Šveitsi teadlane: maailm on koroonaviirusest rääkides viies asjas eksinud (ERR)

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. juuli 2020 kell 9:15



Foto: Evelin Frerk

ERR-i uudisteportaal on avaldanud kokkuvõtte Šveitsi teadlase Beda M. Stadleri arvamusloost, mis algselt ilmus juba 10. juunil ajakirjas Weltwoche ja 2. juulil tõlkena portaalis Medium, kus ta ütleb, et asjatundjad on viiruse senist kulgu ohjates jätnud olulisi seoseid kahe silma vahele. Immuunvastus viirusele on nimelt arvatust palju tugevam, leiab Berni ülikooli immunoloogiainstituudi endine direktor ja bioloogia emeriitprofessor Stadler Šveitsi olukorrale tuginedes oma kriitilises ja karmisõnalises artiklis koroonaviiruse ja -kriisi ohjamisel tehtud vigadest.

 

Telegram juhib siinkohal tähelepanu tõigale, et Stadleri seisukohad ei erine eriti teiste ekspertide omadest, kelle sõnu on vahendanud sel kevadel ja suve hakul Eesti meediaruumis vaid Telegram.ee (ja Avalik Kiri) ning mistõttu on Delfi (ja ka Postimehe) agarad faktikontrollijaid meie levikut ja tegevust takistada püüdnud. Need samad eksperdid said sõna ka uues Telegrami ajakirjas, mida samuti üks Postimehe ajakirjanik tsenseerida katsub.

Stadleri sõnul pole tema kirjutis mõeldud süüdistuse, vaid halastamatu hinnanguna. Tal on kahju, et tema immunoloogidest kolleegid on jätnud koroonadebati ainult viroloogide ja epidemioloogide pidada. Oma hinnangus reastab Stadler viis suuremat teemat, kus maailma viroloogid ja valitsused oleksid tema hinnangul võinud teisiti talitada.

 

Et meil ei ole lubatud täispikkuses rahvusringhäälingu artikleid avaldada, toome välja mõned seigad:

Viis võimalikku möödapanekut

1.     Viirus polegi uus.

…pole Sars-Cov-2 üldse nii uus, vaid järjekordne hooajaline külmetushaigus, mis suveks taandub. Külmetushaigustele on omane pidevalt muteeruda ning igaks hooajaks muutuvat grippi keegi ju päris uueks nimetama ei tõtta. Veterinaarid on muide aga loomi juba aastaid erinevate koroonaviiruste vastu vaktsineerinud..-ü

2.     Olematu immuunsus on muinasjutt. – Kõik alates Maailma terviseorganisatsioonist (WHO) kuni isehakanud viroloogideni pidasid Sars-Cov-2 eriti ohtlikuks, kuna väidetavalt ei teki selle läbipõdemise järel immuunsust…

… Aprilli keskel avaldati uurimus, kus T-rakkude põhine immuunsus leiti 34 protsendil berliinlastest, kes polnud uue viirusega kokku puutunudki. T-rakud on valgeverelibled, mis märkavad ja ründavad viirust, kui see end mõnes peremeesrakus peidab. Paistab, et need võitlevad Sars-Cov-2-ga samamoodi nagu teiste külmetushaigustega…

3.     Mudeldajad kukkusid läbi. – Epidemioloogid jäid juttu olematust immuunsusest samuti uskuma ega näinud uues koroonaviiruses vaid hooajalist külmetushaigust. Vastasel juhul oleks nende graafikud olnud teistsugused. Nüüd, kus mudeldajad üle maailma on eksinud, püüavad nad end õigustada jutuga “teisest lainest”…

4.     Talupojatarkuse immunoloogia. –  Endine Šveitsi riikliku terviseameti nakkushaiguste osakonna juhataja Daniel Koch oletas õigesti, et lapsed ei kanna uut koroonaviirust edasi. Avalikkus nõudis temalt aga sellele väitele tõestust. Asi on irooniline, sest väitele, et mõned inimrühmad on viirusele haavatavamad kui teised, ei nõudnud keegi tõestust. Tavaliselt eeldame ju lihtlabaselt, et kui keegi jääb mingist haigusest puutumata, on ta haiguse vastu immuunne.

Oma vaadete kaitseks leiutasid immuunsuse eitajad mõisted “enda teadmata (haiguse)kandjad” ja “sümptomiteta põdejad”…

… Seega on jutt “tervetest haigestunutest” rumal, ent vähemalt ei läinud WHO sellega kaasa…

5.     Probleem koroonaimmuunsusega. – Kõige eelneva valguses peaks igale immunoloogile kahtlane tunduma ka uue koroonaviiruse kahe kuni 14 päeva pikkune peiteperiood. Või siis väide, et pärast viiendat kandmisepäeva patsient enam viirust keskkonda ei erita.

Mõlemad väited viitavad hoopis, et inimestel on viiruse vastu olemas mingigi põhiimmuunsus, mis sündmuste kulgu selliseks väänab….

 

Teine laine?

Praegu on viirus taandunud ja naaseb arvatavasti talvel. Siis pole see Stadleri sõnul aga teine laine, vaid lihtsalt külmetushooaeg.

Samuti loodab Stadler, et kevadised hirmukülvajad avalikkuse ees vabandaks. Talvel soovitab ta praegusest veidi vähem üksteist suudelda ja sageli käsi pesta. Ta loodab, et oleme selleks ajaks õppinud kaitsma neid, kes seda enim ja päriselt vajaks.

 

Loe artikli pikemat kokkuvõtet eesti keeles ERR-is või tervet artiklit inglise keeles Mediumis.

 

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt