, pigem ebausaldusväärne.

 

Seniste andmete kohaselt on 11.05.2020 seisuga testitud Eestis 63 954 inimest (1) niinimetatud PCR-testiga koroonaviiruse või COVID-19 suhtes. Uusimate teadmiste kohaselt oleks võinud Eesti maksumaksjate raha palju paremini kasutada. Alates pandeemia puhkemisest on hästi teada, et testi ei ole meditsiiniliselt veel hinnatud. See maksab nüüd kätte, sest pärast testikomplektide mitmeid kuid kõikjal maailmas kasutamist on nüüd üheselt selge, et testid on ebausaldusväärsed (2-7).

Nimelt reageerivad koroonaviiruse testid ka teistele, sarnastele viirustele ja nad annavad väga palju valepositiivseid tulemusi – see tähendab, et testid võivad näidata, et inimesel on koroona, kuigi seda ei pruugi olla. Ühel inimesel tehtud korduvad testid annavad kord positiivseid, kord negatiivseid tulemusi. Kas positiivse tulemuse saanud inimesed on kohe lisatud koroonasse nakatunute hulka? Ja kas sellised valed tulemused on olnud sagedased? Selle üle võiks naerda, kui vastutavad isikud ei piiraks nende farsiks osutunud testidega meie vabadusi ja ei kuulutaks välja meditsiinilist sõjaseisukorda.

Kas Eesti ametnikud teavad, et testid pole usaldusväärsed? Ja kas seda kontrollitakse kaks korda, et selles kindel olla?

 

Kui palju nakatunuid siis ikkagi on?

Hopkinsi Ülikooli andmetel on 8. mai 2020 seisuga maailmas kokku 3 847 102 koroonaviirusesse nakatunut (8). Nende ülemaailmsete andmete aluseks on vigased testid. Pole võimalik hinnata, kui mitmeid sadu tuhandeid inimesi on testide valede tulemuste alusel karantiini pandud, kui paljud on oma perekondadest eraldatud ja on pidanud seetõttu leppima nii eraelus kui rahaliselt märkimisväärsete kaotustega.Loomulikult ei tule keegi üksikute inimeste testimisel mõttele, et see test võiks olla vale. Kuid kui sama inimest – näiteks tippsportlasi – tuleb samade tingimuste juures mitu korda testida, siis ilmneb testikomplektide ebausaldusväärselt üheselt.

Näide Saksamaalt: Jalgpalliklubide 1. FC Köln ja Borussia Mönchengladbach profijalgpallurite korduvatel testimistel oli positiivse testi andnud mängijate järgmise testi tulemus äkki negatiivne. Näidete põhjal on selge, et selle testiga ei ole võimalik saada sama tulemust isegi peaaegu identsete testimistingimuste korral! See tähendab, et testi tulemused ei ole alati ühtemoodi valed või alati ühtemoodi õiged, vaid tulemused on lihtsalt suvalised! Isegi valetulemusi andva testi puhul ootame, et see annaks samade tingimuste korral iga kord sama vale tulemuse.

Koroonatest sarnaneb pigem loteriile, kuid selle tulemuse alusel rakendatakse puudutatud isiku suhtes meetmeid, mille tagajärjed võivad olla märkimisväärsed. See on halvim võimalik stsenaarium.

Arvestada tuleb ka sellega, et profijalgpallureid testitakse pidevalt. Nii ei ole asi selles, et need testid olid negatiivsed, kuna konkreetsed mängijad või juhendajad olid “koroona läbi põdenud“. Nende testid olid kogu aeg negatiivsed, siis tuli positiivne tulemus ja järgmisel päeval või mõni päev hiljem oli test taas negatiivne. Ei ole võimalik, et neil oli kaks-kolm päeva koroonaviirus, mis äkki kadus. Nii see ei käi. Nii kiiresti ei saa lahti ei sellest ega ka sarnastest viirustest (8 ja 9).

 

Asjatundjate sõnul on “eri”olukorra tõsidus üle paisutatud

Rõhutada tuleb veel sedagi, et enam kui 120 rahvusvahelist eksperti on ühisel seisukohal, mida nad ka selgelt väljendavad, et koroonaviiruse näol on tegemist viirusega, mille ohtlikkus on maksimaalselt võrreldav gripiga ja ainult väikesel riskirühmal (varasemate haigustega 80-aastased) on haiguse kulg raske. Laste jaoks on tavaline gripp oluliselt ohtlikum ja koroonakriis – või teatavate meetmete rakendamine – on poliitline tahe, kuid see ei ole meditsiiniliselt piisavalt põhjendatud (10-17).

Iga päev toob uusi tõendeid selle kohta, et kogu koroonapandeemia muutub lihtsalt farsiks. Raske on ette kujutada, missuguseid poliitilisi maavärinaid põhjustab maailmas – aga ka Eestis – see, kui lähiajal on vastavad tõendid kättesaadavad.

Lõpetuseks veel üks veider koroonatesti episood: uudisteagentuur Reuters teatas, et koroonatestiga “tuvastati koroonaviirus“ papaiale sarnaneval pawpaw-viljal ja kitsel. Loomulikult ei ole neil viljadel koroonat, koroonatestid on lihtsalt äärmiselt halvad. (19)

“Magufuli ütles pühapäeval, et imporditud testid on vigased, kuna nad andsid positiivse tulemuse kitsel ja pawpaw-viljal — kui nimetada mõned mitte inimeselt võetud proovid, mis anti testimiseks, kusjuures testijatele ei avaldatud teadlikult, millelt või kellelt on proov võetud,“ seisis uudises.

Loodetavasti töötavad viroloogid peagi välja testikomplektid valede tuvastamiseks, see oleks tõesti õnnistuseks inimkonnale ja nii sulguks nii mõnigi vale-värav (Gate(s)).

Lisaks tekib küsimus – kui palju on Eestis kulutatud (maksumaksjate) raha koroonatestide peale ja kas see väljaminek on end õigustanud? Synlabi (20) hinnakirjas on testi maksumuseks 78 eurot. Isegi, kui riik saab need ise näiteks poole soodsamalt, võib igaüks ise arvutada, kui palju on kulunud ca 64 000 testi tegemiseks (vihje: kui testi hind on 39-78 eurot, on testimise peale kulunud 2 496 000 kuni 4 992 000 eurot).

 

Allikad ja märkused: Rubikon
(1) https://www.terviseamet.ee/et/koroonaviirus/koroonakaart
(2) https://peds-ansichten.de/2020/04/coronavirus-pcr-test-betrug-moeglich-drosten-wieler-spahn/
(3) https://peds-ansichten.de/2020/04/pcr-test-christian-drosten-jens-spahn-offener-brief/
(4) https://www.rubikon.news/artikel/der-fluch-der-pcr-methode
(5) https://www.rubikon.news/artikel/der-entmundigte-burger
(6) https://www.rubikon.news/artikel/der-pandemie-krimi
(7) https://www.rubikon.news/artikel/im-fake-news-fieber
(8) https://www.tagesschau.de/ausland/coronavirus-karte-101.html
(9) https://www.kicker.de/775042/artikel/corona_verdacht_vorerst_entwarnung_bei_gladbacher_profi
(10) https://fc.de/fc-info/news/detailseite/details/ergebnisse-der-tests-auf-covid-19/
(11) https://fc.de/fc-info/news/detailseite/details/zweite-testrunde-beim-fc-negativ/
(12) https://www.rubikon.news/artikel/120-expertenstimmen-zu-corona
(13) http://blauerbote.com/2020/05/03/prof-bigl-corona-lockdown-unnoetig-keine-pandemie-die-zahl-der-grippekranken-war-2017-viel-hoeher/
(14) https://www.rubikon.news/artikel/die-lockdown-kritiker
(15) https://www.rubikon.news/artikel/die-panik-pandemie
(16) https://www.rationalgalerie.de/gelesen-gesehen-gehoert/angstmache-als-herrschaftsmittel
(17) https://www.youtube.com/watch?v=PC8XO0gxDBs
(18) http://blauerbote.com/2020/04/30/prof-dr-pueschel-zu-corona-angst-ist-ueberfluessig/
(19) https://www.reuters.com/video/watch/idOVCCIUZCJ
(20) https://minu.synlab.ee/toode/koroonaviiruse-maaramine

Foto: Anna Shvets

 

Toimetas Sander Soomaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt