Eckhart Tolle: Kui sa pole õnnelik hetkes, ei pruugi sa õnnelikuks saadagi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. detsember 2013 kell 20:34



1. detsembril olid Raadio 2 saate “Hallo, Kosmos!” külalisteks maailmakuulus vaimne õpetaja Eckhart Tolle ja tema kaaslane Kim Eng. Saatejuht Ingrid Peek kohtus nendega Kopenhaagenis, Telegram teeb eetris olnud intervjuust lühendatud kokkuvõtte. 

 

Saksa päritolu ning juba aastaid Kanadas elav Eckhart Tolle on oma kujunemistee mõjutajatena üles lugenud terve rodu suuri mõtlejaid, filosoofe ja müstikuid läbi ajaloo ning enamiku vaimseid ja religioosseid maailmavaateid, öeldes, et tema õpetus on “kõikide religioonide essents”. Tema õpetus on lihtne: teadlik kohalolu on kõige võti ja elu toimub vaid hetkes, olevikus.

Tolle esines koos Tiibeti vaimse liidri dalai-laamaga ka 2009. aasta Vancouveri rahukonverentsil, et teadvustada teadlik olemise olulisust. Tema õpetust hindavad kõrgelt ka paljud superstaarid, näiteks mõjukas telediiva Oprah Winfrey, tippkoomik Jim Carrey, muusik Annie Lennox ja paljud teised. Tolle on juba aastaid trooninud ka maailma mõjukaimate spirituaalsete õpetajate nimekirja, maineka Watkins Top 100 Spiritual Power List tipus.

Eesti keeles on kirjastus Pilgrim välja andnud enamiku Tolle raamatuid: “Meelerahu hääl” (2005), “Siin ja praegu: kohaloleku jõud” (2006), “Uus maailm” (2007), “Miltoni saladus”(2009) ja “Kõige elavaga üks” (2010). Tänaseks on Eckhart Tolle teosed üle kogu maailma jõudnud kümnete miljonite lugejateni, näiteks raamatut “Uus maailm” on tõlgitud rohkem kui 40 keelde ja müüdud üle 7 miljoni.

Kim Eng on vaimne õpetaja ja nõustaja ning Eckhart Tolle partner, kes koos temaga rändab ja töötab. Kanadalanna Kim Engi vaimsed eneseotsingud said alguse 1980-ndate algul, Tollega kohtus ta aastal 1998, olles algul tema õpilane ning hiljem said neist ka elukaaslased. Eng on loonud oma õpetuse “Kohalolu liikumise läbi” (Presence through Movement), mis sisaldab lisaks Tolle õpetustele ka qi flow yoga ja yin yoga elemente, integreerimaks keha, meelt ja hinge. Ta on välja andnud meditatsioonide duubelplaadi raamatu “Uus maailm” juurde ning tegeleb ka yin’i ja yang’i energiate tasakaalustamisega. Kim Eng annab õpitubasid ja kursusi Põhja-Ameerikas, Euroopas ja Austraalias.

 

 

 

Kuidas jõuda virgumise, valgustumiseni?

Teadvus peab taanduma enda samastamisest mõtlemisega ehk tuleb olla võimeline mõtlemisest välja astuma ja vaatlema seda, mis alles jäi, jõudes mõistmiseni, et su isiksus ei ole tõeline. Alles jääb ainult mina ja see mina on teadvus ise, mitte sinu isiklik ajalugu ja eluolu, vaid piiramatu teadvus. Varem samastusin ma täielikult iga oma mõttega, aga kui mu fiktiivne identiteet sellega lahustus ja taandus, sain ma aru Buddha öeldust, et meie mina pole tegelikult reaalne – see on illusioon.

Paljud inimesed räägivad iseendaga oma peas kogu ülevaloleku aja vältel ja mõne puhul on see hääl kritiseeriv ning annab hinnanguid enese ja teiste suhtes. Võime sellest häälest vabad olla tänu valgustumisele ja see võib toimuda nii äkiliselt kui ka tasapisi.

Esimene sammuna tuleb astuda hoopis tagasi, et äkitselt mõista selle hääle olemasolu. Seejärel märkate, millist juttu ta teile ajab – sellest saabki virgumine alguse. Kui te astute sellest sisemisest häälest välja, siis avastate, et teis on ka teine teadvuse tasand, mida võib nimetada teadlikkuseks või kohaloluks. Seejärel teadliku vabaduse ruum eksisteerib pidevalt nii taustal kui ka esiplaanil. Tavalises päevas ei ole sel juhul pidevalt mõtlemist, selle asemel on teadlikkus, ja kui sa kuuled häält peas, siis teadvustad, et see ei ole see, kes sa tegelikult oled. Sind täidab seesmiselt rahulolu ja sinu võime konstruktiivselt mõelda paraneb, sest saad oma meelt palju efektiivsemalt kasutada.

Valgustumisega seotud raskus ja keerukus on meie meele loodud illusioon, samamoodi nagu meel on kättesaamatutesse kõrgustesse tõstnud vaimsed õpetajad, kel see ärkamine toimus. Näiteks Buddha (tuletatud sõnast valgustatu, virgunu), kes ei ole jumal, vaid keda koheldakse jumalana ja kelle esimesed monumendid püstitati alles 400–500 aastat pärast tema surma. Kui temalt küsiti, kes on jumal, vastas ta vaikusega, sest tema vastus peituski vaikuses.

 

Miks on globaalne vaimne ärkamine tänaseks mitte enam võimalus, vaid juba vajadus?

Kui me nüüd inimkonnana teadvuse transformatsiooni läbi ei tee, siis me muutume kogu selle teadmiste ja võimaluste pagasiga väga ohtlikuks. Sel on palju halbu tagajärgi alates aatomipommidest kuni saasteprobleemideni kaupade tootmisel, rääkimata sõdadest. Vaimse ärkamisprotsessi nähud erinevad meie planeedil paikkonniti. Seal, kus esineb palju vägivalda, on varasem arengustaadium. Näiteks Afganistanis esineb praegu teadvuseseisund, kus Euroopa oli umbes tuhande aasta eest ja religiooni kasutatakse tihti ego teenistuses. See aga ei tähenda, et sellises kohas ei ole ärganud inimesi, sest ka pimedal ajal leidus ärganud inimesi. Ärkamine toimub järjest kiiremini, kuid kas see toimub ka õigeaegselt, et päästa planeet või siis inimkond, selles osas tundub mulle tõenäolisem pigem meie liigina ellujäämise stsenaarium.

Kui kõik inimesed oleks virgunud, siis maailm ei oleks enam nii hullumeelne, nagu me praegu igapäevastes uudistes kuuleme. Ainuüksi 20. sajandi ajalugu tõdeb, et inimesed on üksteist sadade miljonite kaupa tapnud.

Uues maailmas suhtlevad inimesed üksteisega armastavast energiast lähtuvalt ja kaob see eraldatuse tunne ja hinnangute andmine. Kaob egoistlik samastumine rühmitustega ja teiste vaenlasteks tembeldamine – seega vägivald kaob ja muututakse loovamaks. Hakkame märkama, et meie planeet on püha ja me ei hävita enam loodust, sest meelelõksus olles puudub meil empaatia teiste eluvormide suhtes. Saame selleks, kes me tegelikult oleme.

 

Kes me tegelikult siis oleme?

Inimene on tegelikult ühtse, kogu universumit läbiva teadvuse vormiline väljendus ja see ühtne teadvus tahab siin dimensioonis avalduda. See võib avaldumiseks valida mistahes eluvormi ja ta teebki seda. Universum on nagu igaveses unenägemises ja tema teine soov ongi ärgata keset oma loomisunenägu ja saada sellest teadlikuks. Meie planeedil on juhtumisi inimesed teadvuse ärkamise eesliinil, kuid kõik vormid osalevad selles. Budismis on ütlus, et lõpuks ärkavad kõik eluvormid, kuid see oleks muidugi meie planeedi täielik transformeerumine.

Alles siis, kui mõttevoog lõppeb ja me taipame, et oleme endiselt olemas, aga enam mitte mõtleva olevusena, vaid teadvusena, siis see lõputu teadvus on n-ö valgus, mis kiirgab jumalast – sügavaima mina olemise tundest. Oleme ühenduses ülivõimsa jõuga ja see on väga vabastav teadmine, luues soodsa pinnase usalduse tekkimiseks elu suhtes. Tunneme, et midagi piiritult suurt kannab meid ja selleks on elu manifesteerimata vorm. Siin peitub ka religioosse termini usk tõeline tähendus, mis on erinev usaldusest ja teadvustamisest. Uskumine tähendab, et te usute mingit kindlat lugu või jumalat, kuid uskumine tähendab alati – ei tea, sest niipea, kui te teate, ei saa te uskumust kasutada. Elu sügavaks usalduseks tuleb aga kontseptsioonidest välja astuda ning leida turvatunne ja heaolu tõelise olemuse teadvustamisega.

 

Kuidas ületada oma ego?

Enamik inimesi elab täielikult ego-teadvuses, oma meeles, pannes vaevu tähele olevikuhetke, sest alati on ju vaja tegeleda selle justkui väga tähtsa tulevikuga või viibida minevikumälestustes. Nii et suurem osa inimesi ei saagi aru, et ainus, mis sul on, ongi see olevikuhetk, praegune moment. Sügavamas tähenduses on olevik teadvus ise, mis muudab kogu elu võimalikuks. Lihtsamalt öeldes on praegune hetk kõik, mis meil üldse on ja kui sa selles õnnelik ei ole, siis ei pruugi sa õnnelikuks saadagi.

Minevik ja tulevik eksisteerivad ainult meie meeles, need on vaid mõtted meie peas – kogu elu ise aga toimub alati ainult olevikuhetkes. Saades sellest ülimalt tähtsast asjast päriselt aru, tekibki juba teadvuse nihe teadlikkuse poole. Siis teed olevikuhetkest oma sõbra, mitte ei suhtu sellesse kui vaenlasesse.

Nagu zen’i-meister oma teeleasuvale õpilasele õpetas: “Kõige võimsam õpetus, mida ma tean, on see: kus iganes sa ka pole, mida iganes sa ka ei tee ja millisesse olukorda ei satu, ütle need sõnad: “Tänan kõige eest, ma ei kurda millegi üle.““ Neid sõnu tõsiselt võttes ei ole sul kunagi enam oleviku hetke suhtes vastasseisu ja sel hetkel lahustub ego – see meele poolt loodud mina kujutlus. Aktsepteerides olevikuhetke täielikult nii, nagu see praegu on, elad sa endaga täielikus harmoonias ja saad aru, kui sügav on sinu tegelik olemus.

 

 

Kuidas kasvatada Uue Maailma lapsi?

Kim Eng:

Iga lapsevanem soovib kaitsta oma lapsi, ja et nad ei peaks kannatama nagu nad ise on kannatanud. Paraku meil ei ole kontrolli selle üle, sest me ei ole ise piisavalt teadlikud endast ja elust, andes edasi selle lastele. Lapsed on rikkumata, kui sünnivad, aga hiljem õpivad, kuidas mõelda, õpivad sõnad selgeks ja vaatavad ringi oma süütute silmadega, võttes kõik vastu.

Rääkisin ühe naisega, kel on üksikemast õde. Õed on kuulanud aastaid Eckhart Tollet ja rääkinud omavahel kogemustest ja ärkamisprotsessist. Lapsed on aga nii erksad ja isegi kui me arvame, et nad ei kuula, siis nad kuulevad. Seda tähendabki ärgas-olemine, oma terve olemusega kuulamine. Tema laps oli sünnist saati Eckhart Tollet kuulnud ja nüüdseks neliteist aastat vana. See on uskumatu, kes temast saanud on. Kui vahel küsida, mida sa mõtled, siis vastab ta – mitte midagi – ja kui midagi läheb viltu, siis ütleb ta: mis seal ikka, ei ole hullu, see pole oluline. See laps on lihtsalt õnnelik.

Kindlasti mitte sundida last seda kuulama, sest me ei tea, mida inimene peab elus läbi tegema, et ärgata. Võime juhtida, juhatada, viidata sellele või tollele ja rääkida neile lugusid enda elust, kannatustest, nende põhjustest, otsuste tegemisest. Kõige enam on neil vaja ruumi ja selle asemel, et nende aega teleka või arvutimängudega sisustada, tuleks anda neile vaikust. Viige nad loodusesse ja küsige, millist energiat ta puud katsudes või vaadates tunneb, enne kui sildistada see puu nimega. Nimi ei ole asi iseenesest, nii nagu ka meie nimi ei ole see, kes me oleme või meie funktsioon. Andke neile vaikust, kus nad kogevad rahu ja elusolemist.

 

 

Kuula tervet intervjuud saates “Hallo, Kosmos!” siit.

Eckhart Tolle koduleht 

Saate “Hallo, Kosmos!” koduleht 

Loe ka Ingrid Peegi intervjuud Eckhart Tollega Eesti Ekspressis

 

Fotod: changeyourfrequency.com, David Ellingsen, awaken.com, go.standard.net, rabbitholenews.com

 

Toimetas Laur Raudsoo

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt