Kas vanasti Delfi.ee ei tegelenud klassikalise ajakirjandusega?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. september 2020 kell 14:16Foto: Delfi

Alates koroonakriisi haripunktist, mil Telegram.ee on avaldanud soovi pääseda valituse pressikonverentsile, pole meile seda võimaldatud, tuues põhjuseks, et Telegram ei ole klassikaline ajakirjandus. Peavoolumeedia lipu all sõitvad Delfi.ee ja Postimees on Telegrami korduvalt sildistanud koroona valeuudiste levitajaks, sh on Postimees üritanud isegi takistada Telegrami ajakirja müüki ning tänu Delfile (olles Facebooki faktikontrolli partner), on kinni pandud Telegrami levi Facebookis. Lisaks on Facebookist ja Youtube’ist maha võetud kümneid Telegrami artikleid ja videoid. Iroonilisel kombel on aga ilmunud näiteks ERRis artikkel “Šveitsi teadlane: maailm on koroonaviirusest rääkides viies asjas eksinud“, mis räägib täpselt seda sama, mida Telegram, aga seda artiklit Delfi libauudiseks ei nimeta.

 

Lühidalt öeldes on see pilt umbes selline, et meil on olemas valitsus, kes teoorias peaksid olema rahva esindajad, sest neid peetakse üleval maksumaksja rahadest. Siis meil on olemas erakonnad, kes teoorias peaksid kõik esindama erinevaid väärtushinnanguid, et kogu ühiskond enam-vähem toimida saaks. Siis on meil olemas rahvusvahelised organisatsioonid nagu näiteks Euroopa Liit või WHO, kes omakorda mõjutavad valitsust. Ning kõige lõpuks on olemas ajakirjanikud ja meediaettevõtted, kelle ülesanne peaks teoorias olema valitsuse tegevuse kajastamine ning valitsusele kriitiliste küsimuste esitamine, et hoida tasakaalu ja paremini aru saada, millega juhtorganites üldse tegeletakse.

Eestis on aga asjad nii, et kõik erakonnad esindavad täpselt ühesugust poliitikat ja maailmavaadet. Toon näite: kõik erakonnad pigistavad kõrvad kinni, kui rääkida näiteks 9/11 terrorirünnakutest ning nad teevad nägu nagu see sündmus võttiski aset nii, nagu meile telekast näidati. Sealhulgas on näiteks EKRE juhid meile öelnud, et nemad ei usu ametlikku lugu 9/11-st aga nende poliitika on alati olnud selline, justkui 9/11 oli täpselt nii, nagu meile räägiti.

Teine näide: Kõik erakonnad läksid koroonahüsteeriaga kaasa, üheskoos otsustati lasta riigi majandus põhja ning üheskoos rakendati piiranguid ja inimestelt võeti vabadusi vähemaks.

Kokkuvõtvalt: juba nende kahe näite puhul näeme, et puudub igasugune opositisoon, sest laias laastus esindavad kõik erakonnad täpselt ühesugust maailmavaadet ning selleks maailmavaateks on jätkata seda sama poliitikat, misiganes oli varasemalt ja/või mida ülevalt poolt dikteeritakse. Ehk siis teiste sõnadega – erakondade ainus eesmärk on püsida võimul.

Samamoodi on olukord ka mujal maailmas ning sellepärast polegi mitte mingit vahet, kes on näiteks USA president või kes on võimul Eestis, sest suuremas pildis jätkatakse seda sama, mis oli varasemalt.

Nüüd jõuame me Eesti peavoolumeedia juurde, ehk siis need tegelased, kes pääsevad valitsuse pressikonverentsile, ent ei küsi valitsuselt kriitilisi küsimusi, nagu näiteks:

  • Kas on olemas teaduslikke uuringuid, mis tõestaksid, et viirus levib inimeselt inimesele või ühelt liigilt teisele? (Tuletame meelde, et isegi valitsuse teadusnõukoja esindaja Irja Lutsar ütles kevadel Kanal2 saatele “Alarm“, et tegelikult ei ole päris selliseid uuringuid tehtud.) Kas koroonameetmed põhinesid osaliselt ekspertide OLETUSTEL?

  • Kas nn koroonatestimise puhul testitakse viirust ennast või inimese kehas loomulikult eksisteerivat geneetilise materjali RNA-d?

  • Kas see uuritav viirus on kunagi isoleeritud, et temaga saaks teha põhjalikke analüüse?

  • Miks muudab süsteem oma lugu, öeldes vahel, et maskidest pole kasu, siis jälle on ning samal ajal poliitikud ise maske ei kanna ja kõigele lisaks pole olemas ka teaduslikke uuringuid, mis tõestaks, et maskide kandmisest oleks kasu (loe näiteks siit, siit või siit). Veel lisaks, kui vaadata tavalisi maske mikroskoobi all, siis me näeme, et materjal, millest maskid on tehtud, omab auke, mis on kordades suuremad, kui väidetavad viirusosakesed ise.

  • Kas on olemas teaduslikke uuringuid, mis kinnitaksid, et lockdown´ist või reisikeeldudest oleks kasu “viiruse” leviku pidurdamisel? (loe: “Euroopa Liidu terviseamet: piiride sulgemine ja reisijate testimine on mõttetu)

Selliseid küsimusi on veel ja veel..

Telegram koostas kevadel avaliku kirja, milles seda sorti kriitilisi küsimusi küsiti ja mis sai saadetud kõikidele erakondadele, ministeeriumitele, peaministrile ja kõikidele Eesti meediakanalitele jne.

Kui Telegrami ei lubatud valitsuse pressikonverentsile, siis ei suvatsenud valitsuse esindajad ka kirja teel meie küsimustele vastata, vaid pidime palkama advokaadid, kelle läbi sai mitu kuud hiljem riigi poolt mõned pigem naeruväärsuse poole kalduvad vastused.

Nimetatud avalikku kirja ei suvatsenud ka kohalikud meediakanalid kajastada ega avaldada, isegi  mitte raha eest!

Kokkuvõtteks on meil erinevad erakonnad, kes esindavad ühesugust maailmavaadet ja siis on meil terve hunnik meediakanaleid nagu nt Delfi, Postimees, Päevaleht, Ekspress, ERR, Õhtuleht, kes kõik esindavad täpselt seda sama maailmavaadet, mis järelikult ongi klassikaline ajakirjandus.

Seega tegelikult tekib küsimus, et miks on üldse vaja erinevaid erakondasid ja erinevaid meediakanaleid, kui nad kõik esindavad seda sama poliitikat ja maailmavaadet? Samahästi võiks kõik erakonnad ja kogu peavoolumeedia kokku koonduda ühe nime alla – “PROPAGANDA”.

Kas peavoolumeedia ajakirjanikud ei saa aru, et nad avaldavad valitsuse pressikaid? Mis vajadus on üldse Delfil või Postimehel?

Ahjaa..

Avastasime, et 2010. aastal oli Delfi seoses seagripi “pandeemiaga” avaldanud artikli: “Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee kahtlustab ravimitootjaid paanika õhutamises”. Kui Telegram avaldaks sellise artikli täna, siis saaks see ametlikus pandeemia-narratiivis kahtlemise tõttu kohe Delfi poolt libauudise templi külge. Õigupoolest nii ongi juhtunud, sest tookordse Delfi uudise kangelaseks oli kopsuarst Wolfgang Wodarg, kelle selleaastased sõnavõtud, mida kajastas ka Telegram, jäid Delfi faktikontrollile jalgu…

Samuti leidsime huvitava artikli ka Eesti Ekspressi arhiivist: “Dr. Suurküla: gripivaktsiinid on kasutud“. Ka see artikkel saaks Delfi poolt täna koheselt libauudise templi, kui Telegram selle avaldaks. Sest seda sorti artikkel ei ole klassikaline ajakirjandus, sest sõna saavad ju need, kes vaktsiinides kahtlevad. Muidugi on tookordse seagripivaktsiiniga seotud tervisekahjusid kajastatud kogu maailma meedias ning tookordses Ekspressi artiklis mainitud teemadel on juttu ka Telegrami poolt tõlgitud ARTE dokumentaalfilmis “Hirmu ärakasutajad” – debatt A-gripiviirusest ehk kuidas seagripist sai äri” (2009), millele Delfi faktikontroll ei ole millegi pärast tähelepanu pööranud.

Lõpetuseks:

  • Kas vanasti Delfi.ee ei tegelenud klassikalise ajakirjandusega, sest väidetavalt Telegram sellega täna ei tegele, kuigi kirjutame 2020. aastal sarnasel teemal ja samast inimesest kui Delfi 2010. aastal?
  • Ehk siis – kas 2010. aasta peavoolu-uudis on 2020. aasta “vandenõuteooria”?

 

Hando TõnumaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt