Kanepist võib olla abi ajukahjustuste ravis

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. november 2013 kell 12:30



Ravikanepi toime kohta näib viimasel ajal ilmuvat iga nädal mõni uus uuring. Üle maailma on suhtumine kanepisse muutumas: aina enam tunnistatakse, et tegemist võib olla väärtusliku ravimtaimega ning algatatakse selle toime kohta ka uurimistöid, mis varem olid sotsiaalse stigma ja legaalsete piirangute tõttu keerulised.

 

Ajakirja Biochemical Society Transactions uues numbris kajastatakse uuringut, mille põhjal aju enda endokannabinoidide süsteemil, mis kanepi kasutamisel aktiveerub, on närvirakke kaitsev ja immuunsüsteemi moduleeriv toime, mis võib viia uute tüvirakkude väljaarenemisele. Tüvirakud on diferentseerumata koerakud, millel on võime end taastoota ning diferentseeruda teisteks rakutüüpideks. Erinevalt ülejäänud ajust, milles täiskasvanueas enam uusi närvirakke välja ei arene, on hipokampuses terve eluea vältel võimalik uute neuronide arenemine.

Uuringu lühikokkuvõttes kirjutatakse järgmist: “Kannabinoidretseptorite aktiveerumine surub alla kroonilist põletikureaktsiooni põletikku soodustavate mediaatorite pidurdamise kaudu. Lisaks juhendab endokannabinoidide süsteem närvisüsteemi tüvirakkude diferentseerumist. Seetõttu võib endokannabinoidsüsteem abistada tüvirakkude jagunemise ning diferentseerumine protsessi ning see avastus võib edaspidi huvi pakkuda ajukahjustustuste ravi valdkonnas.“

Tegemist ei ole esmase sellelaadse avastusega. Kanada teadlased on loomkatsetel rottide peal leidnud, et kanep põhjustas kõigest kuu ajaga meeleolu ja tuju reguleerivas aju osas, hipokampuses, närvirakkude regenereerumist. Kanepi mõju võrreldi antidepressant Prozaciga. Rotid kannatasid vähem ärevuse all ning sõid paremini uues keskkonnas, mis muidu tekitaks neis hirmu.

Enamik mõnuainete hulka arvatud aineid nagu alkohol, heroiin, kokaiin ja nikotiin kahjustavad hipokampuses olevaid närvirakke, kuid kanep on sellele vastupidise toimega. Huvitav on ka asjaolu, et asjakohases uurimuses kasutati küllalt suuri doose sünteetilist kannabinoidi HU210.

 

Allikad: The Joint Blog, NCBI, The Independent

Foto: thejointblog.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt