Hando Tõnumaa: Kuidas tulla toime koroonaärevusega?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. märts 2020 kell 11:31Teadmatus ja muutused tekitavad inimestes ärevust, aga need kes suudavad jääda täna rahulikuks, on homsed võitjad. See oli eriolukorra väljakuulutamisel koheselt teada, et nähtamatu viirus ei ole see, mis inimestele enim liiga teeb, vaid turvatunde puudumisega kaasnev ärevus ja paanika ning majandusraskused. Koroona lõhub meid ennekõike psühholoogiliselt. Tänaseks me teame ilmselt kõik kedagi, kel on “katus ära sõitnud” ning seda kinnitavad ka meie meedikutest tuttavad, et suurim töö käib erakorraliste paanikahoogude rahustamisega, mitte viirusega.

 

Mille pärast on siis terve maailm seisma pandud, majandus õhku lastud, perekonnad lagunenud, spordiväljakud ja ärid suletud ning kuuldavasti valvab politsei ka meie metsasid; ning mitte sellepärast, et hoida silm peal RMK tegevusel, vaid seetõttu, et inimesed seal kampas sporti ei teeks? Kõik sellepärast, et kolm üle 80-aastast vanainimest suri ära ning sinu vanaema/vanaisa võib olla järgmine (võrdluseks: paari nädala taguse seisuga oli Eestis grippi surnud 10 inimest, neist 1 beebi).

Massidele paistab aga ühiskonna seiskumine sobivat, sest pole praktiliselt üldse näha mingit vastuhakku sellisele “sõjaolukorrale” ning olen isegi näinud mitmeid inimesi kirjutamas, et valitsus võiks juba kiiremini sõjaväe tänavale saata. Ja selline on olukord kõikjal maailmas, see pole rahvusega seotud, kõik inimesed on kokkuvõttes väga sarnased – enamus neist usuvad, mida iganes uudistes räägitakse.

Meie ümber olevatest inimestest valdav enamus on mõistuse kaotanud ning tõenäoliselt ei tule nad mitte kunagi “sealt” enam tagasi. On võimalik, et ka selline “sõjaolukord” jääb kestma pikemaks, kui ainult paar kuud. Nagu öeldakse – valmistume halvimaks, aga loodame parimat. See on ilmselge, et kõik erakonnad ja peavoolumeedia esindavad ühte huvi ning see huvi pole nende hüvanguks, kes endiselt kainelt mõelda suudavad. Me näeme ka, et massid ise hoiavad seda haiget süsteemi üleval. Mida kiiremini sa selle kõigega rahu teed, seda lihtsam sul on.

 

Väldi peavoolumeediat ja kõiki inimesi, kes jagavad hirmu-uudiseid

Hetke paradigmaga kohanemine on suur väljakutse meile kõigile. Ära lase ennast psühholoogiliselt lõhkuda. Väldi peavoolu- ja sotsiaalmeediat, see tõmbab su vibe´i alla. Mida iganes ka ei toimu, siis usu mind, sa saad sellest teada ka ilma uudiseid ja ajajooni jälgimata. Mida rohkem sa hoiad toimuva osas “kätt pulsil”, seda raskem sul on psühholoogiliselt. See sõnum on ka neile, kes pingeliselt jälgivad alternatiivmeediat!

Oluline on säilitada rahu nende seas, kes on endiselt mõistuse juures. Soovitan suhelda ainult nende inimestega, kes on sinuga ühel lainel ja mitte nendega, kes külvavad hirmu või muud moodi sinu enesetunnet alla tõmbavad. Ka oma pere ja sõprade seas suhtle nendega, keda sa tead, et sinu meeleolu tõsta suudavad. Mida kõrgemalt sa vibreerid, seda kiiremini ja lihtsamini saad sa sellest väljuda võitjana. Katsu võtta vaatleja positsioon.

Ma pole üle 20 aasta vaadanud uudiseid, ma ei kuula autos raadiot, ennekõike sellepärast, et iga tund on seal propagandauudised. Võimalik, et täna on raadiotes uudised iga 10 minuti tagant, ma ei imestaks.

Ma ei loe Postimeest või Delfit, ERR-i ei ole ma samuti jälginud aastakümneid. Ma katsun end hoida puhtana negatiivsusest ja igasugusest propagandast. Ja selgelt ongi näha, et need, kes vahivad ja tarbivad peavoolumeediat, et olla kõigega kursis, need inimesed ongi enim hirmul. Kelle süü see siis on? Inimesed vabatahtlikult vahivad õudusfilme ning siis on pahased nende peale, kes seda jama ei vaata.

 

Ole fookuses

Oluline on mitte lasta negatiivsetel mõtetel võimu võtta (kui vaja, ela need hirmud väga teadlikult läbi ja siis otsusta vaadata varjude asemel valgusesse). Siiralt soovitan mitte tarbida hetkel alkoholi ja muid meelemürke, sh ka mitte kanepit. Sa pead olema nii selge ja fookuses, kui üldse võimalik.

 

Hakka mediteerima ja/või õpi end hingamisega rahustama

Võimalik, et sa pole mitte kunagi mediteerinud, seega nüüd on selleks ideaalne võimalus. Mediteerimine ei ole idee poolest mitte midagi keerulist, sa pead lihtsalt hingama sügavalt sisse ja välja ning katsuma saada üheks selle heliga, mis tekib siis, kui sa hingad. Eesmärgiks on saavutada seisund, kus kaovad kõik mõtted ning sa lihtsalt oled. Hakka pihta, julgelt.

Jätan siia kaks linki DMT hingamisest, mis on inspireeritud Wim Hofi tehnikast.

Heida pikali, pane klapid pähe, silmad kinni ja lihtsalt hinga juhendaja saatel. Siin on kaks videot, üks on pikem kui teine, eks sa ise tunned, kas vajad lühikest või pikemat praktikat, et end paremini tunda.

Lühike (allikas: Youtube):

 

Pikk (allikas: Youtube)

 

Mine jooksma

Võib-olla sa polegi kunagi jooksmas käinud, nüüd on see hetk. Ära põe, kui hästi või kiiresti sa joosta suudad, iga korraga läheb paremaks. Just do it!

 

Väldi neid Caatri vendasid

Kui sina leiad, et viirus on suitsukate millegi muu jaoks või et see pole selline oht, nagu meedia meile jutustab, siis sa pead arvestama, et enamus inimesi nii ei arva, sh ka paljud nendest, kes on samuti läinud välja tervisesporti tegema. Solidaarsusest hirmunute vastu soovitan sul mitte olla nendele maskidega vendadele lähemal, kui 2 meetrit.

Omamoodi kurb või siis naljakas on asjaolu, et meil pole õrna aimugi, kes meie tuttavatest on selle üldise jutuvestmisega kaasa läinud ja kes on endiselt mõistuse juures. Seega sa võid saada lambist üllatuse, et mõni lähedasem ja varem sinuga n-ö alternatiivseid vaateid jaganud sõber, kellega sa pole veel sel teemal jõudnud rääkida, on nüüdsest peavoolu-usklik. Ma tean mitmeid selliseid, kes teavad, et 9/11 oli sisetöö, aga koroonat usuvad täiega. Ole selleks valmis.

Aja möödudes see kõik pehmeneb. Hirmul olijad näevad, et asi pole nii hull, keegi lambist ära ei kärva ja mida rohkem positiivsust meie, kes me oleme selged, suudame luua, seda kiiremini me sellest jamast välja tuleme.

 

Tänulikkus

Tee iseenda peal test ja katsu üks päev mitte kordagi tarbida mitte ühtegi (peavoolu) uudist ja ole eemal ka sotsiaalmeediast. Veeda see päev mõeldes sellele, mille üle sa tänulik oled. Mind on see “kriis” kindlasti rahulikumaks teinud. Asjad, mis tekitasid mulle muret paar kuud tagasi, tunduvad nüüd niivõrd tühistena ja ma suudan rohkem näha rõõmu pisikestes asjades ning tunnen tänulikkust rohkem, kui kunagi varem.

Eks mõjutab mu meeleseisundit ka tõsiasi, et ma polegi viimastel aastatel tuleviku osas mitte mingit kindlustunnet kogenud. Ma olin leppinud teadmisega, et suuremat sorti kriis ootab ühiskonda ees. Aga ma poleks elu sees arvanud, et see kriis nõnda tuleb. Ja kuigi ma olen korduvalt kirjutanud ja rääkinud, et massid lähevad kaasa ükskõik millise jamaga, aga et see kõik toimus vaid paari nädalaga ja ülemaailmselt, siis see tundub endiselt ikka väga rets.

Isiklikult ma ei tunne, et ma oleksin kuidagi moodi õnnetum, kui paar kuud tagasi. Loeb see, kes sa oma sisemuses oled. Nagu ütlevad ka self-made miljonärid, et raha ei teinud neid grammigi õnnelikumaks, raha ainult võimendab seda, milline inimene sa oled. Ma arvan, et praeguse olukorraga on samamoodi. Need, kes hullu panevad ja paluvad sõjaväge oma turvalisuse huvides tänavale, nad ilmselt kartsid igasugu jama ka enne koroonat. Kriisi ajal saamegi näha, mis puust inimene tegelikult on. Kriisi tulekuga lööb meie seest välja see, mis on meis peidus. Tänane moment näitab seda, kui tugev sa oled.

 

Katsume näha siin ka huumorit ja positiivsust

Kas sellest jamast on ka midagi head tulnud ühiskonnale tervikuna? Avalikud kohad on kindlasti puhtamad kui eales varem. Kas on võimalik, et kõrgemad jõud vaatasid, et osa inimkonnast ei pesegi mitte kunagi käsi ja selle tõttu on suur osa inimesi kord aastas gripis? Kui nüüd selle jama tagajärjel juhtub nii, et grippi haigestumine väheneb, siis on ju päris hea! : )

Olen siiski kindel, et see olukord polnud juhuslik ning kõik oli varasemalt pikalt ette planeeritud. Ma usun, et meid on tabanud pöördumatud tagajärjed ning sellega kaasneb kahtlemata ka positiivseid muutusi.

Kindel on see, et Sina ei ole üksi. Sa võib-olla elad hetkel üksi, aga sarnaselt mõtlevaid inimesi on väga palju. Telegram.ee-d on viimase kuu aja jooksul külastanud üle 150 000 erineva inimese, kellest ma eeldan, et vähemasti pooled on endiselt kaine mõistuse juures. Meil oli juba enne kriisi plaanis luua Telegrami jututuba, huvitav, kas aeg on küps sarnaselt mõtlevate inimeste suhtlusplatvormiks?

Võimalik, et see toksiline jama, mille sees me kõik oleme, on meie egoistiliku madalasageduse teadvuse kollektiivne väljendus. Ma ei välista varianti, et me siiski muutume kollektiivselt. Kui kõiksuse eesmärgiks on tõsta kollektiivset teadvust, siis ehk niimoodi see näebki välja?

 

Hando Tõnumaa

 

Foto: cottonbro / Pexels

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt