Toeta Telegrami!

Telegram hindab üle kõige inimese vabadust ise valida, millist informatsiooni ta lugeda tahab ja meil on väga hea meel, et oleme saanud seda vabadust juba üle kolme aasta pakkuda.

Vajame lugejate toetust, et ka käesoleval aastal tegusalt edasi toimetada. Sinu ühekordne panus - 10 eurot - on ettemaks terve aastatäie sõltumatu, põneva ja kasuliku info eest. Telegrami lugeja vabatahtliku aastamaksu tegemiseks vajaliku info leiad siit.

Igale toetajale kingitus!

NB! Armas püsitoetaja, kuna tegutseme nüüd MTÜ-na, on toetuse konto number muutunud!

Ajule meeldib senikuulmata muusika

12. aprill 2013 kell 20:05muusikaERR vahendab Kanada teadlaste poolt läbi viidud uurimuse tulemusi, mille põhjal tunneb aju suurt rõõmu uute muusikapalade kuulamisest. Mida enam on muusika kuulajale meelepärane, seda enam aktiveerub  aju tunnetuslik keskus ja suureneb dopamiinide eritumine.

 

Muusika meeliköitvad omadused ning selle mõju ajule on juba pikalt evolutsioonibiolooge hämmastanud, sest erinevalt toidu hankimisest või soo jätkamisest ei näi sellel olevat mingit otsest väärtust, mis motiveeriks keha muusika kuulamist soodustama.

Värske uuring lubab aga muusika kuulaja dopamiini vallandumist kontrolliva naalduva tuuma aktiivust jälgides ennustada, kui palju ta on selle muusikapala eest valmis maksma.

Kuid uue muusika kuulamisel aktiveerusid ka paljud teised ajuosad –  emotsioonidega seotud mandeltuum, õppimise ja mäluga seostatav hipokampus, otsuste langetamisega seotud ventromediaalne prefrontaalne ajukoor ning eelnevalt kuuldud muusikapalade malle talletav temporaalsagar. Selle põhjal võibki piltlikult öelda, et uue muusika kuulamine “paneb aju särama”.

 

 

Täispikk lugu ja viited uuringule: ERR, ERR 2

 

Toimetas Maarja Aljas