Kas kõik koroonameetmed Eestis on ebaseaduslikud?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. november 2020 kell 17:49



Saksa advokaat Ralf Ludwig pidas 18. novembril 2020 Berliinis toimunud koroonameeleavaldustel kõne ja teatas, et juriidiliselt on alates 19. novembrist Saksamaal pandeemia möödas! Mida see täpsemalt tähendab ja millised on asjalood Eestis?

 

Eile Youtube’is ja Facebookis viraalseks läinud videos selgitab Ralf Ludwig, et Saksamaal on kõik nn pandeemia vastased meetmed ebaseaduslikud, sest infektsioonikaitseseaduse (Infektionsschutzgesetz) paragrahv 28A/2 ütleb, et meetmed on seaduslikud ainult siis, kui on tegemist infektsiooniga.

Kuna statistika aga koostatakse nn positiivsete PCR-testide põhjal, ei ole Saksamaal tegemist infektsiooniga, vaid ainult testitulemustega. Pärast selle seaduse allkirjastamist on pandeemia Saksamaal juriidiliselt lõppenud. Alates 19. novembrist peavad tervishoiuasutused tõestama, et nn positiivse testiga inimesed on ka reaalselt nakkusohtlikud. Ja kui nakkust ei tuvastata, ei ole seadusega lubatud ka meetmeid rakendada.

18. novembril 2020 võtsid Bundestag (liidupäev ehk Saksa parlamendi alamkoda) ja Bundesrat (parlamendi ülemkoda) vastu infektsioonikaitseseaduse (IfSG) muudatused. Uued määrused hõlmavad eelkõige krooniliste piirangute uut õiguslikku alust ja ka riikliku epideemia olukorda käsitleva määruse täpsustust. Seadusandja vastab põhiseaduse probleemidele, mida on avalikkuses ja viimati üksikute kohtute poolt väljendatud. Kohtud olid suures osas toetanud novembri sulgemise meetmeid, kuid nad rõhutasid üha enam kahtlusi varasemate määruste andmise loa elujõulisuses.

Kaalukas pretsedent Portugalist

Sarnane on olukord ka Portugalis, kus kohtu kaudu tühistati kõik karantiinimeetmed. Põhjenduseks, et PCR-test ei näita tegelikku nakkusohtu.

11. novembri 2020. aasta määruses tegi Portugali apellatsioonikohus Assooride piirkondliku tervishoiuameti vastu otsuse, milles tunnistati nelja inimese karantiin ebaseaduslikuks. Neist ühe inimese PCR-test oli positiivne; ülejäänud kolme inimest peeti suure kokkupuuteriskiga ohuks. Selle tulemusena otsustas piirkondlik tervishoiuamet, et kõik neli olid nakkusohtlikud, mistõttu tuli nad isoleerida. Madalama astme kohus otsustas tervishoiuasutuse vastu ja apellatsioonikohus kinnitas seda otsust argumentidega, et PCR-testide usaldusväärsuses ei saa olla kindel.

Kohus leidis, et meditsiiniline diagnoos on meditsiiniline toiming, mille teostamiseks on õiguslikult volitatud ainult arst ja mille eest vastutab ainuüksi arst. Ühelgi teisel isikul ega asutusel, sealhulgas ühelgi riigiasutusel või kohtul, pole sellist volitust. Assooride piirkondliku tervishoiuameti ülesanne pole kedagi haigeks või ohtlikuks kuulutada. Seda saab teha ainult arst. Dekreedi või seadusega ei saa kedagi tunnistada haigeks ega tervisele ohtlikuks.

Ja nüüd jõuame ringiga Eestisse… Teadaolevalt käib ka Eestis tohutu PCR-testi pandeemia, millega õigustatakse inimõiguste piiramist, isolatsiooni/karantiini, äride sulgemist jne. Aga kas selline tegevus on üldse seaduslik? Ja kui ei ole, siis kes vastutab tekitatud kahjude eest, mis ulatuvad miljarditesse eurodesse?

Terviseameti SMS-idel puudub õiguslik alus?

Käesoleval aastal on Terviseamet hakanud inimestele saatma SMS-e sisuga, et “teie või teie pereliige on kokku puutunud isikuga, kellel tuvastati koroonaviirus, seega peate te jääma järgmiseks kaheks nädalaks isolatsiooni”. Üllataval kombel enamus inimesi, kes sellise SMSi saavad, kuuletuvad ilma ühtegi küsimust esitamata ning läheb nagu koer kuuti. Sealhulgas ei maksa riik esimese 3 päeva eest ka töörahasid. Aga kui sulle saadetaks SMS sõnumiga “Tere, palun minge vangi alates homsest”, kas sa siis läheksid?

Järgneva SMS-i saatis Terviseamet ühele meie tuttavale 9. novembril, kummalisel kombel teatab amet, et inimene peab jääma eneseisolatsiooni 2. novembril ehk nädal aega varem (WTF?):

Seega otsustasime uurida advokaatidelt, kas Terviseametil on üldse võimu midagi sellist inimestelt nõuda ilma ühtegi tõestust esitamata.

Küsimused, mille advokaatidele saatsime, olid:

  • Kas sellise SMS-iga saab reaalselt inimest sundida olema karantiinis, kas sellel on õiguslikku (või kasvõi teaduslikku) alust?
  • Kui jah, siis kas karantiini sunnitud tervel inimesel on õigus nõuda tõestust, et teisel inimesel tõepoolest tuvastati koroonaviirus?
  • Kui taaskord jah, siis me jõuame jällegi otsaga testimiseni välja ning nad peaksid hakkama tõestama, kas nad testisid koroonaviirust või viiruse genoomi?

Advokaatide vastus:

See SMS ei ole õiguslikult relevantne teade, sellise teate saatmist ei ole üheski õigusaktis reguleeritud. See SMS küll tuli hetkel läbi, kuid samahästi võiks ka öelda, et pole sellist SMS-i kunagi saanud. Veel enam, piirava iseloomuga haldusaktid tuleb isikule kehtima hakkamiseks õigusaktides sätestatud korras alati kätte toimetada. Üheski õigusaktis ei ole õigusliku kättetoimetamise viisina reguleeritud SMS saatmist, sh veel selliselt, et isik sellele isegi ei vasta, sh ei kinnita kättesaamist.

Kuid eneseisolatsiooniga seoses on oluline märkida, et VV karantiinimääruse järgi peavad jääma eneseisolatsiooni nii COVID-19 diagnoosiga inimesed, nendega koos elavad/püsivalt viibivad inimesed ja ka lähikontaktsed.

Muidugi eeldab advokaat, et Terviseamet tuvastas tõelise viirusnakkuse SARS-CoV-2. Kuid neid tõelisi viiruseteste pole Eestis veel tehtud. PCR-testidega ei saa tuvastada SARS-CoV-2 infektsiooni! Ja lisaks tuleb kinnitada, et isikul on COVID-19 haigus, kuid seda saab määrata ainult arst inimest isiklikult kontrollimisel.

Tuhandetele tervetele inimestele (kas siis sümptomiteta või koguni valedele isikutele) lihtsate SMS-ide saatmisega liigub Eesti Terviseamet seaduslikult väga õhukesel jääl, võib-olla pole seal üldse jääd.

Kas sellisel lähenemisel on pistmist demokraatliku riigiga?

Inimesed, kes on valedel alustel isolatsiooni/karantiini määratud, võiksid hakata esitama riigile kahju hüvitamise nõudeid ja suure tõenäosusega nad võidaksid. Kindlasti tasub proovida. Hea võimalus selle hulluse ja survestatud pandeemia peatamiseks.

 

Allikad: lingid artikli sees

Foto: erakogu

 

Toimetas Hando Tõnumaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt