Rootsi juhtiv viiruseekspert: Me ei näe näomaskide kandmisel mõtet

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. august 2020 kell 8:05Kui teised riigid teatavad uutest viiruspuhangutest, siis Rootsi värskeimad andmed näitavad, et viiruse levik on kontrolli alla saadud. Rootsi tervishoiuameti sõnul on alates juuni lõpus saavutatud haripunktist nakatumise määr järsult langenud, kuigi testimise hulk on kasvanud. 

 

“See, et Rootsi on jõudnud sellistele tasemetele, on väga paljutõotav,” ütles 28. juulil riigi epidemioloog Anders Tegnell. “Kõverad lähevad alla ja raskelt haigete numbrid hakkavad lähenema nullile”.

Areng järgneb kuude pikkustele vaidlustele Rootsi otsuse üle vältida täielikku sulgemist. Ebatavaline strateegia langes kokku palju kõrgema Covid-19 suremusmääraga kui teistes Põhjamaades. 100 000 inimese kohta ületasid Rootsi surmad USA ja Brasiilia surmade arvu, näitab John Hopkinsi statistika. Kokku on väidetavalt koroonaviirusesse surnud 10,3 miljoni elaniku kohta 5743 rootslast. 

 

Maskid

Tegnell kõneles ka näomaskidest, mida Maailma Terviseorganisatsioon soovitab inimestel kasutada siis, kui sotsiaalne distantseerumine pole võimalik. “Kuna Rootsis langevad numbrid väga kiiresti, ei näe me mõtet näomaski kanda, isegi mitte ühistranspordis,” ütles ta.

Tegnell on järjekindlalt väitnud, et Rootsi lähenemisviis on jätkusuutlikum kui mujal kehtestatud äkilised piirangud. Arvestades, et Covid-19 võib aastaid eksisteerida, pole tema sõnul ühiskonna täielik sulgemine pikaajalises perspektiivis kasulik.

Samal ajal näevad paljud riigid, kes arvasid olevat viiruse kontrolli alla saanud, nüüd teist lainet. Tegnell nimetas seda “murettekitavaks”. Ta ütles, et “positiivne suundumus on nüüdseks vastupidine, muu hulgas suureneb juhtumite arv Hispaanias, Rumeenias ja Belgias.”

 

Allikad: Fortune, John Hopkinsi ülikool

 

 

Toimetas Madis MarkKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt