Ajatu: Horvaatia pere MMS-i kohtuasi – laste väärkohtlemise protsessis õigeks mõistetud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. mai 2019 kell 10:13



On möödunud mõned aastad, kui Eesti Päevalehes avaldati ajakirjanik Tuuli Jõesaar sulest artikkel “Imeravimi-usku vanemad joodavad lastele mürgist kloordioksiidi. Sellele järgnes lehekülgede kaupa internetisõimu, politsei läbiotsimine kodudes ning ühe arsti maine ja karjääri hävitamine avaliku häbistamiskampaania läbi. Reaalselt ei ole MMS-i kasutavad vanemad Eestis kohtuni jõudnud, küll aga juhtus see hiljuti Horvaatias. Kas lapsevanemad said range karistuse laste väärkohtlemise eest? Hoopiski mitte – 10. juunil 2016 tehtud otsusega mõistis Dubrovniku piirkonna kohus lastele raviotstarbel MMS-i manustanud lapsevanemad õigeks.

Tänane “Ajatu” ilmus algselt oktoobris 2016.

 

Helena ja Roger Schlachter elavad Dubrovniku lähedal ning kasvatavad kolme last – Filip (8) ja Daniel (7) on mõlemad saanud autismispektrihäire diagnoosi, nende õde Calista Marie (5) on terve ja normaalselt arenev laps. Nende pere katsumuste rada sai alguse siis, kui vanem poeg Filip oli veidi üle aasta vana ning tal tekkis kolme päeva jooksul peale mumps-leetrid-punetised vaktsiini saamist äkiline vaimse ja kehalise tervise halvenemine. Lapsel tekkis kõrge palavik, kõhulahtisus ning järk-järgult sulgus ta täielikult endasse, keeldudes igasugusest sotsiaalsest kontaktist ning kaotas seni omandatud motoorsed oskused. Vanemad kiirustasid kohalike arstide soovitusel põhjalikematele uuringutele Zagrebisse, Horvaatia parimasse lastehaiglasse Klaićevasse, kus kaks nädalat väldanud uuringute põhjal diagnoositi Filipil raske autismispektrihäire. Ema Helena nendib intervjuus, et kuigi Klaićeva arstid ei kinnitanud vaktsiini ja autismi avaldumise põhjuslikku seost, nentisid nad, et autismispektrihäiretega laste hulk on oluliselt tõusnud ja väga sageli langeb sümptomite halvenemine ajaliselt kokku mumps-leetrid-punetised vaktsiiniga. Filipi terviseprobleemi põhjusena pakuti välja geneetilist eelsoodumust.

Schlachterid ei olnud varasemalt autismispektrihäiretega kokku puutunud, kuid asusid koheselt väga hoolega teemat lähemalt uurima. Filipiga hakkas igapäevaselt tööd tegema erivajadustega laste spetsialist, kes arendas tema motoorseid oskuseid, keskendumisvõimet ja eakohast arengut. Tänu terapeudi pidevale tööle hakkas poiss taas märkama ruumis inimesi ja loomi, kuid vältis kontakti inimestega ning ei rääkinud. Filipil jäi püsima pidev kõhulahtisus, mille vastu ei aidanud mitte mingid dieedid ega ravimid ning mille tõttu ei võtnud ta normaalselt kaalus juurde. Mõnda aega hiljem õppis laps emale väljendama, et teda vaevavad ka kõhuvalud.

Samal ajal kui pere oli väga hõivatud Filipi terviseuuringutega, sündis noorem vend Daniel. Danielil hakkasid veidi enne aastaseks saamist samuti väljenduma tähelepanu- ja käitumishäire ning autismispektrihäire sümptomid. Ka Daniel viidi uuringutele Klaićeva lastehaiglasse, kus tal diagnoositi kergem autismispektrihäire vorm. Ema Helena sõnul on Daniel mõnes valdkonnas erakordselt intelligentne, suurepärase mälu ja õppimisvõimega. Ema sõnul õppis laps lugema juba kolmeaastasena, kuid hakkas rääkima alles 4-aastaselt. Samas on ta püsimatu, kehaliselt väga aktiivne kuid väga madala tähelepanuvõimega ning nõrkade sotsiaalsete oskustega laps.

 

Kerri Rivera ja Andreas Kalckeri raviprotokoll

Helena Schlachter kuulis Kerri Rivera ja Andreas Kalckeri raviprotokollist sotsiaalmeedia vahendusel. See on raviprogramm, mis koondab erinevaid meetodeid, sealhulgas eridieet ja regulaarne kloordioksiidi manustamine. Erinevalt levinud kuvandist, nagu haaraks meelehitel erivajadustega laste vanemad pikemalt mõtlemata kinni igast uuest ideest, tegi Helena järgneva kaheksa kuu vältel väga põhjaliku uurimustöö, mida see ravimeetod endast kujutab ja mida on kloordioksiidi kasutamise kohta väitnud erinevad spetsialistid ning organisatsioonid üle terve maailma. Ta kohtus teiste vanematega, kes on Kerri Rivera raamatu “Healing the Symptoms Known as Autism” (Autismina teada olevate sümptomite ravimine) põhjal hakanud kloordioksiidi kasutama ning uuris, millist mõju on raviprotokolli rakendamine lastele kaasa toonud.

 

Koostöö raviarsti ja õpetajatega

Järgmise sammuna esitas Helena enda kogutud materjalid perearstile Nada Markovićile ja informeeris arsti, et soovib proovida Filipi ravimiseks CD protokolli (meetod, mille alusel manustatakse raviotstarbel kloordioksiidi). Perearst veendus, et seadus ei kohusta teda sellest infost mitte kuskile teavitama ning jätkas Filipi tervise kontrollimist tavapärasest sagedamini. Perearst kinnitas Dubrovniku kohtule, et Filipi tervis oli iganädalastel kontrollidel hea, mingeid halvenemise märke ei olnud, vastupidi – lapse aastaid kestnud kõhulahtisus andis järele. Perearst lisas, et tema hinnangul on Helena ja Roger Schlachter käitunud vastutustundlikult ning säilitanud hea koostöö arstiga.

Uue ravimeetodi proovimisest andis Helena teada ka Filipi koolis kõigile lapsega kokku puutuvatele isikutele ning palus neil omakorda jälgida, kas lapse käitumises või tervises esineb mingeid muutuseid. Samuti jätkas Helena korrespondentsi erinevate teadlastega üle maailma ning kogus enda kätte mitmeid uuringuid ja patente kloordioksiidi varasema kasutamise kohta raviotstarbel.

Vanemate sõnul on Filipi vaimne ja kehaline tervis alates uue raviprotokolli rakendamisest oluliselt paranenud. Lisaks kindla skeemi järgi kloordioksiini manustamisele kaasnes sellega eridieet, mis välistas suhkru, gluteenisisaldusega teravilja ning piimatooted. Filipil taastus normaalne seedimine ja isu, lakkasid kõhuvalud, ta unerežiim paranes ning ta hakkas normaalselt kaalu juurde võtma. Õige pea hakkas ta järk-järgult veidi rääkima. Ema sõnul suudab poiss enda vajadusi väljendada, kuid palju tööd on veel kõne ja sotsiaalse suhtluse osas.

 

Ebatavaline ravimeetod viis kohtusse

Kui Schlachterite pere ebatavaline ravimeetod avalikkuse ette jõudis, tabas peret pahameeletorm ja tugev kriitika. Schlachterite maja otsiti politsei poolt läbi ning Helena ise viibis päeva politseijaoskonnas ülekuulamisel. Õige pea jõudsid Helena ja Roger Schlachter ka kohtu ette laste väärkohtlemise kahtlusega.

Dubrovniku kohtule tunnistusi andnud õpetajad ja teised spetsialistid, kes Filipiga pidevalt kokku puutuvad, olid lapse olukorda hinnates tagasihoidlikumad kui vanemad ise, kuid kinnitasid siiski, et lapse sotsiaalsed oskused on paranenud. Helena ja Roger Schalchteri kohtuasja raames vaatas kohus läbi kõikide asjasse puutuvate spetsialistide tunnistused, sealhulgas perearsti ja pediaatrilise gastroenteroloogia spetsialisti raportid, Helena enda kogutud materjalid ja Horvaatia rahvatervise instituudi eksperthinnangu nende toodete kohta, mida Schlachterid enda lastele manustasid.

Kohus leidis, et Schlachterid ei ole süüdi laste väärkohtlemises. Nende lastel ei esine kloordioksiidi tarvitamise tagajärjel tervisekahjustusi ning pere järgib tootja poolt antud manustamisjuhendit. Pere on pidevas koostöös nii laste raviarsti, kui õppeasutusega ning mitte mingit hooletussejätmist või väärkohtlemist ei ole täheldatud mitte ühegi asjassepuutuva isiku ega asutuse poolt.

 

Autismispektrihäirete ravi uuringutesse peab enam panustama

Helena nendib, et kuigi kohtukaasus tõi kaasa palju stressi, on ta kokkuvõttes tänulik, et see aset leidis, kuna tulemusena on ta suutnud tõestada, et nende kodus ei ole tegemist laste väärkohtlemisega ning kloordioksiidi kasutamine toimub rangelt tootja nõuandeid järgides perearsti pideva järelvalve all. Ta nendib, et selliseid juhtusid on olnud ennegi, kui esimesena ebakonventsionaalse raviga avalikkuse ette tulnud inimesi materdataks maha ning hiljem kasutavad sama ravi väga paljud edukalt ja ilma probleemideta. Nagu see sageli juhtub, huvitas Schlachterite pere meediat vaid niikaua, kuni tegemist oli skandaaliga – hiljem kohtus saavutatud võitu ei kajastanud kohalik meedia hoopiski.

Kokkuvõttena peab Helena veel oluliseks mainida, et ta ei pea vaktsiine enda laste vaimse tervise probleemideta põhjuseks – need on vaid üks osa suuremast pildist, nõrgestades immuunsüsteemi ja võimaldades teistel keskkonnateguritel ja soolestikuparasiitidel lapse õrna organismi kahjustada. Helena leiab, et vaktsineerimisel on oluline, et lapse oleks enne seda täiesti terve. Samuti rõhutab ta, et autismispektrihäirete ja nende kõigi võimalike raviviiside uurimisse tuleks riiklikul tasandil palju enam panustada. Helena loodab, et nende pere kohtuvõit on hea pretsedent, millele saavad viidata ka teised pered, kui neil tekib kloordioksiidi kasutamisega probleeme.

 

Kohtuotsusega saab tutvuda siin.

NB! Eestis tervenes MMS-i abil 8-kuune poiss, keda arstid ei osanud aidata. Kuula selle kohta MMS-i teemalist ettekannet 2017. aasta kevadel toimunud Telegrami Konverentsilt.

Allikad: audiointervjuu, Dubrovnik Net

Fotod: dubrovniknet.hr, courts.in.gov

 

Toimetas Katrin Suik 

 

PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt