Saksamaal läbi viidud uuring: maskide kandmine põhjustab lastel tervisekahjustusi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. jaanuar 2021 kell 19:36Saksamaal viidi läbi teadaolevalt esimene üleriigiline uuring laste maskide kandmise ohutusest. “Co-Ki”-nimelises (“koroonalapsed”) uuringus jälgiti pea 26 000 last Saksamaalt, kellest 68% puhul teatati tervisekahjustustest.

 

Taust: Üha enam tuleb teateid, et maskide kandmine põhjustab lastel ja noortel kaebuseid. Varasemalt pole maskide kõrvaltoimete kohta registrit. 

Värskes registris eraldatakse lapsed vanuste kaupa 0-6, 7-12 ja 13-18. Enamus ehk 55,6% kõigist lastest olid vanuses 7-12.

Meetodid: Witten/Herdecke ülikoolis on loodud veebiregister, kuhu lapsevanemad, arstid, pedagoogid ja teised saavad oma tähelepanekuid sisestada. 20.10.2020 paluti 363 arstil teha kandeid ning teavitada registrist ka lapsevanemaid ja õpetajaid.

Tulemused: 26.10.2020 oli registrit kasutanud 20 353 inimest. Selles väljaandes kajastati tulemusi vanematelt, kes sisestasid andmeid kokku 25 930 lapse kohta. Keskmine maski kandmise aeg oli 270 minutit päevas. Maski kandmisest põhjustatud kahjustustest teatati 68% laste puhul.

Nende hulka kuulusid:

  • ärrituvus (60%)
  • peavalu (53%)
  • keskendumisraskused (50%)
  • vähenenud õnnelikkus (49%)
  • vastumeelsus kooli / lasteaeda minekuks (44%)
  • halb enesetunne (42%)
  • õpiraskused (38%)
  • unisus või väsimus (37%)

Arutelu: See maailma esimene register on pühendatud täiesti uuele uurimisküsimusele laste puhul – maski kandmise mõjud. Registri kasutamise sagedus ja registreeritud sümptomite spekter näitavad teema olulisust ning nõuavad enamate esinduslike uuringute, randomiseeritud kontrollitud uuringute läbiviimist erinevate maskidega ning samuti haavatavate laste rühma uuendatud riski ja kasu suhte hindamist. Täiskasvanud peavad kollektiivselt kajastama asjaolusid, mille korral nad oleksid valmis võtma endale jääkriski, et võimaldada lastel kõrgemat elukvaliteeti ilma maski kandmata. 

Loe lähemalt: Research Square

Foto: Anna Dudko / Dreamstime.com

 

Toimetas Hando TõnumaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt