USA-s suri Pfizeri koroonavaktsiini katsetustega seoses kuus inimest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. detsember 2020 kell 12:13USA ravimiameti andmetel suri Pfizeri vaktsiini “proovisõidul” kuus inimest, vahendasid teiste hulgas Politico ja RT. Väidetavalt pole surmad seotud vaktsiiniga, mis näitab “suurepärast ohutusprofiili”. Pfizer taotleb vaktsiini jaoks nn erakorralist heakskiitu USA-s.

 

Kuigi USA toidu ja ravimiamet (Food and Drug Administration, FDA) dokumendid kinnitavad, et koroonavaktsiini tootjate Pfizeri ja BioNTechi ravimikatsetusega seoses suri 6 inimest, minnakse projektiga edasi, sh on FDA teatanud, et Pfizeri vaktsiin on ohutu ja effektiivne ning firma loodab saada heakskiidu vaktsineerimaks 16-aastaseid ja vanemaid.

Neli surnut kuulusid platseeborühma, kaks aga vaktsiinigruppi. Aruande kohaselt ei olnud ükski neist surmadest siiski vaktsiiniga seotud. 84 protsenti osalejatest kogesid kõrvaltoimeid, neli inimest said koguni ajutise näohalvatuse.

Bloombergi andmetel olid kaks surnut üle 55 aasta vanad. Üks inimene suri südameseiskumise tõttu 62 päeva pärast vaktsiini võtmist, teine ​​arterioskleroosi tõttu kolm päeva pärast vaktsineerimist. Vaktsiini testimisel osales kokku ca 44 000 osalejat. FDA aruandes on öeldud, et kõik surmad toimusid samal viisil nagu antud vanusegrupis tavaks.

Väljavõte FDA aruandest:

FDA andmetel näitab Pfizeri vaktsiin “suurepärast ohutusprofiili”. Puuduvad “konkreetsed ohutusprobleemid”. Pärast esimest vaktsineerimist on vaktsiini efektiivsus umbes 88 protsenti. Pärast teist annust tõuseb see “üle 95 protsendi” ja peaks tootja sõnul tagama ka pikaajalise immuunsuse.

“Testisõidu” ajal esines katsealuste seas suur COVID-19 puhang. Vaktsiinirühmas oli kaheksa ja platseeborühmas 162 haigusjuhtu.

84 protsendil osalejatest olid vaktsineerimisel kõrvaltoimed, kuid FDA andmetel on need vaktsineerimise eeldatavate parameetrite piires:

  • 63 % kannatas kurnatuse käes;
  • 55 % ütles, et neil on peavalu;
  • 32 % oli külmetus;
  • 24 % olid jäsemed valusad;
  • 14 % tekkis palavik.

FDA teatab ka neljast ajutise näohalvatuse (Belli paralüüsi) juhtumist, mis ilmnesid vaktsineerimisel. Ühelgi platseebogrupis osalejal ei olnud seda tüüpi ega sarnaseid sümptomeid. Seetõttu soovitas ravimiamet “jälgida” selliseid juhtumeid, kui vaktsiini kasutatakse suuremate inimgruppide seas.

Pfizer taotleb USA-s erakorralist heakskiitu. USA president Trump kutsus ametivõime üles vaktsiin võimalikult kiiresti heaks kiitma, kuna tootja Pfizeri ja selle Saksamaa koostööpartneri BioNTech vaktsiini kasutatakse juba Suurbritannias. Väidetavalt on tootjad ennetavalt USA-le juba 6,4 miljonit vaktsiiniannust pakkunud.

Alates 2000. aastast on Pfizerit trahvitud üle 4,7 miljardi dollari ulatuses, sh:

  • valeütluste eest;
  • volitamata edutamise või edutamise eest;
  • väliskorruptiivsete tegude eest;
  • üle 103 miljoni dollari narkootikumide või meditsiinivarustuse julgeoleku rikkumise eest;
  • üle 34 miljoni dollari ravimikahjustuste ja altkäemaksu eest.

Viimastel nädalatel on saanud palju tähelepanu ka fakt, et Eesti üks suurimaid koroonakampaania figuure Irja Lutsar on 16 aasta tagune Pfizeri tipptöötaja. Viroloog Lutsar ise kommenteeris, et ei ole enam seotud ei Pfizeri ega ka praeguse koroonavaktsiiniga: “Olin Pfizeris vorikonasooli (ravim, mis on ette nähtud raske seeninfektsiioni raviks) laste kliinilise programmi juht ja sellel ajal kui mina Pfizeris olin seal vaktsiinidega üldse ei tegeldud.”

Lisaks Pfizeri vaktsiini surmajuhtudele on teateid ka teiste koroonavaktsiini tootjate ohvritest. Moderna koroonavaktsiini vabatahtlike proovi käigus suri 70-aastane preester, kellel endal polnud COVID-19 diagnoosi.

Ka Eesti sotsiaalminister Tanel Kiige poolt propageeritav AstraZeneca koroonavaktsiin on nõudnud esimese inimohvri. Tanel Kiik on ka teatanud, et valitsuse liikmed ise esmajärjekorras seda vaktsiini saama ei hakka.

Lisaks sellele, et riiklikud allikad teatavad koroonavaktsiini surmadest, kogub üha rohkem tuure debatt teemal, kas vaktsiinidesse lisatakse abordijäänuste rakke või mitte?

Küsimusi tekib toodetavate vaktsiinide kohta nagu seeni peale vihma, ent vastused neile võivad selguda alles aastate pärast. Jääb üle vaid loota, et ei kordu seagripivaktsiini fiasko, mille tulemusena haigestusid tuhanded inimesed narkolepsiasse ja kogesid teisi tervisehäireid.

 

Allikad: lingid artikli sees

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt